Fotó: Veres Nándor
Mivel betegség miatt nem tudott Budapestre utazni, a díjazó megbízásából az RMPSZ elnöke adta át szerdán Csíkszeredában Borbáth Erzsébetnek a Petrás Incze János-díjat.
2014. február 19., 15:152014. február 19., 15:15
2014. február 19., 15:342014. február 19., 15:34
A Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány (AMMOA) által alapított Petrás Incze János-díjat ettől az évtől azoknak osztják ki minden esztendőben, akik a moldvai csángómagyarok oktatása keretében fejtettek ki kimagasló tevékenységet. Az első díjazott Borbáth Erzsébet csíkszeredai nyugalmazott pedagógus, volt iskolaigazgató. Az elismerést a múlt hétvégén lezajlott Csángó Bálon adták volna át, a díjazott betegsége miatt azonban a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) közvetítésével jutott el az elismerés Csíkszeredába, és szerdán nyújtották át kis ünnepség keretében.
Méltó kezekbe került a díj
Burus Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke kiemelte, jó választás volt első alkalommal Borbáth Erzsébetnek adni a Petrás Incze Jánosról elnevezett díjat, hisz a kezdetektől részt vállalt a csángó fiatalság oktatásában. Önzetlenül végzett úttörő tevékenységének köszönhetően számos csángó gyerek tanulhatott tovább, megalapozva a csángó értelmiségi réteg kialakulását – mondta az RMPSZ elnöke, hozzátéve, Borbáth Erzsébet jelenleg is tagja az RMPSZ irányításával működtetett Csángómagyar Oktatási Program felügyelőbizottságának, és munkájára továbbra is számítanak.
Az oklevélből, Petrás Mária egy kerámiájából és pénzdíjból álló díj átadása után Lászlófy Pál, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke idézte fel, Borbáth Erzsébet a csángók számára olyan volt, mint egy tyúkanyó, összegyűjtötte, védelmezte, nevelte a csibéket, és a csángó közösség tagjai, idősek és fiatalok egyaránt nagy szeretettel beszélnek róla. Lászlófy Pál rámutatott, Borbáth Erzsébet az elsők között vállalta fel a csángó gyerekek székelyföldi oktatását, amelynek nyomán később elindulhatott a szakszerű magyar nyelvoktatás Moldvában.
A köszönet szavai
Borbáth Erzsébet megtiszteltetésnek nevezte, hogy az általa a legnagyobb moldvai magyarnak tartott, lelkipásztorként, néprajzi gyűjtőként, tudósítóként népét szolgáló Petrás Incze János nevével fémjelzett díjat vehetett át. Örült ugyanakkor annak, hogy – mint megtudta – a csángómagyar közösség képviselői javasolták az elismerésre. Hangsúlyozta, egy pedagógus számára nem a díjak a fontosak, hanem az jelenti az örömet, ha munkája nyomán kivirágzanak a tehetségek. Ezekről szólva több volt tanítványa - köztük a Csángó Bálon a méltatását elvégző Iancu Laura - nevét felsorolta, és rámutatott, olyanok kerültek ki a \'89-es változás után beindult oktatás első generációiból, akik jelenleg a moldvai csángómagyar értelmiség derékhadát képviselik.
Munkája kapcsán Borbáth Erzsébet köszönettel emlegette az RMPSZ-t, kiemelte Beder Tibor volt főtanfelügyelő nevét, aki kezdeményezte a csángó gyerekek székelyföldi oktatását, és a József Attila Általános Iskola akkori munkaközösségét is, amely vele együtt felvállalta a csángó gyerekek tanítását, kezdve a magyar ábécétől egészen a középiskolai felvételire való felkészítésig.
Borbáth Erzsébet intézményvezetőként és magyartanárként 1990-től vállalta fel a moldvai csángó gyerekek oktatását a csíkszeredai József Attila Általános Iskolában, ahol 2000-ig, a szakszerű moldvai magyar oktatás beindulásáig az iskola felső tagozatán minden évben egy osztálynyi csángó fiatal kezdhette el a magyarul tanulást. A fakultatív magyarórák moldvai elindítása után, 2000-től 2004-ig a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének megbízásából szakirányítója volt a programnak, 2011-től pedig, mióta ismét az RMPSZ irányítja a Csángómagyar Oktatási Programot, a felügyelőbiztosság tagja.
Több mint hétszáz csíkszeredai jogosult önrész nélkül pályázni napelemekre és akkumulátorokra egy országos program révén. Az igényléseket legkésőbb január 22-ig, jövő szerdáig lehet leadni a csíkszeredai városháza szociális igazgatóságára.
A vasúti síneken átívelő gyalogos- és kerékpároshíd felépítéséhez szükséges műszaki tervek elkészítésére ír ki hamarosan közbeszerzési eljárást a csíkszeredai önkormányzat. Messze még a kivitelezés, de addig is mutatjuk a létesítmény látványterveit.
Miután a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, felfüggesztették állásából Kurkó Andrást, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció helyettes vezetőjét. Megpróbáltuk megtudni, miért volt szükség a letartóztatásra, de nem sikerült.
Rezesbanda, katonai tiszteletadás, közös ima, koszorúzás: idén is méltó megemlékezést tartottak a harmincöt éve elhunyt csíkszeredai kiskatona, Müller László sírja előtt.
Termetes pásztorkutyák téptek szét egy állattetemet Csíkszentlélek bejáratánál, a Véreskép közelében a 123B jelzésű megyei út szélén. A jelenetet egy helybéli örökítette meg és juttatta el a Székelyhonhoz.
Ünnepi előadást tartottak az elhelyező központok a 12. Csodálatos az árva szeretete program részeként. A szerdai csíkszeredai eseményen több intézmény jelen volt, a gyerekek versekkel, énekekkel, zenés műsorokkal készültek.
Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
Újabb munkafázisba érkezett Csíkszeredában a Sürgősségi Betegellátó Egység építése, és ebben a szakaszban több apró robbantást végeznek, hogy megkönnyítsék a majdani alapozási munkálatokat.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
szóljon hozzá!