Fotó: Iochom Zsolt
Volt egy pontja a tételnek, amire talán nem számítottak a diákok, és ami nem gyakran kerül elő a vizsgákon, összességében azonban nem volt nehéz az érettségin magyar nyelv és irodalomból kapott tételsor – értékelte a magyar szakos tanfelügyelő.
2012. július 03., 14:472012. július 03., 14:47
2012. július 03., 15:572012. július 03., 15:57
Magyar nyelv és irodalomból vizsgáztak kedden a diákok, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint a megyében összesen 1979-en. Dáné Szilárd, a tanfelügyelőség magyar szakos tanfelügyelője úgy értékelte, a diákok által kapott tétel szerkezete a szokványos volt.
A tétel első részében egy Balassi-verset kellett elemezni irányító kérdések alapján, a második részben szövegértelmező feladatok voltak, egy kutyafajta, az erdélyi kopó leírása kapcsán kellett személyes véleményt is kifejteni. A tétel harmadik részében a történeti tárgyú elbeszélésről kellett értekezniük a diákoknak. Ez elég sok mindent magába foglaló feladat volt, valamilyen történelmi eseménysort taglaló epikai művet kellett bemutatni, ennek kapcsán esszét írni. A szaktanfelügyelő azt mondta, nem hiszi, hogy nehéz lett volna a feladatsor. Balassi az első költők között van, akiről tanultak a diákok, így biztosan alaposan átvették a munkásságát, a történelmi tárgyú elbeszélés pedig – bár nem fordul elő gyakran a tételekben, és ha lehet egyáltalán számítani valamire, akkor erre biztosan nem sokan számítottak – szintén nem okozhatott nagy nehézséget – vélte Dáné Szilárd. Elmondta, a vizsga utáni beszámolók szerint volt, aki a Kőszívű ember fiairól írt, mert bár azt még nyolcadik osztályban tanulta, alaposan felkészült az akkori vizsgára, és emlékezett a regényre.
A magyar nyelv és irodalom vizsgán nem adódtak problémák, minden rendben volt és normálisan lezajlott a vizsganap Hargita megyében – közölte Bartolf Hedwig tanfelügyelő. A meleg okozhatott esetleg gondot a vizsgázóknak – ennek kapcsán a tanfelügyelőség intézkedett, hogy legyen ivóvíz, és biztosítsanak poharakat is a vizsgaközpontokban.
Szerdán a szaknak megfelelő kötelező tárgyból tesznek írásbeli vizsgát az érettségizők.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!