Sepsiszentgyörgyön adták át az idei Orbán Balázs-díjat a székelyföldi önkormányzatok, amelyet azoknak a személyeknek adományoznak, akik tesznek a közös székelyföldi ügyekért.
2013. május 16., 11:322013. május 16., 11:32
2013. május 16., 11:472013. május 16., 11:47
Hargita, Kovászna és Maros megye tanácsa 2011-ben közösen hozta létre a Székelyföldi Orbán Balázs-díjat, amelyet azoknak a személyeknek adományoznak, akik tesznek a közös székelyföldi ügyekért. Az Orbán Balázs-díjat először 2011-ben adták át, ekkor Hargita Megye Tanácsa a díjjal Kovács Piroska nyugalmazott pedagógust, a székely kapuk készítésének, a különböző stílusok kialakulásának kutatóját és ezek megmentőjét tüntette ki. Kovászna Megye Tanácsa Váncsa György sepsikőröspataki önkéntes tűzoltóparancsnokot díjazta, a faluközösségét és a székely társadalmat szolgáló tevékenysége elismeréséül. Maros Megye Tanácsa pedig Simon Juditot, a HIFA Egyesület elnökét jelölte a díjra, az egyesület keretében végzett közösség-összefogó, kitartó munkájáért.
2012-ben Hargita megye díjazottja Beder Tibor tudós, földrajztanár lett, akitől tanítványok százai tanultak hosszú éveken át nemcsak földrajzot, hanem a szülőföld szeretetét, emberséget. Kovászna megye önkormányzata Haszmann Pálnak, a csernátoni muzeográfusnak, míg Maros megye Domokos Ilona tanítónőnek ítélte oda az Orbán Balázs-díjat.
Idén a Kós Károly-emlékév kapcsán a Székelyföld épített örökségének megmentésében és népszerűsítésében jeleskedő helyi építészeket, restaurátorokat és más szakembereket tömörítő egyesületek vehették át a díjat szerdán délután a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban megszervezett eseményen. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke ünnepi beszédében rámutatott: „Székelyföld szerencsés helyzetben van, hiszen mindig voltak olyan emberek, akiket mi előszeretettel hívunk lámpás embereknek, hiszen elhivatottságukkal, példamutatásukkal és munkájukkal világítótoronyként mutatták az utat. Vannak köztük írók, a szabadságot mindennél többre tartó, elszánt hősök, felfedezők, eszes, gyakorlatias vagy a kitartás, a hit emberei. Ezek között pedig előkelő helyet foglal el Orbán Balázs, akit kortársai és az utókor a legnagyobb székely jelzővel illet. Az ő nevével fémjelzett díjat adunk ma át azoknak, akik Székelyföld épített örökségének megmentésében és népszerűsítésében jeleskednek.”
A háromszéki önkormnáyzat díjazottja a sepsiszentgyörgyi Keöpeczy Sebestyén József Műemlékvédő Társaság lett, mely 1990 tavaszán alakult, és az elmúlt 23 évben számtalan említésre méltó tevékenységgel hívta fel magára a szakma figyelmét. A tevékenységeik közül kiemelhető a nagy népszerűségnek örvendő, az erdélyi épített örökség feltérképezése érdekében létrehozott HEREDITATUM online műemlék-adatbázis. A díjat az egyesület nevében Benczédi Sándor építész vette át. Hargita Megye Tanácsa idén az Országépítő Kós Károly Egyesülésnek ítélte oda az Orbán Balázs-díjat, amit Bogos Ernő és Kolumbán Gábor vettek át. Maros megyéből a megyeszékhelyi ARCUS Egyesület nevében két képviselő, Mihály Ferenc és Kiss Loránd restaurátorok vehették át az Orbán Balázs-díjat idén. A 2000 szeptemberében létrehozott egyesület az erdélyi kulturális örökség restaurálásának, népszerűsítésének támogatása mellett, továbbá a művészeti oktatás és a restaurálási szakoktatás támogatása érdekében fejti ki tevékenységeit.
Összeállításunkban a háromszéki középiskolák ballagási időpontjait gyűjtöttük egybe.
Jelenleg a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház csaknem mindegyik épületét korszerűsítik: építik, hőszigetelik, felszereléssel látják el azokat. András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint rövidesen az új sürgősségi osztály is elindulhat.
Erősítené sorait az Erdélyi Magyar Szövetség, amelynek képviselői szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatójukon az elnökválasztás alternatíváira is kitértek, állást foglalva Nicușor Dan mellett.
Újabb kortárs-tárlat nyílik meg az Erdélyi Művészeti Központban (EMÜK) szerdán 18 órakor. A főként erdélyi kötődésű alkotókat megszólító MAMŰ Mátrix az őket foglalkoztató kihívásokról ad egyfajta helyzetképet.
Az ivóvíz köbméterenkénti ára 8,8 lejről 9,43 lejre, a szennyvízé 6,17 lejről 6,62 lejre nő Kovászna megyében. Az új díjszabás május 1-jén lépett érvénybe, tehát a júniusi számlákon már tükröződni fog.
Huszonhatodik alkalommal hirdetett városismereti vetélkedőt a sepsiszentgyörgyi Pál Utcai Fiúk Egyesület. A Barangoló részvevőinek helytörténetből kell jeleskedniük.
A kötelező szakmai gyakorlat ideje alatt bántalmazták szexuálisan 15 éves fiát egy sepsiszentgyörgyi szállodában – állítja egy helybéli édesanya, aki feljelentést tett a rendőrségen.
Május 13-án, kedden 17 órakor nyílik meg Kovásznán Czilli Aranka egyéni fotótárlata. A Lélek-exponálás című kiállítás különlegességét az adja, hogy minden fénykép mellé egy-egy vers társul.
Eszem-iszom, zeneszó és zsongás jellemezte a városünnep fesztiválhétvégéjét. A Szent György Napok 32. kiadásán a folyton változó időjárás sem fogott ki, éppen ellenkezőleg: hatalmas tömeget vonzott Háromszék szívébe.
Csáky Ernő, Demeter Lajos, Herman Rosner, Vinczeffy László és néhai Gajzágó Máron részesült Pro Urbe díjban vasárnap Sepsiszentgyörgyön. „Lámpás emberek” ők, akik igazodási pontként, megtartó erőként szolgálnak a közösség számára.
szóljon hozzá!