Fotó: Veres Nándor
Ugyan kevesebb állatot kínáltak eladásra az esős időjárás miatt a csíkdánfalvi Kubik-gödörben szombaton a korábbi vásárokhoz képest, mégis megérte a felcsíki gazdáknak részt venni a Szent Mihály-napi állatvásáron és gazdanapon. A De minimis támogatásokról és a Leader-programról tudhattak meg többet az érdeklődök.
2016. október 08., 18:342016. október 08., 18:34
Esős időre virradtak szombaton, mégis számos felcsíki gazda kilátogatott a csíkdánfalvi Kubik-gödörbe, az előadósátorba pedig be sem fértek, annyi érdeklődő összegyűlt. „Köztudott, hogy itt a Szent Mihály-napi állatvásár nem csak az értékesítésről szól. Rendszeresen szakmai eladásokat is szervezünk, évről évre, attól függően, hogy milyen aktuális témákról, lehetőségekről kell a gazdákat tájékoztatni. Idén a De minimis program volt a fő témája az előadásoknak” – mondta Tánczos Barna szenátor, a rendezvény védnöke. Éppen ezért meghívták Maria Tomát, a mezőgazdasági minisztérium állattenyésztési politikákkal foglalkozó osztályának igazgatóját, aki a program országos fontosságáról, a várható eredményekről és az esetleges folytatásról beszélt. Ott volt Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője és munkatársa, Sebestyén Sándor, akik a támogatásigénylés eljárását ismertették, illetve Ladó Zsolt, a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője, aki a külföldről behozott állatok nyilvántartásba vételéről, a karanténozásról, a vérvételről, valamint különböző állategészségügyi problémákról tartott beszámolót.
Sok gazda az esős időjárás miatt nem hozta el kiállítani, értékesíteni az állatait, ezért kevés eladó szarvasmarhát, lovat, berbécset lehetett a vásáron látni. Bőjte Csongor Ernő, Csíkdánfalva polgármestere lapunknak elmondta, előzetesen 47 gazda jelentkezett be a vásárra, főként Felcsíkról, de páran Alcsíkról is, azonban a rossz időjárás miatt kevesebb volt az eladó állat, mint a korábbi alkalmakkor. Jelen voltak ugyanakkor azok a beszállítók, akik tudnának behozni olyan állatokat, amelyeket érdemes volna a De minimis program segítségével megvásárolni – tudtuk meg a polgármestertől.
Tánczos Imre csíkszeredai gazda rendszeresen részt vesz a vásárokon, azonban most nem hozott eladnivaló juhokat. Tíz éve foglalkozik fajtajuhokkal, és úgy tartja, hogy „a fajtákhoz több gondoskodás kell, ezt az éghajlatot nem mindegyik bírja, de megéri tartani. Nekem keletfrízeim vannak, jó tejelők, egy nap akár 5–6 liter tejet is adhat, ha jó a takarmányozásuk” – magyarázta, elújságolva azt is, hogy nemrég keresztezte a keletfrízeket magyar húsmerinóval, így jól tejelő és 80–100 kilóra is megnövő juhokat kapott.
Törzskönyvezett pirostarka szarvasmarhákat kínált eladásra Albert Antal csíkdánfalvi gazda, akinek kilencven egyed van a gazdaságában. Mint mondta, ebben a térségben más alternatíva híján állattartással érdemes foglalkozni, ő is a szüleitől tanulta a gazdálkodást. Szerinte is fajtaállatokat érdemes tartani, hiszen amellett, hogy jó áruk van, tejtermelés szempontjából is kifizetődőbbek.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!