Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai András Benkő Eszternek nemrégiben egy régi álma vált valóra: megkapta az egyik legfontosabb eszközt ahhoz, hogy tűzzománc ékszereket készíthessen.
2015. szeptember 29., 11:102015. szeptember 29., 11:10
A kis asztalon egy ólomdarab, különböző formájú és méretű kalapácsok, harapófogó, csípőfogó, csipeszek, ecsetek, spatulák, drótok, fúrógép, csavarok, szegek és ami a legfontosabb, egy kis méretű, ékszerkészítésre alkalmas elektromos kemence. Eszter esténkét itt alkot csodálatos, egyedi ékszereket.
„Régi vágyam volt a tűzzománc ékszerek készítése, ki szerettem volna próbálni, csak hát ehhez felszerelés kell. Aztán hozott az Angyal egy kemencét, én pedig megismertem egy hölgyet, akitől tanulhattam. Ő már tíz éve foglalkozik művészi szinten tűzzománccal, munkáit látván még inkább megfogott ennek varázsa. Tőle tanultam meg februárban az alapokat, azóta naponta foglalkozom vele” – meséli.
„Nagyon hosszas folyamat, türelmet és odafigyelést, precizitást igényel, ugyanis ha az elején valami nem sikerül jól, az csak a végén fog meglátszani. Én rézlemezt használok, de készülhet ezüst- vagy aranylemez felhasználásával is. Első lépés a lemez előkészítése, tisztítása, savazása, égetése, majd következik a csiszolás és a forma kialakítása, a kivágása, az alapozás. Erre kerül fel a rézdrót, majd újra az égetés van soron. Ezután kerülnek rá az üvegporok, amelyeket színek szerint helyezek fel, és újra meg újra égetés következik. Egy darab minimum háromszor kell kiégjen, de éghet akár tizenötször is” – mutatja be Eszter a tűzzománc ékszerkészítés folyamatát.
Eszter a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti és Design Egyetemen tanult, most rajzot tanít a csíkszentdomokosi és csíkkarcfalvi általános iskolákban. Lakásukat az általa készített festmények díszítik, ezek már korábban készültek különböző csoportos kiállításokra. Egyelőre immár a festés háttérbe szorult, helyét a tűzzománc vette át. Eszternek többnyire este jut ideje erre a hobbira, három gyerek mellett ez nem is csoda.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!