Fotó: Veres Nándor
Két bemutatóra készül a Csíki Játékszín társulata: Tersánszky Józsi Jenő Kakuk Marci című művét Örkény István adaptációjában április 24-én, egy cseh mesegyűjtő és a Grimm testvérek meséi alapján Budaházi Attila által írt A három arany hajszál című mesejátékot pedig május 5-én láthatja először a csíkszeredai közönség.
2015. április 16., 21:202015. április 16., 21:20
2015. április 16., 21:212015. április 16., 21:21
A társadalom perifériáján élő emberek világát bemutató előadások jellemzik a Csíki Játékszín 2014/2015-ös évadját. Kezdődött ez Kosztolányi Dezső Édes Annájának színpadi adaptációjával, folytatódott Gorkij Éjjeli menedékhelyével, és a soron következő premier is a világ alulnézetből való megmutatására tesz kísérletet. A színház igazgatója és az előadás rendezője, Parászka Miklós évek óta fontolgatja ennek a darabnak a műsorra tűzését.
Tersánszky Józsi Jenő két évtizeden keresztül – 1921 és 1941 között – jelenteti meg sorban a Kakuk Marci kisregényeket A medál című írásával együtt (amely a színpadi változat alapjául szolgált) a Nyugatban. Örkény István a hatvanas évek elején készített ezekből a történet-füzérekből színpadi adaptációt. Az előadás alkotói úgy vélik, a Kakuk Marci bemutatásával egy olyan szerzőre terelik a figyelmet, aki egy sokkal nagyobb életművet alkotott, mintsem feledésre legyen ítélve.
„Az irodalmi és kulturális köztudatból Tersánszky Józsi Jenő valamennyire kiszorult az elmúlt évtizedek során, pedig az ő életműve, életútjának felmutatása, műveinek megszólaltatása, olvasása, színpadra vitele jogaiba helyezne egy nagy alkotót. Hatalmas életműről van szó, a Nyugat című folyóirat egyik felfedezettje és kedvence. Rajongói közé tartozott például Móricz Zsigmond, azért, mert a valóság megmutatásában Tersánszky nagyon markáns, nagyon bátor utat követ. Ugyanúgy, ahogy Móricz, de egy teljesen más habitus által, teljesen más színeket és emberi perspektívákat felmutatva, hiszen Tersánszkynál a túlélés és az életösztön diadala erősen meghatározza a műveket Móricz kendőzetlen és könyörtelen valóságot felmutató életművével összevetve” – mutatott rá Parászka Miklós.
Aki mindig kimászik a veremből
Kakuk Marci, ez a népmesei és mégis nagyon reális figura először egy novella mellékszereplőjeként bukkan fel, majd mesélő, kalandokat átélő főszereplővé válik. Ő az, aki mindig megtalálja, a legreménytelenebb helyzetben is a helyes, reménykeltő irányt, a kiutat. „A Kakuk Marci-jelenség kulcsa: túlélni mindenáron és megőrizni az ember emberi minőségét. A Tersánszky-mű alapján készült Örkény-adaptációt Budaházi Attilával fazoníroztuk a mi látásmódunk képére. Ezt követően a próbák során még tovább alakult a szöveg, és az vezetett bennünket, hogy a szerző alapeszméjéhez és világához minél közelebb jussunk. Örkény a cím alá azt írta, történik bármikor. Ezt mi úgy értelmeztük, hogy a Kakuk Marci figurát és a mű szereplőinek figuráit megkerestük a mai környezetünkben, és ezeknek a viszonyoknak és típusoknak a bemutatásával valósul meg a mi előadásunk” – magyarázta a rendező. Bár ez nem klasszikus értelemben vett zenés előadás, a produkció Boldizsár Szabolcs zenei közreműködésével valósul meg, aki szereplőként jelenik meg a színpadon, mint Kakuk Marci belső énje, vagy a zene nyelvén beszélő énje.
Három arany hajszál
Karel Jaromír Erben és a Grimm testvérek meséi alapján írta és rendezi Budaházi Attila a Csíki Játékszín idei évadának nagyszínpadi mesejátékát. A mesebérletesek május és június folyamán láthatják a produkciót, nemcsak Csíkszeredában, hanem Csíkkarcfalván, Csíkszentdomokoson, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is.
„Három arany hajszálat kell a főhősnek elhoznia, ez a nap három aranyhajszála. Ebből következik, hogy ezek nyilván lángnyelvek, ez a szereplő a tüzet hozza el az embereknek, ami annyira hasonlít a Prométheusz-történethez, hogy a görög mitológiában is merítettünk hozzá, főleg a látványvilágában, és ebből szeretnénk összeszőni egy tanulságos mesét” – mondta el Budaházi Attila. A produkció látványvilágát Kelemen Kata díszlet- és jelmeztervező álmodta meg.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!