Összesen 30 ezer eurót kér a balánbányai helyi képviselő-testülettől a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület és a Harvíz Rt., mert Balánbánya tavaly februárban kilépett a regionális víz- és szennyvízhálózat-felújítási projektből és megvált a szolgáltatótól. Ez plusz költségeket jelentett a projekt számára, ezt kérik most a törvényszéki eljárás során.
2012. június 12., 15:402012. június 12., 15:40
2012. június 12., 15:542012. június 12., 15:54
A vitatott döntést a tavaly február 15-i ülésen hozta meg a balánbányai önkormányzati testület, a város ezzel kilépett a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesületből és megvált a Harvíz Rt.-től mint szolgáltatótól is. Mint akkor beszámoltunk róla, a döntést azzal indokolták, hogy a Környezetvédelmi Operatív Program által támogatott, víz- és csatornahálózatok felújítását célzó regionális projekt tervezett beruházásaihoz szükséges önrészt nehéz előteremteni.
A városi vízmű, a helyi derítőállomás, illetve a mellékutcákban levő vízházak újultak volna meg, valamint jelentős hosszúságú új vízvezeték is készült volna 9 millió 600 ezer euró értékben. A balánbányaiak önrésze, 7,6 százalék, 510 ezer euró volt, amelyből a megyei önkormányzat 255 ezer euró kifizetését vállalta, a fennmaradó részt három év alatt a helyi önkormányzatnak kellett kifizetnie. A kilépés miatt nem ez történt, a teljes regionális projekt megvalósíthatósági tanulmányát és a tervezést módosítani kellett, jelentős késés következett be a projekt leadásában. A többletköltségeket most megpróbálják törvényes úton behajtani.
Késés, több pénz és bonyodalmak
„Legalább egy évet késtünk” – mondta kérdésünkre Pál Árpád, a Hargita Víz egyesület ügyvezető igazgatója. Mint megtudtuk, a gazdasági számítások, műszaki dokumentációk mellett az érintett tíz településen új önkormányzati határozatokra volt szükség jelentős utánajárással, a kiválás pedig nemcsak Balánbánya vízhálózatát érintette, hanem Csíkszentdomokos egy részét is, amelynek más helyszínről, Csíkszenttamásról kell biztosítani az ivóvizet.
A Hargita Víz egyesület és a Harvíz Rt. egyenként 15–15 ezer eurót kér a kilépést megszavazó balánbányai képviselő-testület tagjaitól, ennyibe kerültek a szükséges módosítások. Pál Árpád szerint személyes felelősségről van szó, és ez példa kell legyen mindenki számára, hogy ilyesmivel nem lehet játszani. Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója kérdésünkre azt mondta, többletköltségeket eredményező lépés nyomán kötelességük lefolytatni a törvényes procedúrát és a pénzt visszakérni, mert ezt a költséget a szolgáltató és az egyesület fizette meg.
Nistor: nem tartom jogosnak
Nistor Imre, Balánbánya jelenlegi alpolgármestere úgy véli, nem teljesen jogos, ami történik. „Mi elsősorban a szolgáltatótól, a Harvíztől szerettünk volna megválni, a Hargita Víz egyesületből kizártak minket egy határozattal” – mondta Nistor. Ő úgy véli, időben léptek, mert a minisztériumban nem is tudtak róla, hogy Balánbányán a vízház alatti terület nem volt a város tulajdonában, holott ezt a projekt megkövetelte. Ha ez így marad, és így jut el a projekt Brüsszelbe, nem felelt volna meg – magyarázta.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!