Fotó: Veres Nándor
A hét elején kezdtek el dolgozni és egy hónap múlva költözhet az intenzív osztály régi-új helyére – hangzott el kedden a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban tartott sajtótájékoztatón. A feszültségektől sem mentes rendezvényen a kórházbővítési beruházást végző megyei önkormányzat elnöke együttműködést kért mindenkitől a munkálatok befejezése érdekében.
2014. december 16., 17:012014. december 16., 17:01
2014. december 16., 17:132014. december 16., 17:13
Négy háromágyas kórtermet, továbbá a szükséges mellékhelyiségeket, így raktárat, pihenőket alakítanak ki a hétfőtől számított következő egy hónapban az intenzív osztály számára a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. Mindezt azon a felületen hozzák létre, ahonnan korábban, a megerősítési, bővítési munkálatok kezdetén kiköltöztették az osztályt, és ahol a beruházás végén majd egy további kórteremmel nagyobb felületet foglalhat el – hangzott el kedden a munkálatok helyszínén, a beruházást végző megyei önkormányzat által megszervezett sajtótájékoztatón.
A kórház két osztályának, a bővítési munkálatok miatt egy helyre szorult kardiológiának és intenzív osztálynak év végén lejár az egészségügyi működési engedélye, és ezt csak úgy hosszabbíthatják meg, ha az intenzív osztály számára egy más, megfelelő működést biztosító felületet adnak – számoltunk be korábban.
Az engedélyeztetést végző megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője, Tar Gyöngyi, aki a kórház vezetőtanácsának tagjaként jelen volt a sajtótájékoztatón, azt mondta, ha belátható időn belül, ideiglenes körülmények közé ugyan, de új helyére tud költözni az intenzív osztály, akkor meg tudják hosszabbítani az egészségügyi működési engedélyt.
Amint az ismeretes, a kórház C szárnyát azért bővítették egy szinttel, hogy az új emeleten új helyszínt biztosítsanak a műtőknek. A bővítési munkálatok egy ideje a kiépítendő szellőztető rendszer miatt szünetelnek, ezt előbb újra kellett tervezni könnyebb súlyúra, később kivitelező nem került rá. A sajtótájékoztatón Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke és Barti Tihamér alelnök beszámolt arról, hogy a ventilációs rendszert ismét újra kell tervezni. A tervező ígérete szerint a lehető legrövidebb időn belül elvégzi a szükséges módosításokat, ezt követően pedig újabb versenytárgyalást hirdetnek a kivitelezésre.
Az intenzív osztály most kialakítandó kórtermeiben kis, termenkénti légkondicionálókkal oldják meg a szellőztetést, a népegészségügy közlése szerint ez megfelel a szabályoknak. Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor az új szintre sem szükséges központi működtetésű szellőztető rendszer, úgy tudja, a törvény ezt csak az új építésű kórházépületekben kötelezi. Barti Tihamér ezzel kapcsolatosan azt mondta, átiratban kérik majd ennek pontosítását a népegészségügytől.
Mióta átvette a megyei önkormányzat a kórházat, minden napra jutott meglepetés – mondta Borboly Csaba. Hozzáfűzte, a kórházbővítés során volt olyan is, aki a „pálya széléről fütyült” és sokszor magunkra maradtak ezzel a beruházással. Az elnök aki úgy látja, egy ilyen munkát összefogás nélkül csak nagyon nehezen lehet elvégezni, ez nem lehet politikai csatározások színhelye, és hátrább kell lépjenek azok, akik csak rosszat akarnak. Megjegyezte, bár prioritásként kezelték a kórházat, ennek témája mindig olyan volt, mintha méhkasba nyúltak volna.
A megyei önkormányzat elnöke szerint köszönet illeti a bővítés kivitelezőjét, hogy a munkálatok leállása ellenére nem hagyta ott a beruházást, és hősöknek nevezte a kórházban dolgozókat is, hogy a nehéz körülmények ellenére kitartottak. Borboly Csaba és Barti Tihamér hangsúlyozta, továbbra is együttműködésre és összefogásra van szükség ahhoz, hogy a holtpontról most kimozdított beruházást be tudják fejezni. A pénz erre megvan, az idénre félretett, de a kényszerszünet miatt el nem költött 6 millió lejt a jövő évi költségvetésbe is belefoglalják – hangzott el.
Borboly Csaba bejelentette, jelentést készítenek a kórházat érintő beruházásról, az azt hátráltató tényezőkről. Tar Gyöngyi azon felvetésére, miszerint a beruházás kivitelezője talán nem volt teljesen felkészülve arra, hogy egy működő egészségügyi intézményben dolgozzon, Borboly Csaba azt válaszolta, hogy az ilyen típusú hozzáállás „bot a küllők közé”, az ehhez hasonlók miatt állt a munkálat, amelyet – mint rámutatott – egyébként a népegészségügy is engedélyezett. Tar Gyöngyi válasza szerint engedélyezték, de csak hat hónapra.
Az intenzív osztály vezetője, Varga Péter főorvos egyebek mellett a beruházással kapcsolatos kommunikáció javításának szükségességére hívta fel a figyelmet a sajtótájékoztatón. Barti Tihamér alelnök ezzel kapcsolatosan azt közölte, ezután a kórházban tartják a beruházással kapcsolatos munkaüléseket, esélyt adva arra, hogy az osztályvezető orvosok észrevételeikkel bekapcsolódhassanak ebbe. A helyszíni munkamegbeszélések módszerét korábban a városi önkormányzat alkalmazta eredményesen Csíkszeredában a Márton Áron Gimnázium felújításánál.
Vitos Attila, a kórház orvosigazgatója hangsúlyozta, az intézményben dolgozó orvosok konstruktívan viszonyultak a beruházáshoz, együttműködők voltak és a népegészségügytől is konstruktív segítséget kaptak. A kórházban a nehéz körülmények ellenére is minőségi munka zajlott – mutatott rá. Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, az intenzív osztály új helyre költözésével megszűnnek azok a veszélyek, amelyek miatt a kórház főorvosai korábban beadványban arra figyelmeztették a beruházót, hogy az elhúzódó ideiglenes körülmények miatt nem tudják vállalni tovább a felelősséget az esetleges fertőzések miatt. Nyilván nem lesznek optimálisak a körülmények addig, amíg az új műtők be nem indulnak, de odafigyeléssel meg lehet előzni a fertőzéseket – véli.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!