Fotó: Veres Nándor
A hideg, a sötét, az Úr angyala imádkozása, a várakozás – mindezek hozzájárulnak az adventi időszakban tartott roráték sajátos hangulatához. A közkedvelt adventi ájtatosság az ünnepekre való felkészülést biztosítja a katolikus hívek számára.
2016. december 08., 11:382016. december 08., 11:38
Reggelente még sötét van, amikor elindulnak a katolikus hívek a hajnali szentmisére. Sokan egyetlen rorátéról sem hiányoznak, legyen akárhány fok mínuszban. Mint mondják, különleges hangulata van ezeknek a szentmiséknek. Mi arra voltunk kíváncsiak, miben rejlik sajátossága, ezért ferences szerzetessel, plébánossal és rorátéra járó hívővel is beszélgettünk.
Advent a várakozás, a lelki elcsendesedés időszaka, amely során minden külső cselekvés a lelkiekért kell történjen. Ehhez hozzájárulhat egyaránt az adventi koszorú készítése, gyertyáinak meggyújtása, a rorátékon való részvétel, kézműves betlehem készítése, sőt a borbálaág-vágás is – sorolta Urbán Erik. A ferences szerzetes kiemelte, habár minden évben megünnepeljük karácsonyt, azt nemcsak ciklikusan kellene megélni, hanem spirálisan felfele kellene emeljen, hogy minden advent, minden egyházi ünnep révén lelkiekben gyarapodjanak a hívek.
A ferences atya hozzátette, az adventi időszak két részre osztható: az első részében a szentírási szakaszok Jézusnak a második eljövetelére vonatkoznak, míg a második szakaszban már szorosan a karácsony, Jézus születésének megünneplését készítik elő. Ezért az adventi felkészülés egyik legalapvetőbb eszköze lehet, ha az emberek ebben az időszakban tudatosan figyelnek a szentírási szakaszokra. Ezek egy füzérként lassan-lassan kinyitják a karácsony titkát: a vágyakozás, várakozás végén pedig Isten kopogtat, a kérdés csak az, hogy kiben mekkorát csendül, egyáltalán meghallják-e a kopogtatást – hangsúlyozta.
Kiemelt szerepe van a felkészülés időszakában a roráténak, amely egy közkedvelt adventi ájtatosság. A csíkszéki katolikus templomok többségében minden hétköznap reggel tartanak hajnali szentmisét, amelyen a korai időpont ellenére a vasárnapihoz hasonló a résztvevő hívek száma – ismertette Erik testvér. Meglátása szerint sokaknak kihívást is jelent szentmisére menni hajnalban, sötétben, hidegben. S hogy miért fontos ez a korai virrasztás, várakozás, egy példázattal támasztotta alá: ahogyan a szülő is gyakran felkel éjszaka, hogy megnézze gyermekével minden rendben van-e – még akkor is, ha az nyugodtan alszik –, úgy a hívek is, még ha jól is esne az alvás, felkelnek, hogy Istennel minél korábban kapcsolatot teremthessenek. Mindkét esetben a szeretet vezérli az embert. Arra is rámutatott, a hajnali szentmiséknek van egy sajátos hangulatuk: talán a csípős hideg, a sötét, az elhangzó Úr angyala imádság teheti sajátossá ezeket – fejtegette a ferences.
Gondolatébresztő elmélkedések
Míg Gyimesbükkben hétfőtől szombatig (szerda kivételével) minden hajnalban hat órától van roráté szentmise a plébániatemplomban, addig a bükki Szent Péter és Pál templomban hétfőn, kedden, szombaton és ünnepnapokon hét órától kezdődnek az ájtatosságok. Emellett minden szerdán Bálványos- vagy Tarhavaspatakán tartanak hat órai kezdettel rorátét. A plébániatemplomban fél hatkor gyülekeznek a hívek, akik először egyházi adventi zenét hallgatnak, énekelnek, majd a Rómában tanuló, gyakorlati félévét a településen töltő Máté Szilveszter vezetésével adventi gondolatébresztő elmélkedést hallhatnak – részletezte Salamon József. A helyi plébános elmondta, a rorátékon esetükben is a vasárnapihoz hasonló a részvétel, olyanokról is tud, akik törekednek, hogy egyetlen hajnali miséről se hiányozzanak.
Salamon József meglátása szerint ezek a hajnali alkalmak szinte lelkigyakorlatnak is megfelelnek, hiszen amíg nyáron a sok teendő miatt rohannak az emberek, addig ilyenkor sikerül magukra, lelkükre is figyelniük. Évről évre egyre többen vannak, akik megállnak, engedik, hogy az elhangzó gondolatok áthassák őket, hogy közelebb kerüljenek Istenhez – ismerte el a plébános. Érdeklődésünkre azt is kifejtette, hogy ő gyermekként elsősorban a koránkelésre emlékszik, hogy a csúszós utakon gyakran elesett templomba menet, ugyanakkor még mindig cseng a fülében, ahogyan a rorátén az Úr angyalát énekelték. Továbbá megjegyezte, a hajnali szentmisék egyébként emlékezetesek sajátos hangulatuk miatt is, hiszen a sötétben megtett út után, a részben kivilágított templomban, az adventi énekek hallgatását, imádkozását követően feltöltődve térnek haza a hívek.
Megnyugvás minden hajnalban
Az ünnepekre való készülést, a lelki megnyugvást jelenti a roráté szentmiséken való részvétel kollégánk, Dobos László számára, aki az utóbbi években a csíksomlyói kegytemplomban vesz részt a hajnali szentmiséken. Ezek az alkalmak az elcsendesülést biztosítják számára, amikor elengedheti a stresszes, zajos hétköznapokat. Mint elmondta, gyermekkora óta jár rorátéra, akkor még egy-egy nagyobb havazás után nem voltak letakarítva az utak, de térdig érő hóban, nagy hidegekben is elmentek a templomba. Emlékszik arra a jó hangulatra is, amikor még nem volt villanyáram, az emberek pedig viharlámpásokkal közeledtek az istenházához. A roráté után a gyermekek egyenesen az iskolába mentek, ahol a nyolc órakor kezdődő román oktatás előtt még részt vettek a hét órától tartott magyar órákon.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!