Óriási az orvoshiány a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – mutat rá a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság egy jelentésében, amely szerint a nővérek és a kisegítő személyzet sorai is hézagosak.
2012. július 31., 16:522012. július 31., 16:52
2012. július 31., 20:172012. július 31., 20:17
A Hargita Megyei Prefektusi Kollégium keddi ülésére készült a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság azon jelentése, amely szerint az orvosi állások 47 százaléka üres a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A Tar Gyöngyi igazgató és Bokor Márton tanácsadó által aláírt dokumentum szerint a megye többi kórházában is van orvoshiány, azonban közel sem annyira hangsúlyos a probléma, mint Csíkszeredában, ahol 92 be nem töltött orvosi állás van.
A közegészségügyi intézmény megállapításai szerint az orvoshiány több tényező miatt következett be: az orvosok nem megfelelő javadalmazása miatt sok szakember választja a külföldi munkalehetőségeket, a nem megfelelő munkakörülmények és műszerezettség, a rezidenciátus központosított jellege, a gyógyszergyárak és forgalmazók szakemberelszívó hatása. Ugyanakkor, bár néha akadnának jelentkezők, az alkalmazások befagyasztása miatt többnyire meghiúsul az orvosok felvétele, az állások időnkénti felszabadítása ugyanis nehézkes és hosszú folyamat – mutatnak rá a jelentésben.
Ebben kiemelik azt is, hogy az a szabály, miszerint a kórházakban a személyzeti költségek nem haladhatják meg az összköltségek hetven százalékát – bár önmagában nem rossz rendelkezés – szintén hozzájárul az orvoshiány jelenségének fenntartásához, hisz ha felszabadítanák is az alkalmazási tilalmat, a kórházak a pénzhiány miatt nem férnének bele a személyzeti költségekkel az említett keretbe. A helyzet így évről évre megoldatlanul marad és súlyosbodik.
A közegészségügy összesítése szerint jelenleg a csíkszeredai kórházban az orvosi állások 47 százaléka, a székelyudvarhelyiben 19 százaléka, a gyergyószentmiklósiban 13 százaléka betöltetlen. A nővérek a csíkszeredai kórházban 36 százalékkal vannak kevesebben, mint amennyit a keretszámok megengednek, Székelyudvarhelyen 4 százalékos a hiány, Gyergyószentmiklóson pedig 8 százalékos. A kisegítő személyzet létszáma is alacsonyabb, mint a megszabott keretszámok, Csíkszeredában 36 százalékkal, Székelyudvarhelyen 13 százalékkal, Gyergyószentmiklóson 12 százalékkal.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!