Animációs szemle a múzeumban

Újabb filmfesztiválnak ad helyet a Csíki Székely Múzeum október 19. és 21. között. Ezúttal a gyerekeket várják a vetítésekre.

Péter Beáta

2016. október 17., 19:062016. október 17., 19:06

Négy évvel ezelőtt szervezték meg először Budaörsön a Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Filmfesztivált, idén több magyarországi város, Erdélyből pedig csíkszeredai, sepsiszentgyörgyi, kolozsvári és nagyváradi intézmények csatlakoztak ahhoz, hogy az animációs szemlét megszervezzék.

Vetítések Csíkszeredában

A Csíki Székely Múzeumban október 19-én délelőtt 10 órától a 3–6 éves korosztálynak vetítenek, október 20-án, szintén délelőtt 10 órától a 69 éveseket várják, míg október 21-én 12 órától a 1014 éveseknek szóló animációkat vetítik. A közel egyórás vetítések után az ifjú nézők szavazhatnak kedvenceikre. További részletek a primanima.eu oldalon találhatók.

A fesztivál különlegessége, hogy diák-, diploma- és elsőfilmeket mutatnak be a világ minden tájáról. A szemle programjában szereplő mintegy harminc mesefilmet egy felnőttekből és gyerekekből álló előzsűri válogatta ki, több mint ötszáz alkotás közül. A válogatásban a magyar filmek mellett francia, angol, német, svájci, észt és cseh alkotók animációi láthatók.  A magyar filmek között találjuk az Átjáró Másvárosba, valamint az Ahány király, annyi mese című, népszerű kortárs mesekönyvekből készülő rajzfilm-sorozatok 1–1 bemutatkozó epizódját is. A nemzetközi mezőnyben látható például az orosz Moroshka című rajzfilm, amely egy kislány és egy farkas nem mindennapi barátságát mutatja be. A rajzfilmek mellett olyan igényesen kivitelezett bábanimáció is bekerült a mustrába, mint a két nagybajuszú úriember kakaskodására épülő humoros észt diákfilm, A bajusz, amely nem csak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is élmény lehet.  

A fesztiválon a rövid animációs mesefilmeket három korcsoportra osztva vetítik, így az óvodások, kisiskolások és a felső tagozatosok is találnak kedvükre való animációs filmeket. A magyar gyártású mesefilmek a legjobb magyar gyerekfilmnek járó Csermák Tibor-díjért szállnak ringbe. Az idén alapított díjat a szervezők a legendás Pannónia Filmstúdió egykori rendezőjéről, Csermák Tiborról nevezték el, aki jövőre lenne 90 éves. A magyar alkotásnak járó 500 ezer forintos díjat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa ajánlotta fel.

Csermák Tibor

1927-ben született Kaposváron. 1951-ben végzett a Képzőművészeti Főiskolán grafikusként. Ekkor már a Híradó- és Dokumentumfilm Stúdióban kezdett dolgozni, eleinte animációs tervezőként vett részt a Macskássy Gyula által rendezett A kiskakas gyémánt félkrajcárja és az Erdei sportverseny című filmekben. Első önálló rendezései, a Móricz-mesék adaptációi (A török és a tehenek; A kismalac és a farkasok) már a legendás Pannónia Filmstúdió égisze alatt készültek. A legelső magyar mesesorozat, az 1961-ben indult Peti című rajzfilmszériában is dolgozott. A hatvanas évek elejétől készült filmjei jellegzetes, lírai szövésű, animált akvarellek voltak (A piros pöttyös labda, Holdhorgász, A dal öröme), melyek közül A piros pöttyös labda címűt az egyik legelső jelentős külföldi magyar rajzfilmsikerként tartják számon. A film 1961-ben Velencében elnyerte a gyermekfilm-fesztivál első díját. Csermák Tibor fiatalon, 38 éves korában hunyt el 1965-ben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei