Át kell adni a megyei önkormányzatnak a taplocai szeméttelepet, ellenkező esetben a bezárásához szükséges összeget Csíkszereda önkormányzatának kell fedeznie. Négy kisebb városból hoznának Taplocára hulladékot a működés felfüggesztésétől a bezárásig, a helyi hulladék viszont nem kerülhet ide.
2012. május 11., 07:512012. május 11., 07:51
2012. május 16., 14:242012. május 16., 14:24
Az áprilisi csíkszeredai tanácsülésen értetlenséget okozott az a határozattervezet, amely szerint a taplocai szeméttelepet, amelynek működését júliusban le kell állítani, a város a megyei önkormányzatnak kell átadja, és a végleges bezárásig Hargita megye több településéről ide szállítanák a hulladékot. A tervezet nem kapta meg az elfogadáshoz szükséges kétharmados szavazattöbbséget, mert az RMDSZ-frakció, bár támogatta, nem volt jelen teljes létszámban. Ugyanakkor több önkormányzati képviselő aggodalmát fejezte ki, hogy veszélyes hulladék kerülhet a városba, és azt sem értették, miért nem lehet a csíkszeredai hulladékot is odavinni a végleges bezárásig. A tervezet várhatóan a következő ülésen ismét napirendre kerül.
A bezárást megelőzően négy városból helyeznek át hulladékot
A megyei önkormányzat részéről Orbán Béla beruházási vezérigazgatótól kaptunk magyarázatot: „A projektből, azaz uniós pénzből csak akkor tudjuk bezárni a csíkszeredai hulladéklerakót, ha a város átadja a megyei tanács ügykezelésébe, különben a város kellene fedezze ennek költségeit, például a szemételszállítási díj emelésével. Július 16-ig le kell állítani a működését, és utána be kell zárni, az előírásoknak megfelelően, jelenleg azonban egyetlen olyan törvény sincs, amely kimondaná, hogy a már meglévő, nem veszélyes hulladékot ne lehetne a működés felfüggesztése, de még a bezárás előtt áthelyezni a csíkszeredai lerakóba, ha az a normáknak megfelel, és a környezetvédelmi hatóság engedélyezi” – közölte Orbán.
Mint megtudtuk, a megye négy kisebb városának – Székelykeresztúr, Szentegyháza, Balánbánya, Tusnádfürdő – régi lerakójában lévő, nem veszélyes hulladékot kellene a csíkszeredai szeméttelepre szállítani, a projektnek megfelelően, a környezetvédelmi hatóság ellenőrzésével. A vezérigazgató szerint pedig minél több nem veszélyes hulladék kerül a gödörbe, műszaki szempontból annál könnyebb a bezárás és az utólagos felügyelet. A csíkszeredai szemetet viszont nem lehet továbbra odavinni, mert lejár a tározó működési engedélye és a jelenlegi formájában már nem használható.
Még keresik a szemét helyét
Július 16-tól tehát nem szabad a megyeszékhelytől származó hulladékot a csíkszeredai szeméttelepre szállítani, megkezdődik a telep bezárása. Mint Pál Tamás, a csíkszeredai hulladékelszállítással megbízott, az önkormányzat többségi tulajdonában levő Eco-Csík Kft. csíkszeredai vezetője elmondta, több lehetőség közül kell választani, hogy hová szállítsák július 16. után a városból származó szemetet. Hozzátette, az ár és a szakmai szempontok alapján döntenek, ez a döntés nemsokára megszületik.
Mint már korábban beszámoltunk róla, a bezárásra váró taplocai hulladéklerakó mellett egy átrakó állomás készül a megyei hulladékgazdálkodási rendszer keretében, az ennek létrehozásához szükséges pénz az Eco-Csík költségvetésében szerepel. Pál Tamás arról is beszámolt, hogy az átrakó állomáson egy válogatóvonal is létesül, amelynek segítségével a vegyesen gyűjtött hulladékot válogatják át. A beruházás pontos értéke még nem ismert, de augusztusban az ígéretek szerint működni fog.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!