A zene híd lehet a generációk között, az éneklés pedig ajándék – derül ki a csíkszeredai Szent Anna Speciális Ipari Iskola egy lelkes pedagógusának beszámolójából. Az iskolában énekcsoport alakult, és a diákok már több alkalommal felléptek idősek előtt.
2012. június 19., 12:122012. június 19., 12:12
2012. június 19., 19:342012. június 19., 19:34
Kellemes és tanulságos tapasztalatát osztotta meg velünk Becze Ildikó mérnök-tanár, a csíksomlyói Szent Anna Speciális Ipari Iskola egyik tanára. „Szaktanárként rájöttem, hogy a nyers, adatszerű tananyagot nem lehet tölcsérrel beletölteni a Szent Anna Speciális Ipari Iskola diákjai fejébe. Egy-egy rövid kitérőre, pihenésre, frissítőre sort kell keríteni az „unalmas” technológia órán. Így kezdtünk énekeket tanulni a diákjaimmal. Karácsony, újévköszöntő, nőnap, anyák-napja, évzáró és kicsengetések is nagyszerű alkalmak voltak arra, hogy célszerű legyen a repertoárunk. Három évvel ezelőtt, mikor a tantervbe került a zeneoktatás a mi iskolánkban is, valóságos zene- paradicsomot varázsoltunk a tanulóink és tanártársaim elé” – írta a sérült gyerekekből álló énekcsoport megalakulásáról a pedagógus.
Leveléből megtudtuk, a fiatalok mellett idősebbekkel is foglalkozik, Fogarasi Edit szociális testvérrel a Korábban Születettek Csoportját vezeti, mely csoport lelkes, hálás, ötletes, életre való nyugdíjasokból áll. Mindkét csoport, a serdülők és a nyugdíjasok is fontosak számára, ezért gondolkodott, hogyan lehetne a két generáció tagjait összehozni. „Gondoltam egy merészet! Hogyan lehetne összehozni a két csoportot? Fontos volt számomra, hogy a gyerekek lássák, hogy a nyugdíjasok szeretni való, értékes emberek, akiktől tanulni lehet, akik figyelmesek, kedvesek, adakozók. Ugyanakkor meg akartam mutatni, hogy azok a gyerekek, akiket a társadalom és sok esetben saját szüleik félrelöknek, és súlyos tanulási nehézségekkel küzdenek, tudnak fegyelmezetten, előzékenyen, szeretetteljesen viselkedni és értékelik a szépet, a kultúrát” – írta Becze Ildikó.
Beszámolója szerint az iskolai énekcsoporttal felléptek a nyugdíjas csoport előtt, áprilisban egyórás előadást tartottak az időseknek a kulturális központ pincetermében, a diákok pedig boldogok voltak, hogy örömet szerezhettek a nyugdíjasoknak. „A tavaszcsalogató kánonok, versek, vallásos énekek, népdalok és gitárkíséretes könnyűzene számok döbbenetet, csodálatot és elismerést váltottak ki a nyugdíjasokból. És a hangulat úgy felforrósodott, hogy az előadás végén az „öregek” is elénekelték a kedvenc énekeiket, saját szerzeményeiket, vicces dalaikat. Nagyon megható volt számomra, hogy egymást megtapsolták, visszatapsolták. Elismerően, szeretettel mustrálgatta egymást az a két csoport, akiket a társadalom a peremére szorít, próbál mellőzni, félrelökni...” – osztja meg a pedagógus.
Leírása szerint az első találkozó után mindkét csoport tagjai jelezték, hogy remekül érezték magukat, és jó volna még találkozni, így múlt csütörtökön újabb fellépést szerveztek. Ezúttal klasszikus zene (ének, gitár és furulya), balladák, megzenésített Döbrentey Ildikó és Kányádi Sándor-versek, nyári népdalok, egy cigány népdal és könnyűzeneszámok szerepeltek a repertoáron. Ugyanezzel a műsorral június 12-én a szépvízi öregek otthonában is szerepeltek, szintén sikerrel, könnyekig meghatódott közönség előtt. „Elégedett, boldog, fáradt vagyok az iskolaév végére, úgy érzem nem hiába dolgoztam, a törődésem meghozta gyümölcsét. A diákjaim fegyelmezettek, hálásak a sok új tapasztalatért, megtanulták, hogy öröm másoknak örömöt szerezni, szeretetért szeretettel fizetnek, az óráimon is nagy igyekezettel próbálnak bizonyítani. Ha ők fontosak számunkra, és megbecsülésben részesülnek, ezt tanulják tőlünk és ők is így fognak viselkedni, tehát hasznos, tisztességes emberekké válnak” – zárja beszámolóját a speciális iskola pedagógusa.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!