Fotó: Lukácsi Lehel
A csíkszéki városokban is utcákat nevezhetnek át, amennyiben alkalmazzák azt a törvényt, amely kötelezővé teszi az „1918. december 1.” utcanevet a városokban. Csíkszeredában, akárcsak Tusnádfürdőn, nincs ilyen nevű utca, és nem is lehet tudni, melyik vehetné fel ezt a nevet. Balánbányán az évszám hiányzik az elnevezésből. Székelyudvarhelyen már van ilyen nevű utca.
2014. október 16., 09:062014. október 16., 09:06
2014. október 16., 09:082014. október 16., 09:08
Nem ismeri még a Románia nemzeti napjának megünneplésére vonatkozó törvényt, de őrültségnek tartja az 1918. december 1. utcanév kötelezővé tételének elképzelését Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere.
Minden városra vonatkozik
Minden romániai városban és megyei jogú városban 1918. december 1. nevet kell viselnie egy központi főútvonalnak – erről rendelkezik a képviselőházban nemrég elfogadott és Traian Băsescu államfő által kedden kihirdetett törvény. Ebben azt is meghatározzák, hogy a román nemzeti ünnepen, december elsején a központi és helyi hatóságoknak és az állami intézményeknek tudományos, nevelő hatású, kulturális, történelemidéző programokat, valamint katonai parádékat kell szervezniük. Minden megyei jogú városban és a fővárosban a prefektusi hivatal, a megyei és helyi önkormányzatok, valamint a katonai helyőrség-parancsnokságok együttműködésével ünnepi rendezvényeket szerveznek ezen a napon. A jogszabály szerint a rendezvények számára „a hatályos törvények értelmében” kell a finanszírozást biztosítani.
Mircea Duşa a kezdeményező
A tervezetet Mircea Duşa védelmi miniszter nyújtotta be a parlamentben, a rendelkezés célpontjai pedig egyértelműen a székelyföldi települések. A Hargita megyében mandátumot szerzett politikus már korábban is benyújtott egy jogszabályt, amelyben tiltotta volna, hogy román személyiségekről elnevezett utcák nevét megváltoztassák, a 2011-es próbálkozás azonban elbukott a képviselőházban. Duşa akkor úgy indokolta kezdeményezését: felháborító, hogy a székelyföldi városokban magyar neveket adnak az utcáknak. A most érvénybe lépett jogszabályt a szenátus áprilisban, a képviselőház szeptemberben fogadta el.
Ráduly szerint őrültség
A törvény értelmében Csíkszeredában is át kellene nevezni egy központi főútvonalat, mert 1918. december 1. nevű utca jelenleg nincs. Kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán polgármester szűkszavúan nyilatkozott ezzel kapcsolatban, mint mondta, nem ismeri, nem látta még a törvényt, ezért nincs mit mondjon érdemben. „Ez egy őrültség” – tette hozzá. „A helyi autonómia megsértése, ilyent csak egy beteg ember tud kitalálni” – fogalmazott a városvezető.
Helyzet Csíkszéken
Balánbányán viszonylag egyszerűbb a helyzet, mert a város főutcáját December 1. utcának hívják most is. Igaz, a névben nem szerepel az 1918-as évszám – tudtuk meg Brezovszky György polgármestertől, aki azt mondta, tanulmányozniuk kell a törvényt, hogy ebben az esetben van-e szükség bármilyen lépésre.
Csíkszék másik kisvárosában, Tusnádfürdőn sincs ilyen utcanév. Albert Tibor polgármester szerint mivel a fürdővárosban egy főutca van, nem lenne szimpatikus, ha azt neveznék át. Hozzátette, nem tud mit mondani, és egyelőre megvárják, mennyire lesz kényszerítő erejű ez a rendelkezés.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!