Fotó: Veres Nándor
Kétnapos rendezvénysorozattal emlékeztek pénteken és szombaton Csíkszeredában a Márton Áron Gimnáziumban Kristó András földrajztanárra, iskolaigazgatóra, geológus-geomorfológusra halálának huszadik évfordulója alkalmával.
2014. december 13., 14:122014. december 13., 14:12
2014. december 14., 18:532014. december 14., 18:53
Családtagjai, volt kollégái és diákjai körében avattak szombat délben a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium udvarán kopjafát Kristó András emlékére. A húsz éve elhunyt geológus-geomorfológus, földrajztanár és iskolaigazgató alakjának felidézésére pénteken és szombaton a Márton Áron Gimnázium, a Csíkszéki Erdélyi Kárpát Egyesület, a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület és a Magyar Földrajzi Társaság Székelyföldi Osztálya szervezett rendezvénysorozatot.
Varga László, a gimnázium igazgatója portálunknak elmondta, Kristó András az iskola egykori nagy tanára és hat éven keresztül, 1959 és 1966 között igazgatója volt. A nagy formátumú, klasszikus műveltségű, kiváló szakmai felkészültséggel és pedagógiai tehetséggel megáldott személyiséget az iskola tantestülete példaképének vallja és tiszteli, ezért tartották fontosnak, hogy halálának kerek évfordulóján, ebben az évben rendezvénysorozat keretében emlékezzenek meg róla.
Pénteken tudományos diákkonferenciát szerveztek, a gimnázium, továbbá a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola és a korondi szakközépiskola diákjai mutattak be természettudományos dolgozatokat. Ezek ismertetése után pénteken Csíkszentkirályon megkoszorúzták a néhai igazgató sírját. Szombat délelőtt csíkszeredai, budapesti, kolozsvári szakemberek és egyetemi tanárok idézték fel Kristó András munkásságát, annak jelentőségét. A gimnázium földszintjén a rendezvényre egy kiállítást is berendeztek, ez még néhány hónapig megtekinthető.
A gimnázium udvarán felállított és az emlékünnepség egyik zárómozzanataként felavatott kopjafát Jánosi Csaba geológus, a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület elnöke, Kristó András volt diákja és nagy tisztelője faragta. Néhai tanárának az oktatás, a földtudományok, az ismeretterjesztés, a környezet és természetvédelem terén elért eredményeit méltatva Jánosi elmagyarázta az oszlopba rótt jeleit: „a kopjafán sorakozó jelek utalnak a múltra, a Vargyas-szurdokban vert kutatótáborunkra, az ott jelként hátrahagyott kopjafákra. A függőlegesen előttünk álló, a föld és az ég között közvetítő tölgyfa oszlop jelei, a csillag, a föld, a csillag között ott vannak a kötőjelek. Amelyek nemcsak a faragott formákat kötik össze, hanem a jelenlévőket is Kristó Andrással. Azzal a Kristó Andrással, aki életében Csík, az öreg Hargita, a Csomád-hegység, a Székelyföld geológiai, geomorfológiai térképére több ezer jelt rajzolt rá. A földtani térképek jelei, jelmagyarázatai jellemzik a szerzőt. Rávilágítanak nagyságára, a földtudományok területén elért eredményeire. Itt a Márton Áron Gimnázium kertjében felállított kopjafa egyben jelzi az ember Kristó András kötődését a gimnáziumhoz ahol egykor tanult, a gimnáziumhoz ahol tanár volt, a gimnáziumhoz ahol igazgató is volt és nem utolsó sorban a diákjaihoz akiket oly szeretettel oktatott és felcsomagolt tudással”.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!