Fotó: Iochom Zsolt
Hargita megyeszerte ezer fényvisszaverő mellényt osztott ki a rendőrség a szerdán és csütörtökön megszervezett Válaszd az életet! elnevezésű országos baleset-megelőző kampány keretében. A sajtó képviselői az akció első napján Csíkszentimrén követhették figyelemmel a rendfenntartók munkálkodását.
2012. szeptember 06., 15:572012. szeptember 06., 15:57
2012. szeptember 06., 18:452012. szeptember 06., 18:45
A kora esti szürkületben a megállított tizenhárom kerékpáros – köztük öt kiskorú – és egy szekeres közül mindössze négynek volt láthatósági mellénye, igaz, egyikük sem viselte az akár életet is mentő – és egyébként kötelező – kelléket. Az „elcsípett”, láthatóan megijedt szabályszegőkhöz a rendőrök kedvesen szóltak, ám egyúttal figyelmeztették őket, hogy az elkövetkezőkben nem ajándékkal és szóbeli dorgálással, hanem borsos büntetéssel „honorálják” a figyelmetlenséget.
Többen nem értették, hogy sötétedés előtt miért szükséges a rikító színű, fluoreszkáló kiegészítő viselése. Ezzel kapcsolatban Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, hogy a Csíki-medence sajátos időjárása – többek között a gyakori köd – miatt baleset-megelőzési okokból napközben is nélkülözhetetlen tartozékról van szó, mint fogalmazott, „a kerékpárosoknak, robogósoknak, gyalogosoknak és szekereseknek egyrészt saját érdekük, hogy biztonságban legyenek, másrészt így az autósok életét sem teszik tönkre”, utalva arra, hogy sokszor az önhibájukon kívül, a fényvisszaverő mellény hiányának rovására írható balesetekbe kerülő gépjárművezetők belebetegszenek a szerencsétlenségek következményeibe.
„Házaltak” a támogatásért
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnak az akcióban való részvételhez szükséges – darabonként 8–9 lejbe kerülő – mellények beszerzését magának kellett megoldania, ezért előzetesen több lehetséges támogatót is felkerestek. „Nem volt könnyű, de sikerült valamennyit beszereznünk, igaz, furcsállottuk, hogy a Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) – amelynek pont az ilyen jellegű kampányok szponzorálása lenne a feladata, és melynek Kovászna megyei kirendeltsége például saját költségére tér- és forgalomfigyelő kamerákat szereltetett fel több helyen is a közbiztonság növelése érdekében – nem segített ki” – árulta el Gheorghe Filip.
Különböző vélemények, reakciók
Az események közepébe csöppent, Csíkszereda–Csatószeg útvonalon menetrend szerint közlekedő buszjárat sofőrje elégedettségének adott hangot, hogy a rendőrség egy ilyen megmozdulással még biztonságosabbá teszi a zsúfolt utakat, ám szerinte eddig sem volt baj a mellények viselésével – bár ennek némileg ellentmondott a mindenféle világító eszköztől mentes kerékpárok sokasága. Az egyik, szekerével – „védőfelszerelés” nélkül – épp az erdőre tartó fiatalember a kamerák és jegyzetfüzetek kereszttüzében már nem kímélte a rendőröket, akik szerinte „csak ki akarják húzni a szegények zsebéből a pénzt, és mindig azt lesik, hogy milyen apróságba tudnak belekötni”. A félreállított, megszeppent biciklisek közül többen is kelletlenül, „muszájból” öltötték magukra a mellényt, de olyan is akadt, aki a „szuvenír” reményében szándékosan a rendőrök elé kerekezett.
A vidéki rendőrőrsök visszaállításával egyébként számítani lehet arra is, hogy az egyes falvakból indított gyakoribb járőrözéseknek köszönhetően megnő a fényvisszaverő mellények, továbbá kerékpárosok esetében a megfelelő világító- és fékrendszerek ellenőrzésének száma. Az érintetteknek érdemes tudniuk, hogy a láthatósági mellény hiányáért 420 lejes büntetést is kiszabhat a rendőrség.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!