Fotó: Veres Nándor
Elkészült a nagyon elhanyagolt, leromlott állapotban lévő csíkszeredai házak listája, amelyben eddig 43 ingatlant azonosítottak. Mint kiderült, a városképet rontó épületek többsége a Petőfi Sándor utcában található. Tulajdonosaik jövőben felszólítást kaphatnak a városházától, hogy tegyenek valamit a rendezésükért, ellenkező esetben akár 200 százalékos ingatlanadó-emeléssel is sújthatják majd őket.
2016. november 29., 12:452016. november 29., 12:45
A 2015-ben elfogadott új adótörvénykönyv előírásai eszközt adtak az önkormányzatok kezébe, hogy akár 500 százalékos adóemeléssel büntethessék azokat a tulajdonosokat, akiknek gondozatlan ingatlanjai rontják a település képét. A csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület legtöbb 200 százalékos adóemelést fogadott el tavaly az adók mértékét megállapító határozatában, ugyanakkor megszavazott egy olyan határozattervezetet is, amely tartalmazza az elhanyagolt területek és épületek minősítéséhez szükséges szabályzót, kritériumrendszert.
Albert Sándor, Csíkszereda főépítésze a Csíki Hírlap érdeklődésére elmondta, az urbanisztikai osztály munkatársai augusztusban járták végig a várost, és készítettek egy listát, fotókkal alátámasztva az elhanyagolt ingatlanokról. A lista még nem teljes, bővíteni fogják, eddig a megyeszékhelyen 43 felújításra szoruló épületet jegyeztek fel. A legtöbb leromlott állapotú ház (tizenhárom) a műemlék övezetben lévő Petőfi Sándor utcában van, ilyenek például a régi Hirsch-féle ház vagy a Petőfi Sándor Általános Iskolával szemben található 61-es számú ház. Vannak elhanyagolt ingatlanok többek között még a Tudor Vladimirescu, a Márton Áron, a Hargita, a Hunyadi János és a Taploca utcában is. Utóbbi utcában meglehetősen szembetűnő egy roskadozó, régi ház, kékre festett falakkal, nejlonnal foldozott tetővel. Ugyanakkor a csíkszeredai önkormányzat is rendelkezik olyan épületekkel, amelyekre erősen ráfér egy kiadós tatarozás, ilyen a régi Vigadó épülete, a csobotfalvi kultúrház, illetve a városháza is. A főépítész szerint a Márton Áron Főgimnáziummal egyidős városháza is megérdemelne egy teljes felújítást, csakhogy sokba kerülne, ezért uniós forrásokból látja kivitelezhetőnek. Idén felmérték műemlékvédelmi szempontból is az épületet, művészeti tanulmány készült, ami jó alapja lehet a megvalósíthatósági tanulmánynak, felújítási terveknek, tudtuk meg a főépítésztől.
Az elhanyagolt ingatlanok minősítéséhez egy kritériumrendszert is elfogadott a csíkszeredai önkormányzat. Mint Albert Sándor részletezte, épületek esetében a 13 fölötti pontszámot elérőkre lehet adóemelést alkalmazni. Pontozáskor figyelembe veszik, hogy milyen adózási övezetben található az adott ingatlan, például az A-övezetben lévő 4 pontot, a D-övezetben lévő 1 pontot kaphat. Továbbá pontozzák a lefolyók, a vízelvezetés, a vakolat, a festés és a nyílászárók állapotát, illetve az épület külleme is számít. Az épületek mellett az üres telkekre is megfogalmaztak egy minősítési rendszert, 0-3-ig pontozzák úgy, hogy a 3 pont a nagyon rossz állapotra utal. Pontozáskor figyelembe veszik a növényzet gondozottságát, azt, ha hulladék vagy építkezési munkálatokból hátramaradt hulladék van a telken, a kerítés állapotát, a terület általános aspektusát. Ha 10 pontot elér egy telek, akkor lehet szó adóemelésről. Mind az épületek, mind a telkek esetében az elért pontszámok mértékének függvényében emelik az adót.
Felszólításokat küldenek
Az érintett ingatlanok tulajdonosai egyelőre csak felszólítást kapnak, ezt a határozatban is így rögzítették – közölte megkeresésünkre Füleki Zoltán. Csíkszereda alpolgármestere azt mondta, hogy tisztában vannak azzal, hogy egy épület felújítása nem megy egyik napról a másikra, ezért először felszólítást küldenek, és ha ezek után sem történik semmi előrelépés, akkor alkalmazzák az adóemelést. Albert Sándor főépítész szerint a felszólításba azt is bele kellene foglalni, hogy a felújítást elvégző ingatlanok tulajdonosai 5 évig adómentességet kaphatnak, amennyiben városképileg fontos épületről van szó. Ugyanakkor úgy vélekedett, hogy azokat a tulajdonosokat kellene elsősorban a felújításra ösztönözni, akiknek leromlott állapotú épületei a városközpontban vannak.
Rodica Ţiriactól, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetőjétől érdeklődtünk, hogy hozzávetőleg mekkora lehet például egy Petőfi utcai ház esetében az adó mértéke, és az adóemeléssel mennyivel kell többet fizetnie az adott ingatlantulajdonosnak. Mint kiderült, egy 300 négyzetméteres épületre a sétáló utcában évi 350 lej körüli adót kell fizetni, ha az adott ingatlan nagyon leromlott állapotú, és emiatt maximális pontszámot kap, amiért a legmagasabb adókulccsal, azaz 200 százalékos adóemeléssel sújtják, akkor ez esetben 1050 lejre növekedik az évi adó mértéke. Az osztályvezető azonban megjegyezte, hogy vannak tisztázatlan tulajdonjogú esetek is, így problémás az adóemelés alkalmazása.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
szóljon hozzá!