Fotó: Kristó Róbert
Rendkívül alacsony részvétel mellett zajlik a csíki falvakban a Traian Băsescu leváltásáról szóló népszavazás.
2012. július 29., 15:412012. július 29., 15:41
2012. július 29., 17:112012. július 29., 17:11
Csíkcsicsóban kora délután alig hatvanan adták le voksukat az 1464 szavazásra jogosult állampolgár közül – tudtuk meg Dániel Laura Blankától, a községben található 95-ös körzet szavazóbizottsági elnökétől. A szavazókörzetbe komoly ellenőrzés után sikerült belépnie a sajtó képviselőinek, viszont a teremben a választási bizottságok tagjain kívül senkit nem találtunk. Az urnabiztosok beszélgetéssel igyekeztek elverni az unalmas perceket, munkájuk nem sok akadt.
A szavazókörzet melletti templomban éppen ott jártunkkor ért véget a mise. Az istenházából kijövő embereket láthatóan nem érdekelte a népszavazás. Még csak a szavazókörzet felé sem néztek, hanem mindenki ment a maga dolgára. Fél óra leforgása alatt ketten mégiscsak betértek leadni voksukat. Közülük Bíró Katalin elmondta: „állampolgári kötelességből éreztem fontosnak véleményt nyilvánítani a népszavazáson. Remélhetőleg a nép úgy fog dönteni, hogy minél jobb legyen a sorsunk. Szeretném, ha jó eredmény születne, hogy legyen munkahely, s a fiataloknak ne kelljen elmenniük az országból.”
Csíkszentimrén a 222-es körzetet felügyelő rendőr és néhány szavazóbizottsági tag a bejáratnál található termetes fa árnyékában üldögélt ott jártunkkor. Ráértek beszélgetni, hisz Szentimrén sem taposták le egymást a választópolgárok. 13 óra után nem sokkal még csak ötvenegyen adták le voksukat az 1668 szavazásra jogosult személy közül– tájékoztatott érdeklődésünkre András Imre, a szavazóbizottság elnöke. Hozzáfűzte: „, a mise után is, csak öten jöttek szavazni, ebéd után még jöhetnek néhányan, de az eddigiekből ítélve, túl nagy változás nem lesz”. Jakab Zsombor urnabiztos megjegyezte: „nyolc éve veszek részt minden szavazáson, de ilyen gyenge még egyszer sem volt a részvétel”.
A szavazókörzetbe ott tartózkodásunk idején senki sem jött be szavazni. Már menni készültünk, amikor a 77 éves Gál Istvánné Rozália lépett be a kapun. Megszólításunkra elmondta: „állampolgári kötelességemnek tartom a részvételt, mert itt születtem. A férjem aratni ment, így ő nem tudott eljönni, ezért egyedül képviselem a családot. Eddig jó volt, a nyugdíjat is rendesen kaptuk, de tiszteletben tartjuk, bármi is lesz az eredmény.”
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!