Fotó: Veres Nándor
Ma már Csíkszék szinte minden falujában dolgoznak önkéntes tűzoltó-alakulatok. Munkájukat ingyen végzik, mert az a céljuk, hogy a nehéz helyzetbe került csíki embereken segítsenek. Nemcsak a bajbajutottak tartják fontosnak e civilek munkáját, hanem mi is, ezért hetente egy-egy tűzoltó-alakulat mindennapjaiba tekintünk be. Szerdán Csíkszentmártonban jártunk.
2014. július 10., 08:332014. július 10., 08:33
2014. július 10., 09:082014. július 10., 09:08
A csíkszentmártoni önkéntes tűzoltó-alakulatnak jelenleg 27 tagja van, közülük négyen sofőrök. Egyelőre nem terveznek tagtoborzást, az összeszokott csapat meg tudja oldani a felmerülő problémákat. László Antallal, a csíkszentmártoni önkéntes tűzoltók kapitányával – Csíkszentmárton alpolgármesterével – beszélgettük, aki megjegyezte, amennyiben a jelenlegi tagokból valaki kiáll, a helyi ifjak közül válogatnak majd be újakat. A javarészt 35-45 év körüli tűzoltóknak ebben az évben mindössze két alkalommal kellett bevetésre menniük, mindkét esetben községi területen oltottak.
Műszaki mentőt kapnak
Tűzoltóautójukat 2008-ban kapták, azóta nemcsak a helyi, hanem a szomszédos települések tűzeseteihez is riasztják őket. Korszerűen felszerelt tűzoltószertárukban minden, a tűzoltáshoz szükséges eszköz megtalálható, a védőruháktól, a sisakokon és tömlőkön keresztül a vízszivattyúig – sorolta László Antal. A tervek szerint július 31-én kapnak egy műszaki mentőautót is, amelynek működtetéséhez tíz önkéntes tűzoltó elvégzett egy elsősegélynyújtási tanfolyamot. Az autó használata által abban reménykednek, hogy ahogyan korábban a mentőszolgálatnak, úgy az önkéntes tűzoltóságnak is Szentmártonon lehetne az alcsíki központja. Emellett egy tavaly nyert pályázatuk révén még idén légzőkészülékeket és tűzálló ruhákat fognak vásárolni tűzoltóiknak – bocsátotta előre az illetékes.
Országos harmadikok is voltak
Most már kiképzéseket nem kell tartaniuk, mivel a hét éve újraszerveződött csapat tagjai összeszoktak, mindenki tudja, mi a teendője egy-egy tűzesetkor. Ettől eltekintve havonta egyszer találkoznak, beszélgetnek, fociznak. Ezt fontosnak tartják azért is, mert ezen alkalmakkor mindenki nyitottabb, jobban megismerhetik egymást, összeszokottabbá válhatnak – avatott be a tűzoltókapitány. Az önkéntes tűzoltó-alakulat megszervezése után rendszeresen részt vettek a tűzoltóversenyeken – legjobb eredményük az országos harmadik helyezés volt. Az utóbbi években azonban kihagyták a megmérettetéseket a megváltozott szabályzat pontatlansága miatt.
Tűz és árvíz esetén is segítenek
A tűzoltás mellett árvizek esetén is segíteni tudnak, hiszen autójuk és a rendelkezésre álló vízszivattyú által akár pincékből is kiszívathatják a vizet. Amikor megérkezik a műszaki mentő, akkor mentéssel is tudnak majd foglalkozni. Mivel a tűzoltók többsége a településen dolgozik, bejelentés esetén gyorsan tudnak reagálni, már az is kialakult, hogy ki melyik napszakban ér rá inkább, kire mikor lehet számítani – részletezte.
Nem akarnak egyesületet
„Amíg a helyi önkormányzat támogatását élvezzük, addig nem szeretnénk külön egyesületként bejegyeztetni magunkat. Hiszen több önkéntes tűzoltó-egyesületnek még az üzemanyag elszámolása is problémát okoz, mi viszont – a tanács segítségével – a nagyobb értékű előfinanszírozási pályázatainkat is ki tudjuk vitelezni” – mutatott rá. Az önkormányzat emellett minden önkéntes tűzoltónak balesetbiztosítást kötött, és egyikőjüknek sem kell éjjeli őrség- és tűzvédelmi adót fizetnie – tudtuk meg.
A hivatásos tűzoltóknak is segítettek
Egy alkalommal, miután a szentmártoni önkéntesek már három napja oltottak egy csíkbánkfalvi erdőtüzet, és fáradtan arra készültek, hogy elhagyják a helyszínt, a csíkszeredai hivatásos tűzoltók kérték a segítségüket. Mivel a hivatásos tűzoltók autójával nem tudtak elég közel menni, a szentmártoniak autójával oltották a tüzet a hegyoldalon, míg a másik autó „táplálta” őket vízzel – mesélte az emlékezetes esetet az önkéntes tűzoltókapitány.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
szóljon hozzá!