Fotó: Veres Nándor
Negyvenhárom évvel ezelőtt készült el a csíkszeredai vasúti felüljáró híd, amely mostanra az akkori építkezés vezetője szerint nemcsak elhanyagolt, hanem veszélyes állapotban is van a felülről folyamatosan beszivárgó víz miatt. Szerinte ez a rongálódás a teljes futófelület és az alatta lévő betonréteg cseréjével és szigetelésével leállítható, viszont azt nehéz felmérni, hogy az ázás miatt a vasbeton keresztgerendák mennyire károsodtak.
2016. október 20., 10:182016. október 20., 10:18
2016. október 20., 10:292016. október 20., 10:29
Dénes Károly nyugalmazott homoródalmási építőmester több híd építését, illetve felújítását vezette az elmúlt évtizedekben, az ő irányításával épült 1972–73-ban a csíkszeredai vasúti felüljáró híd, majd később, 1980–84 között Marosvásárhelyen a Maros és a vasút fölött átívelő négyíves híd is. A csíkszeredai építményt, amelyet ittjártakor mindig felkeres, együtt tekintettük meg – a mester szerint elkeserítően elhanyagolt állapotban van, és nem kellene várni a felújításával.
„1972 júniusában kezdtük az előkészületeket, az útlezárás szeptember 20-án történt, ekkor kezdődött az építkezés. A megyei vezetőség 40 rabot adott segítségnek a börtönből, ők is ott dolgoztak” – elevenítette fel az építkezés kezdeteit az idős mester. A vasúti síneken az átkelést akkor még sorompóval szabályozták, a régi, kockakövekkel burkolt út nyomai most is fellelhetők a sínek közelében. Közel hétezer köbméter betont öntöttek az építkezésen, ezt nem darukkal, hanem állásról állásra lapátolva juttatták fel a megfelelő, nyolcméteres magasságig. A szerkezetépítéshez használt vasbetongerendákat előregyártva szállították ide, tizenegy darabból állt össze egy tartópillérre elhelyezett gerenda, amelyeket feszített acélkábelekkel kapcsoltak össze. „A munkálatok 18 hónapra voltak tervezve, végül 15 hónap alatt végeztünk” – említette.
A híd építésekor két alapozási megoldás közül választhattak az illetékesek – az egyik szerint a tőzeges talajba levert, 24 méter hosszúságú betoncölöpökre kezdtek volna építeni, a másik lehetőség a tömör alapozás volt, amely 2,80 méter mélységig készült, a kavicsrétegben helyezkedett el. A második megoldást választották a kisebb költségek miatt. „A tervező akkor írásba foglalta, hogy ha idővel valamelyik hídalap leereszkedik, fel kell emelni a híd szerkezetét. De az alapozás azóta sem süllyedt meg” – magyarázta Dénes Károly, aki szerint, ha szükség lett volna a szerkezet emelésére, annak sem lett volna akadálya, ő több ilyen beavatkozásban vett részt.
A mester viszont hiányolja a teljes és szakszerű felújítást, amelyre az elmúlt évtizedekben nem került sor. Szerdán az építményt körbejárva jól látszott, hogy a napokkal korábban hullott eső nyomán folyamatosan csepegett felülről a víz a tartószerkezetre, a keresztgerendák és tartópillérek külső rétegei mállanak a nedvességtől, a betonelemekből kilátszik a rozsdás vasazat. Dénes Károly szerint a 2007-ben végzett javítás során minősíthetetlen munkát végeztek a hídon, nem szakszerűen készült a szigetelés, így a víz továbbra is befolyik.
„Akkor is jártam itt, és megijedtem, hogy milyen munkát végeznek. Megkérdeztem, azt sem tudták, mi a dilatációs hézag. Mivel feszített gerendákból tevődik össze a híd, nagyon veszélyes, hogy éppen a gerendák találkozásánál ezek végeit és a hézagokat felületesen kezelték le. Nem tudjuk, hogy a keresztgerendák végeit a sós víz mennyire károsította. Nyugodtan elmondható, hogy életveszélyes” – értékelt.
Mint kifejtette, nem az alapozás megerősítésére van szükség, hanem elsősorban az aszfaltot, a szigetelést és az alatta lévő betonréteget kellene felszedni, majd vasbetonnal megerősítve szakszerűen újra elkészíteni, megszüntetve ezzel a víz behatolását – mert a jelenlegi beázás miatt vannak a kátyúk is. A hídon is végigsétáltunk, Dénes Károly az egyik nagyobb kátyúnál mutatta a nem megfelelően elvégzett javítás eredményeit – szerinte az általa szükségesnek tartott beavatkozás teljes útlezárás nélkül elvégezhető, de ezt minél hamarabb el kellene kezdeni.
A vasúti felüljáró hídon folyamatosan jelennek meg kátyúk a tágulási pontok közelében, ezeket 2007-ben, a főjavításkor rugalmas anyaggal tömték be, de később repedések, gyűrődések keletkeztek rajtuk. A város megbízásából 2013-ban elkészített szakértői véleményezés szerint a híd tartópilléreinél található talajszerkezet nem stabil, ez okozza a híd remegését, mozgását és a futófelület károsodását, ezért az építmény megerősítésére van szükség. A szakértői véleményezés javasolta azt is, hogy a vasúti felüljárót a jelenlegi többnyílásúból egynyílásúvá kellene átépíteni.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
szóljon hozzá!