Fotó: Iochom Zsolt
A kommunizmus áldozataira emlékeztek pénteken délben Csíkszeredában, a volt politikai foglyok Temesvári sugárúton található emlékművénél. A felszólalók figyelmeztettek, hajlamosak vagyunk elfelejteni a kegyetlen időket, a megmaradásért pedig most áldozatokra van szükség.
2012. március 09., 14:332012. március 09., 14:33
2012. március 11., 14:192012. március 11., 14:19
A Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége szervezésében minden évben megemlékezésre kerül sor március 9-én, a romániai politikai üldözöttek, a kommunizmus áldozatainak emléknapján. Az ünnepség pénteken a református templomban megtartott istentisztelettel kezdődött, ezt követően a résztvevők az emlékmű előtt gyűltek össze.
A csípős hideg ellenére többen voltak, mint más években – ezúttal a város több általános iskolájának diákjai is eljöttek tanáraik vezetésével. A szervezők részéről Kelemen Csongor volt politikai elítélt mondott köszöntőt, kiemelve, hogy arról a korról emlékezünk, amely olyan átkos bélyeget hagyott az emberek testén és lelkén, amelyet több emberöltő alatt is nehéz lesz helyrehozni.
Főként a diákokhoz szólt Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere ünnepi beszédében, arra emlékeztetve, hogy itt vannak, itt lehetnek közöttünk, akik saját sorsukkal, életükkel, szenvedéseikkel élő tanúi azoknak az időknek. De egyre kevesebben vannak, akik emlékeikkel, elbeszéléseikkel továbbadhatnák azt, amiről fogalmunk sincs.
„Az idő telik, és egyszer ők csak nem lesznek közöttünk, és kevesek lesznek az ilyen kegyhelyek, hogy emlékeztessenek arra, ami nagyapáinkkal, dédapáinkkal itt, ezen a földön megtörténhetett” – figyelmeztetett a polgármester, hozzátéve, 1920 óta ellenünk dolgoznak, életerős székely nemzetünket megpróbálják felmorzsolni. „Bízom benne, hogy sokáig tanulhatunk majd önöktől” – mondta Ráduly.
Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke Ilyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versét szavalta el. Nagy Benedek történész, volt politikai elítélt szerint, akik áldozatot vállaltak egy emberibb világért, egy emberibb életért, azért tették ezt, hogy mi itt, ezen a földön megmaradjunk.
„Sokan megfordultak a sírjukban, amikor tudomásukra jutott a népszámlálás eredménye. Nem ezért vállaltuk a szenvedést, hanem azért, hogy egy életerős közösség itt megmaradjon, nem azért, hogy 50–60 év után elfogyjon. Nincs, ahová tovább adjunk, ott vagyunk, ahol a part szakad” – emlékeztetett Nagy Benedek. Szerinte a mai áldozat, amit meg kell hozni, a gyermekvállalás, enélkül minden áldozat felesleges.
Az emlékünnepség végén a kegyelet és megemlékezés koszorúit, virágokat helyeztek el az emlékmű talapzatánál, és a résztvevők közösen énekelték el a Székely Himnuszt. Ezt követően megkoszorúzták a Szentlélek utcai temetőben a csíkszeredai börtönben elhunyt női politikai foglyok emlékművét is.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!