Fotó: Veres Nándor
Szerdán szállítják haza Kaposvárra a Rippl-Rónai tárlat anyagát, jövő héten pedig már a Magyar Természettudományi Múzeum izgalmas, arcrekonstrukciós kiállítását, a Szóra bírt csontjaink című vándortárlatot fogadja a Csíki Székely Múzeum.
2014. november 04., 17:502014. november 04., 17:50
2014. november 04., 17:592014. november 04., 17:59
Az elvárt látogatottsági számot mérték a Rippl-Rónai kiállításon, közel tizenhatezren voltak kíváncsiak az első modern magyar festő munkáira – értékelt honlapunknak Gyarmati Zsolt múzeumigazgató.
Háromféle látogató van
Gyarmati szerint három rétegre lehet osztani a tárlatlátogatókat. Említette elsősorban a hűséges múzeumba járókat. „Ők a magas szintű művészetet befogadó réteg, akiket könnyen lehet mozgósítani, nemcsak Csíkszeredából jönnek, hanem Brassóból, Sepsiszentgyörgyről is szervezett csoportokban szoktak érkezni” – hangsúlyozta az intézményvezető. Számukat négyezerre becsülte.
Erdélyi magyar diákok
Minden nagyobb szabású tárlat esetén az erdélyi magyar diákokat vetélkedőkkel toborozzák. Fontos számukra múzeumlátogatókat nevelni a felcseperedő nemzedékekből. Már most megpróbálják fogékonnyá tenni őket a művészetek és az értékek iránt. Említette egy temesvári magyar középiskola diákjait, akik minden évben élénken várják a pályázati kiírásokat, már előre megkeresik a soron következő tárlat ismeretanyagát és felkészülnek a megmérettetésre. Úgy vélte, hogy a szórványból érkezők számára identitás szempontjából is fontos az idelátogatás, ilyenkor ugyanis egy körutat tesznek Székelyföldön és megnézik a magyar vonatkozású emlékeket. Távolról közel 700 tanuló érkezett – mondta a múzeum igazgatója.
Kifejtette, hogy a környékbeli tanulókat múzeumpedagógiai foglalkozásokkal vonzzák be, játékosan hangolják rá a kiállításokra. Vakációban tábort szerveztek a Mikó-vár udvarán, avagy csatlakoztak A Nagy Rajzolás (The Big Draw) nemzetközi kezdeményezéshez, amely rajzolásra, alkotásra ösztönöz kicsiket és nagyokat világszerte. A Rippl-Rónai tárlatra több mint száz diákcsoportot fogadtak – emelte ki Gyarmati.
Akiket nehéz bevonzani
A harmadik múzeumlátogató réteget lehet szerinte a legnehezebben bevonzani. Őket ingyenes tárlatvezetéssel és a Múzeumok éjszakáján szervezett szórakoztató programokkal csalogatják. Idén újdonságnak számított, hogy közismert helyi személyek, színészek, énekesek, újságírók kalauzolták végig a kiállításon az érdeklődőket. „Egyre több, a kiállításokhoz köthető rendezvényt találunk ki, amellyel az érdeklődést életben tudjuk tartani” – összegzett Gyarmati.
Mit mondanak a csontok?
A múzeumigazgatótól megtudtuk, hamarosan nem mindennapi tárlat érkezik a Csíki Székely Múzeumba. „Embertani kiállítást fogadunk a jövő héten a Mikó-várban, amelyen ismert magyar személyiségek arcrekonstrukcióit láthatják az érdeklődők. A Magyar Természettudományi Múzeum Szóra bírt csontjaink című vándortárlata többek között magyar királyok vagy Janus Pannonius fejét, arcát rekonstruálja. Érdekes szakmát ismerhetnek meg a látogatók: az arcépítész munkáját” – ismertette röviden a november 14-étől látogatható tárlatot. Hozzáfűzte, hogy a kiállítás nemcsak az anyaországi múzeum anyagát ismerteti, hanem kiegészül a Székelyföldön utóbbi években végzett ásatások során felszínre hozott csontokból álló régészeti anyaggal.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!