Folyamatban levő beruházások hiányában újak tervezésére költenek idén Csíkszentsimonban. Utak, utcák felújítása következhet
Fotó: Pinti Attila
Öt- és húszmillió lej közötti költségvetésekből gazdálkodhatnak idén az általunk megkérdezett csíkszéki önkormányzatok. Mindenhol igyekeznek a működési költségek mellett beruházásokra is fordítani.
2017. március 28., 09:242017. március 28., 09:24
2017. március 28., 09:292017. március 28., 09:29
Csíkszék egyes településein már elfogadták az idei évre vonatkozó költségvetéseket, máshol a napokban kerül erre sor. Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere érdeklődésünkre kifejtette, múlt csütörtökön fogadták el az idei költségvetésüket, amely valamivel nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Mivel a településnek nincsenek folyamatban levő beruházásai, így az idei elsősorban a felkészülés éve lesz, amikor is terveket, dokumentációkat állítanak össze – tisztázta. Terveik között szerepel többek között a földgázhálózat kiépítése, utak, utcák felújítása, sportcsarnok építése, térfigyelő rendszer és parkolók kiépítése, térrendezés, közvilágítás modernizálása, parcellázási tervek elkészítésének felgyorsítása, iskolaépületek fejlesztése, környezetük rendezése. A községvezető fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy idén egyelőre a szükséges dokumentációk, tervek összeállításával dolgoznak, kivitelezésre csak a későbbiekben számítanak.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere is terveikről számolt be, mivel csak később fogadják el a költségvetésüket. Mint rámutatott, jelen állás szerint sokkal kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk idén – közel 8,5 millió lejből –, mint a korábbi években, de ugyanakkor bíznak benne, hogy az év végéig tudnak további pénzforrásokat bevonni a költségvetésbe.
A rendelkezésre álló összeget próbálták úgy elosztani, hogy a folyamatban levő beruházásokat folytathassák – ilyen a kászonújfalvi kultúrotthon felújítása, a csatornahálózat kiépítése –, illetve újakat is elindíthassanak – így például egy új híd létesítését a Kászon-patakán, illetve napközi otthon építését. Emellett persze az intézményeik fenntartását és a kötelező kiadásokat is biztosítaniuk kell.
Tavalyihoz hasonló, mintegy 5 millió lejes összköltségvetésből kell boldogulnia idén Tusnádfürdőnek, az erre vonatkozó végleges számokat szerdán hagyják jóvá – avatott be Albert Tibor. A fürdőváros polgármestere hozzátette, a működtetési költségek mellett fejlesztésekre is fordítanának pénzeket idén, elsősorban az utcák felújítására, a helyi fürdő bővítésére, napközi építésére, illetve pályázat révén parkok felújítására is.
Miből áll össze a költségvetés?
Egy település költségvetésének összetétele: 1. bevételi oldal: saját bevételek (begyűjtött adók és illetékek), máshonnan érkező források (állami büdzséből, áfa-ból visszafejtett, a megyei önkormányzattól leutalt összegek); 2. kiadási oldal: saját költségek (alkalmazottak fizetése, közintézmények, épületek fenntartása), beruházások.
Csíkszentkirályon hétfő este fogadták el a költségvetést, így délelőtt csak a tervekről tudott nyilatkozni a polgármester. Székely Ernő elmondta, elképzeléseik szerint a fenntartási és működtetési költségeik mellett beruházásokra is tudnak majd további összegeket fordítani: például aszfaltozásra, járdaépítésre, útkarbantartásra és a közvilágítás korszerűsítésére is.
A közvilágítás korszerűsítése is a tervek között szerepel Csíkszentkirályon
Fotó: Pinti Attila
Szintén a korábbi évekhez hasonló költségvetéssel kell boldogulnia Csíkcsicsó önkormányzatának is. A fenntartási költségek mellett területvásárlásra és pályázati önrészek biztosítására fordítanának pénzeket – ismertette Péter Lukács. A csicsói polgármester hozzátette,
Többek között pályázati úton oldanák meg községi és mezei utak aszfaltozását, a közvilágítás modernizálását, járdaépítést, a kultúrotthon felújítását, napközi és sportterem létesítését – amennyiben a rendelkezésre álló összegbe beleférnek.
Csíkszentdomokoson mintegy 9 millió lejes összköltségvetéssel számolhatnak az idén, de mivel ezt követően fogadják el a végleges számokat, így a község polgármestere is csak a terveiket ismertette. Karda Róbert továbbá kifejtette, a fenntartási költségek jelentik a nagyobb kiadásokat, beruházásra kevesebbet fordíthatnak. Mivel uniós pályázatuk jelenleg nincs, és a Helyi Fejlesztési Országos Programba letett pályázatukat még nem bírálták el, így csak saját költségvetésükkel számolhatnak, amelybe egy újabb szakasz községi út felújítását, egy kilométernyi járda kiépítését és egy tűzoltó garázs, raktárhelyiség kiépítését tervezték bele. Emellett tavaly 230 ezer lejt kaptak árvízkárok kijavítására.
Gergely Károly, Gyimesközéplok polgármestere elmondta, ők már elfogadták az idei költségvetésüket: összesen 12,9 millió lejből gazdálkodhatnak. Működési költségeik mellett beruházásokra is fordítanak pénzt, többek között az elkezdett tűzoltószertár befejezésére, a víz- és csatornahálózat kiépítésére vonatkozó tervek elkészítésére. Továbbá a helyi sportközpont tetőzetének cseréjét, ott tetőtéri sporttermek kialakítását, illetve kultúrotthonok bővítését, fény- és hangtechnikai eszközökkel való felszerelését is tervezték idénre.
Szépvíz önkormányzata a tavalyinál nagyobb költségvetéssel számolhat az idén, pályázataik révén hozzávetőleg 20 millió lejből gazdálkodhatnak – avatott be Ferencz Tibor. A községvezető továbbá kifejtette, pénteken kerül elfogadásra a költségvetésük, a tervekben 4,3 millió lejt tesznek ki a kurrens költségek, a fennmaradó összeget beruházásokra szánják.
Többek között a Szénás-útként ismert 101-es jelzésű községi út felújításának folytatására, a rákosi útként emlegetett 6-os jelzésű és a Csíkszentmiklóst Csíkborzsovával összekötő 53-as jelzésű községi utak aszfaltozására is sor kerül. Emellett a Székely Határőr Múzeum kialakítása és további mezei utak feljavítása is a tervek között szerepel – részletezte.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
A teljes képet nézve nem érdemes ugyan panaszkodni a vadonatúj városi buszok kihasználatlanságára Székelyudvarhelyen, néhány járatot viszont többen is használhatnának – ezt a következtetést vontuk le, miután a székelyudvarhelyi városházánál érdeklődtünk.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.
szóljon hozzá!