Fotó: Veres Nándor
Teljesen nekiépítik a lakóház oldalának a felújításra szoruló hidat, így az veszélyezteti az épület épségét – fejezte ki aggodalmát Virág István a Kászonújfaluban lévő házuk melletti munkálattal kapcsolatban. A férfi minden illetékes intézményt megkeresett, azok papíron kérték panaszát. Ő azonban attól tart, hogy mire választ kap, már be lesz fejezve a munkálat.
2014. október 28., 18:062014. október 28., 18:06
2014. október 28., 19:022014. október 28., 19:02
A család Kászonújfaluban levő több mint százéves házának épsége miatt aggódik Virág István, mivel a lakás melletti híd felújítása és kiszélesítése során teljesen nekiöntik a betont az épület falának. A 11B jelzésű országút Kászonújfalu és Nyerges-tető közötti szakaszán már több mint egy hónapja elkezdődtek a hídfelújítási munkálatok. Virág István, a lakás tulajdonosának veje két hete vette észre, hogy a betonozáshoz előkészített elemek – közelségük miatt – veszélyeztetik a ház épségét.
A munkálat következményeiről
Előzőleg senki nem értesítette a családot a felújítási munkálatokról, illetve a híd szélesítéséről – emelte ki az aggódó férfi, aki úgy véli, hogy mivel az épület és a híd között nem marad meg az eddigi fél méternyi távolság, nem lesz, ahol az esővíz utat találjon magának a patakig. Sőt, mivel kiszélesítették a hidat, telente az út takarítása során a havat teljesen az épület falára nyomják majd. Mivel a híd nagyon közel van a házhoz, a folyamatos rezgések miatt a szerkezete is sérülhet – sorolta a veszélyeket. Nehezményezik azt is, hogy megkérdezésük nélkül kivágtak egy öreg fűzfát is a ház mellől, amely a család számára eszmei értéket képviselt.
Törvény szerint cselekednének
A polgári törvénykönyvben is utánanézett az erre vonatkozó szabályozásnak: a 612-es cikkely értelmében bármilyen munkálatot, építkezést a telekhatártól legkevesebb 60 centiméterre végezhetnek, amennyiben arra a munkálatra nem vonatkozik valamilyen más törvény vagy urbanisztikai szabály. Mivel nem tudja, hogy van-e erre vonatkozó egyéb törvény, így a polgári törvénykönyv cikkelyére hivatkozva keresi a megoldást.
Válaszok helyett iktatott kérések
Először az Országos Útügyi és Autópálya Társaság (CNADNR) Hargita megyei illetékeseihez fordult, kérve, hogy írásban értesítsék, amennyiben törvényes a házhoz ilyen közel való hídépítés. Ugyanakkor azt is kérte, hogy ha törvény nem engedélyezi, állítsák le a munkálatokat a helyzet megoldásáig. Az illetékesektől azt a választ kapta, hogy a kivitelező rendelkezik minden szükséges engedéllyel. Ezt követően a Hargita Megyei Építészeti Felügyelőséghez és Hargita Megye Önkormányzatához fordult, ahol írásban kérték panaszát. Így papíron ismertette, fényképekkel szemléltette a kialakult helyzetet, és kérte, hogy segítsenek törvényes keretek között megoldani a helyzetet. Kedden pedig a megyei vízügyi hatósághoz fordult panaszával, az illetékesek a napokban a helyszínre vonulnak, hogy ellenőrizzék a történteket.
Válaszokat szeretne
„Amennyiben nem kapok válaszokat, illetve segítséget, és a munka folytatódik, kénytelen leszek az ügyészséghez fordulni és feljelenteni az illetékeseket a polgári törvénykönyv alapján, mivel nekem egyetlen engedélyt sem mutattak, hogy ez törvényesen lehetséges” – summázta Virág István. A csíkszeredai férfi attól fél, hogy a sok „papírozással” eltelik az idő, és amire válaszokat kap, már el lesz készítve a híd, és azt követően már végképp nem tehet semmit.
Mit mond a polgármester?
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere a helyi érintett családtagoktól értesült az esetről, nekik azt tanácsolta, rögtön forduljanak az országos útügyhöz panaszukkal. Kedden ő maga is megnézte a helyszínt, ígérete szerint szerdán telefonon felveszi a kapcsolatot az illetékesekkel. Kérdésünkre azt is elmondta, tudomása szerint a hidak javításának tervét már négy évvel korábban elfogadták, de anyagi források hiányában csak most sikerült elkezdeni a kivitelezést. Ugyanakkor megjegyezte, az országos útügyi szakhatóság az úttesten kívül is számot tarthat egy bizonyos méretű területre, de azzal nem veszélyeztethetnék a lakosok és családi házak biztonságát.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!