Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
Borszék üdülőváros után Tusnád község járt a legjobban, az alcsíki település kapta ugyanis a második legnagyobb összegű finanszírozást, azaz közel 500 ezer lejt Hargita Megye Tanácsától a helyi költségvetések kiegyenlítése során.
2017. március 04., 10:342017. március 04., 10:34
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke csütörtökön sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy milyen nehéz volt közel 14 millió lej sorsáról dönteni olyan körülmények között, amikor „nagyobb az igény, mint a lehetőség”.
A Hargita megyei önkormányzatok által benyújtott projektek közül mindössze az egyhatodukat tudják finanszírozni a rendelkezésre álló összegből. Mint Borboly magyarázta, egy pontrendszer alapján döntöttek arról, mely beruházásokhoz rendelnek összegeket, figyelembe vették többek között az adott község saját bevételeit, a település nagyságát, illetve mínusz pont járt azért, ha túl sok finanszírozást igényelt egy adott település.
Az önkormányzatok a fejlesztési elképzeléseiket egy honlapon keresztül is benyújthatták, az ott szereplő információk pedig nyilvánosak. Ennek az online eljárásnak előnye például, hogy azokat a projekteket, amelyeket most nem tudnak finanszírozni, akár az országos fejlesztési programba is egyszerűbben be tudják tenni, hiszen könnyen hozzájuk lehet férni, kinyomtathatók, kulcsszóra lehet közöttük keresni.
A felületre a települések ezután is folyamatosan tölthetik fel beruházási elképzeléseiket, és ugyanígy fog cselekedni Hargita Megye Tanácsa is, hiszen úgy tervezik, ezen a honlapon elérhetővé teszik a nyilvánosság számára fejlesztési terveiket. Az oldalon található projektekből állítottunk össze egy táblázatot, vannak közöttük olyanok, amelyeket már elindítottak, mások esetében pedig csak tervezési szakaszban van az elképzelés.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!