Fotó: Kristó Róbert
Madéfalva önkormányzatának szervezésében került sor hétfőn a császári hadsereg által elkövetett székelygyilkosság 249. évfordulójára szervezett megemlékezésre, amely a helyi római katolikus templomban kezdődött szentmisével, valamint a Zöld Péter Általános Iskola diákjainak ünnepi műsorával.
2013. január 07., 16:122013. január 07., 16:12
2013. január 07., 19:332013. január 07., 19:33
A megemlékezők az istenházából átvonultak a Siculicidium-emlékműhöz, ahol ünnepi beszédek hangzottak el, majd elhelyezték a kegyelet koszorúit. A megemlékezés során a Pusztinai Házért Egyesület tagjai csángó dalokat énekeltek.
„A madéfalvi veszedelem sebet ejtett a székely népen, mely hagyományait féltve, békés úton próbált jogainak érvényt szerezni” – fogalmazott köszöntőjében Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere. Felhívta a figyelmet, azok a tettek, amit közös akarat és erős hit vezérel, győzelemmel végződnek, ezért nem szabad félni áldozatot hozni a székely nép megmaradásáért.
„Madéfalva a helytállás és a bátorság szimbóluma” – jelentette ki Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Rámutatott, a székelyek kritikus helyzetben mindig összefogtak az ellenséggel szemben, és mindig együtt harcoltak a szabadságért. „Ma a szabadságot az autonómia jelenti. Annyi autonómiánk van, amennyit ki tudunk vívni. A megmaradást szolgálja mindenki, aki a nehézségek ellenére az itthon maradást vállalja és családot alapít” – hangsúlyozta Borboly.
Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja a székely mártírok bátorságát az aradi vértanúkéhoz hasonlította. A hősök példát mutattak hazaszeretetből, vállalták a nehézségeket életüket adva a ma élő nemzedékért. A főkonzul rámutatott a magyar állampolgárság kiterjesztésének fontosságára, ugyanakkor kijelentette: mi magyarok egymás sorsának kovácsai vagyunk. Tegyünk azért, hogy a mártírok áldozata ne legyen hiábavaló. Zsigmond Barna Pál beszédét Áder János magyar államfő újévi köszöntőjéből idézve zárta: „Kívánom, sohase adjuk fel álmainkat. Ha valami nem úgy sikerül, ahogy elterveztük, mindig legyen erőnk ismét talpra állni!”
Tánczos Barna szenátor párhuzamot vont a 249 évvel ezelőtti események és a jelen politikai helyzet között. Mint akkoriban, most is közigazgatási átrendezésekre készülnek. A Habsburg elnyomó hatalom sokban hasonlít a mai román politika próbálkozásaira. „Küzdenünk kell! Nem hagyhatjuk, hogy jogainkat sárba tiporják” – mondta a szenátor.
A beszédeket követően a kegyelet koszorúinak elhelyezésére került sor, majd Bartalus Zoltán áldotta meg a jelenlévőket. A megemlékezés a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!