Fotó: Kristó Róbert
Nem volt napsütés, de zivatar sem fogadta a zarándokok tömegét a Nagy- és Kis- Somlyó közti nyeregben. Szombaton délben a közös imához ideális volt az idő csíksomlyói pünkösdi búcsún, ahol ismét százezrek gyülekeztek. A zarándokokat az erdélyi ferencesek rendtartományának főnöke, P. Orbán Szabolcs köszöntötte. A mise előtt még felszólalt Jakubinyi György gyulafehérvári érsek, a főtisztelendő tiltakozását fejezte ki minden olyan kísérlet ellen, amely a vallásos ünnepélyt politikai vagy valami más világi céllal próbálja összekötni.
2012. május 26., 17:492012. május 26., 17:49
2012. május 28., 18:412012. május 28., 18:41
Pünkösd tanulsága, hogy mindenki Isten előtt egyenlő – emelte ki a szentbeszédében dr. Tempfli Imre, a pünkösdi szónok, a stuttgarti magyar katolikus egyházközség plébánosa. Pünkösdkor a Fennvaló bebizonyította, hogy belülről formálja át a lelket, a reményüket vesztett apostolok imádkoztak és eltöltötte őket a Szentlélek – hangsúlyozta.
Megszállta mind a hitetlen Tamást, mind a nagy hitű Jánost, az Úr nem válogatott, egy másfajta testvériség formálódott ezáltal, ami az egyház születéséhez vezetett – mutatott rá az ünnepi szónok, mivel a vér szerinti testvériség helyett a lélek szerinti kapcsolat lett az elsődleges. „Ahová a lelket beengedik, ott működni kezd, kapcsolatok teremtődnek, közösség alakul és testvériség születik.”
Megjegyezte, az is bebizonyosodott, hogy Isten nem egyetlen néphez akar szólni, hanem mindenikhez. Ezért érthette meg az apostolok prédikációját a korabeli Jeruzsálemben élő tizenkét fajta nemzet, sőt a tizenharmadik is, vagyis az elnyomó római. Ft. Tempfli Imre arra is felhívta a figyelmet, hogy a többnyire írástudatlan tizenkét apostolt nem tudta komolyan venni az akkori világot uraló Római Birodalom. Ócsárolták, kinevették őket, de ahogy rámutatott, mégis a rómaiak „tűntek el a történelem süllyesztőjében”, a világi javaikkal együtt. Bebizonyosodott tehát, hogy az egyszerű emberek által létesített lelki közösség sokkal erősebb lett és gazdagabb is, mint a külsőségekre épült birodalom, világ.
Amint mondta, egy népet, nemzetet nem a száma határozza meg, hanem a közös hit, küldetés és a szent gondolatok tesznek naggyá. Szerinte ez tud a válságból kiragadni mindannyiunkat.
A lelki testvériségek létrejöttének és működésének, úgy vélte, hogy van egy patrónája is: Szűz Mária. „Az imádkozó apostolok közt, akiket eltöltött a Szentlélek, megtaláljuk Szűz Máriát is. Felmerül a kérdés, hogy miért volt ott, hisz ő már részesült a Szentlélekből, amikor az Úr Jézust foganta. Teológusaink erre a kérdésre így adják meg a választ, azért akart jelen lenni, mert az egész egyháznak és minden népnek anyja akart lenni. Közbenjárásával, nógatásával Jézushoz, az ő fiához akar mindenkit vezérelni.”
A szónok szerint megfigyelhető, hogy minden egyes kegyhelyen más és más a Mária üzenete, Lourdes-ban például az volt a szándéka, hogy rózsafüzért mondjanak és bűnbánatot tartsanak. A mexikói Guadalupéban pedig végtelen irgalmáról és szeretetéről adott tanúbizonyságot. „Nem véletlen az, hogy Csíksomlyó is lassan nemzeti kegyhellyé válik nekünk is, hisz itt már lassan egy fél évezred óta Szűz Mária üzenete az, ami aktuálisabb, mint bármikor: Tartsd meg és védd meg a hitedet!”
Végül azzal zárta szentbeszédét, hogy ebből a hitből, amit a zarándokok itt kapnak, haza is kell vinni, azoknak is juttatni, akik nem tudtak eljönni a búcsúra. Sőt, szerinte nem elegendő csak a szertartáson a hitről tanúskodó magatartást tanúsítani, hanem a válságból az egyetlen kiutat az jelenti, ha mindenki Istennek tetsző életet él.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!