Fotó: Gábor Albin
A valamikori csíkszeredai rockzenei életről beszélgettek a jelenlevők a Csíki Székely Múzeum által szervezett Múzeumi esték sorozat keretében. Hétfőn este a Mikó-vár bástyatermében összesereglett érdeklődők között olyanok is voltak, akik valamikor aktív résztvevői voltak a hetvenes-nyolcvanas évek csíki rockzenei életének, és akik most nosztalgiával és mosolyogva nézték egykori önmagukat a vetített kisfilmeken.
2016. május 18., 12:482016. május 18., 12:48
2016. május 18., 12:502016. május 18., 12:50
1965-től Romániában új korszak kezdődött, március 22-én Nicolae Ceauşescut pártfőtitkárnak nevezték ki. Ennek eredményeképpen sok minden megváltozott. A művelődés szempontjából is két korszakról beszélhetünk: a hatvanas évek végétől a hetvenes évek közepéig a liberalizálódás időszaka, és a hetvenes évektől a nyolcvanas évek végéig terjedő időszakra pedig a diktatúra fokozatos elmélyülése, a társadalmi élet ellehetetlenítése volt jellemző – vezette fel a témáról való beszélgetést Demeter Csanád történész, akinek nemrégiben jelent meg Kultúrkombinát című könyve, amelyben az 1968-1989 közötti, Hargita megyében szervezett szocialista ünnepélyeket és fesztiválokat térképezi fel.
A klubéletről
„1968-ban a közigazgatási átszervezéssel a legtöbb megyében új intézményesülő művelődési élet jött létre. Új intézmények jelentek meg. A legfontosabb a megyei művelődési bizottság, amely fennhatósága alá tartoztak a kultúrházak, kulturális rendezvények, klubok. A klubok létrejötte a hatvanas évektől kezdve új mozgalmat indított el. A kluboknak kétféle szerepük volt: egyrészt szórakozási lehetőséget biztosítottak, másrészt ott voltak a hatalom részéről biztosított szakkörök, amelyek az ideológiai nevelésben segítettek. Voltak szakszervezeti klubok is, de érdekesebbek voltak az ifjúsági klubok, amelyek a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) égisze alatt működtek és a fiatalság életét szervezték meg” – mutatott rá Demeter Csanád. Mint mondta, Hargita megyében – és országos szinten is akár – a legjelentősebb klub a romániai magyarság körében a székelyudvarhelyi Siculus volt.
A Siculus és az Ezüstfenyő
A Siculus klub a hatvanas évek végétől működött, és a romániai magyar könnyűzene bölcsője volt. 1970-ben fesztivált is szerveztek ezen a néven. „Ez nem volt egyszerű dolog, hiszen el kellett fogadtatni a hatalommal, ugyanakkor nem voltak megfelelő felszerelések, nehéz volt beszerezni, nem voltak megfelelő, képzett, könnyűzenében jártas zenészek. A Siculus fesztivált 1974-ig szervezték, a romániai magyar könnyűzene alapját jelentette, sok fiatal együttes állt össze erre. 1972-ben a Román Televízió Magyar Adása is közvetítette, országos szintűvé nőtte ki magát. Látszottak az előjelek is, hogy ez a hatalomnak túl sikeres és túl gyanús lett” – magyarázta a történész. Az akkori propagandatitkár, Szekeres elvtárs úgy gondolta, át kéne „hozni” ezt a rendezvényt Csíkszeredába és román együtteseket is kell hívni. Végül Csíkszeredában megszervezték az Ezüstfenyőt, ám ezt – a korabeli sajtó és a visszaemlékezések is ezt támasztják alá – állandóan a Siculus fesztiválhoz hasonlították, az volt a mérce.
1976
Az 1976-os év több szempontból is fontos volt. Ekkor szervezték meg először a Megéneklünk Romániát, ugyanebben az évben az Ifjúmunkás újság Cseke Gábor főszerkesztő vezetésével megszervezték az Ifjúmunkás Matinékat. Ezeken zenekarok léptek fel, irodalmi bemutatók voltak. Több mint 50 helyszínen szervezték meg. A másik ezekhez kötődő esemény Boros Zoltán és a Román Televízió Magyar Adásához fűződik, ekkor „indult” el a Zenés Karaván. Ezt például Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában nem egy szokványos helyen szervezték meg. Udvarhelyen a szejkefürdői színpadon, Csíkban a jégpályán tartották.
Létrejöttek a rockegyüttesek
A hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején „megjelentek” a rockegyüttesek. Csíkszeredában is több együttesről tudunk, ezek tagjai „vándoroltak” egyik együttesből a másikba. A korabeli feljegyzések, visszaemlékezések alapján az együttesek tagjai úgynevezett helyi sztárok voltak, akiket a közönség jó szívvel fogadott, megbecsült. A városban több alkalommal tartottak rockkoncerteket, de felléptek a környező városokban, falvakban is. A Trakto-rock nevű együttest 1980-ban alapították. Tagjai mind a négyen az egykori traktorgyárban dolgoztak, innen is a név. Az együttesről felvételt készítettek a magyar adásba is, a traktorgyár vezetősége azonban nem nézte jó szemmel a kiruccanást, három napra igazolatlan hiányzásban részesültek a tagok. Aztán részt vettek egy Megéneklünk Románia versenyen, és ezután kezdtek támogatást kapni a kultúrbizottságtól, erősítőket, hangszórókat. A jelen levő egykori együttesek tagjai elmondták, annak idején nagyon nehezen lehetett hangszerhez jutni, mindenki onnan szerezte be, ahonnan tudta, volt, aki Németországból hozott, volt, aki már a befutott együttesek tagjaitól vette át a használt gitárt, erősítőt. Noha nehéz volt fennmaradni, a „rendes” munkahellyel rendelkező zenekari tagok akár éjszaka is próbáltak, csak hogy zenélhessenek. A beszélgetésen szó esett még a sulibulikról is, ahol jelenlegi Márton Áron Főgimnáziumban zenéltek az együttesek, valamint a különböző zenekarok – Saepya, Role, Vox T 77 – megalakulásáról és működéséről.
Az est folyamán több kisfilmet is levetítettek, a legvégén pedig a Garabonciás együttes örvendeztette meg az amúgy is már nosztalgiázó közönséget.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!