A Sapientia EMTE csíkszeredai karainak gólyái ünnepélyes esküvel váltak az egyetem diákjaivá. Tizennegyedik tanévnyitóját tartotta október elsején a Sapientia Csíkszeredában, a rendezvényt az egyetem épületében zajló átépítési munkálatok miatt a Segítő Mária Katolikus Gimnázium dísztermében szervezték meg.
2014. október 01., 14:342014. október 01., 14:34
2014. október 01., 19:472014. október 01., 19:47
A Sapientia EMTE elsőéves hallgatóit köszöntötték a város elöljárói, valamint az egyetem vezetői. Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja elmondta, a magyar kormány finanszírozza a mai napig a felsőoktatási intézményt. Mint hangsúlyozta, bizalmon alapul a kapcsolat –az egyetem és a diákok, az egyetem és a finanszírozó között, illetve az egyetem és a város, valamint a megye között. „Közös felelősségünk, hogy a bizalmi rendszer fennmaradjon, és egyéb szereplőket vonjunk ebbe a rendszerbe. Közös felelősségünk, hogy a megye, a város, a finanszírozó és a gazdasági szereplők közösen találjanak megoldást arra, hogy a végzősök számára munkahelyek jöjjenek létre” – fogalmazott a főkonzul.
„A közösségnek legyen értelmisége”
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke felszólalásában kihangsúlyozta, a megyei önkormányzat számos Sapientián végzett hallgatót alkalmazott. „A legjobb dolgozók közé sorolhatóak, hiszen a jó munkához nem elég a nagy egyetemekről származó diploma, hanem a közösségért érzett felelősségre van leginkább szükség. Fontos, hogy ennek a közösségnek legyenek vezetői” – emelte ki a megyei tanácselnök.
Ráduly: vegyétek komolyan a Sapientiát!
„Az elsőévesek közül csak minden második folytatja tanulmányait másodéven” – fejtette ki beszédében Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, majd így folytatta: ki-ki saját erejéből kell boldoguljon, ezért „vegyétek komolyan a Sapientiát, úgy, ahogy az oktatók is komolyan veszik immáron tizennégy esztendeje”. Ráduly továbbá kitért arra is, hogy akadnak olyan végzősök is, akik nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. „Akkor lehet előrelépni, ha van tudás. Kemény próba lesz, ránk számíthattok benne, ezért vegyétek komolyan az egyetemet” – mondta a Sapientián oktató elöljáró.
Alkalmazkodni kell az új helyzetekhez
Kósa István, a Műszaki és Társadalomtudományok Kar dékánja arról beszélt, hogy állandóan változik a munkaerőpiac, ma nem tudni, hogy húsz év múlva milyen szakmákra lesz kereslet, nem tudni, hogy milyen egyetemi szakmák veszítik el létjogosultságukat. „Az élethosszig tanulásról szól a jövő, az egyetem ma az állandó változásokra készít fel” – vonta le a következtetést Kósa.
Az éjszakai élet csökkenti a kreativitást
Makó Zoltán, a Gazdaság- és Humántudományok Kar dékánja pszichológiai kísérleteket ismertetett, amelyek eredményei szerint a pozitív élmények segítik a kreativitást, a negatív élmények a segítenek a döntésekben. „Kedves hallgatóság, vigyázat: a sok éjszakai bulizás és éjszakai tanulás csökkenti a kreativitást, de erősíti a döntéshozókészséget” – jegyezte meg félig tréfásan Makó, majd jó munkát, örömet és egészséget kívánt mind a diákoknak, mind az egyetem munkatársainak.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!