Folyamatban levő beruházások hiányában újak tervezésére költenek idén Csíkszentsimonban. Utak, utcák felújítása következhet
Fotó: Pinti Attila
Öt- és húszmillió lej közötti költségvetésekből gazdálkodhatnak idén az általunk megkérdezett csíkszéki önkormányzatok. Mindenhol igyekeznek a működési költségek mellett beruházásokra is fordítani.
2017. március 28., 09:242017. március 28., 09:24
2017. március 28., 09:292017. március 28., 09:29
Csíkszék egyes településein már elfogadták az idei évre vonatkozó költségvetéseket, máshol a napokban kerül erre sor. Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere érdeklődésünkre kifejtette, múlt csütörtökön fogadták el az idei költségvetésüket, amely valamivel nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Mivel a településnek nincsenek folyamatban levő beruházásai, így az idei elsősorban a felkészülés éve lesz, amikor is terveket, dokumentációkat állítanak össze – tisztázta. Terveik között szerepel többek között a földgázhálózat kiépítése, utak, utcák felújítása, sportcsarnok építése, térfigyelő rendszer és parkolók kiépítése, térrendezés, közvilágítás modernizálása, parcellázási tervek elkészítésének felgyorsítása, iskolaépületek fejlesztése, környezetük rendezése. A községvezető fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy idén egyelőre a szükséges dokumentációk, tervek összeállításával dolgoznak, kivitelezésre csak a későbbiekben számítanak.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere is terveikről számolt be, mivel csak később fogadják el a költségvetésüket. Mint rámutatott, jelen állás szerint sokkal kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk idén – közel 8,5 millió lejből –, mint a korábbi években, de ugyanakkor bíznak benne, hogy az év végéig tudnak további pénzforrásokat bevonni a költségvetésbe.
A rendelkezésre álló összeget próbálták úgy elosztani, hogy a folyamatban levő beruházásokat folytathassák – ilyen a kászonújfalvi kultúrotthon felújítása, a csatornahálózat kiépítése –, illetve újakat is elindíthassanak – így például egy új híd létesítését a Kászon-patakán, illetve napközi otthon építését. Emellett persze az intézményeik fenntartását és a kötelező kiadásokat is biztosítaniuk kell.
Tavalyihoz hasonló, mintegy 5 millió lejes összköltségvetésből kell boldogulnia idén Tusnádfürdőnek, az erre vonatkozó végleges számokat szerdán hagyják jóvá – avatott be Albert Tibor. A fürdőváros polgármestere hozzátette, a működtetési költségek mellett fejlesztésekre is fordítanának pénzeket idén, elsősorban az utcák felújítására, a helyi fürdő bővítésére, napközi építésére, illetve pályázat révén parkok felújítására is.
Miből áll össze a költségvetés?
Egy település költségvetésének összetétele: 1. bevételi oldal: saját bevételek (begyűjtött adók és illetékek), máshonnan érkező források (állami büdzséből, áfa-ból visszafejtett, a megyei önkormányzattól leutalt összegek); 2. kiadási oldal: saját költségek (alkalmazottak fizetése, közintézmények, épületek fenntartása), beruházások.
Csíkszentkirályon hétfő este fogadták el a költségvetést, így délelőtt csak a tervekről tudott nyilatkozni a polgármester. Székely Ernő elmondta, elképzeléseik szerint a fenntartási és működtetési költségeik mellett beruházásokra is tudnak majd további összegeket fordítani: például aszfaltozásra, járdaépítésre, útkarbantartásra és a közvilágítás korszerűsítésére is.
A közvilágítás korszerűsítése is a tervek között szerepel Csíkszentkirályon
Fotó: Pinti Attila
Szintén a korábbi évekhez hasonló költségvetéssel kell boldogulnia Csíkcsicsó önkormányzatának is. A fenntartási költségek mellett területvásárlásra és pályázati önrészek biztosítására fordítanának pénzeket – ismertette Péter Lukács. A csicsói polgármester hozzátette,
Többek között pályázati úton oldanák meg községi és mezei utak aszfaltozását, a közvilágítás modernizálását, járdaépítést, a kultúrotthon felújítását, napközi és sportterem létesítését – amennyiben a rendelkezésre álló összegbe beleférnek.
Csíkszentdomokoson mintegy 9 millió lejes összköltségvetéssel számolhatnak az idén, de mivel ezt követően fogadják el a végleges számokat, így a község polgármestere is csak a terveiket ismertette. Karda Róbert továbbá kifejtette, a fenntartási költségek jelentik a nagyobb kiadásokat, beruházásra kevesebbet fordíthatnak. Mivel uniós pályázatuk jelenleg nincs, és a Helyi Fejlesztési Országos Programba letett pályázatukat még nem bírálták el, így csak saját költségvetésükkel számolhatnak, amelybe egy újabb szakasz községi út felújítását, egy kilométernyi járda kiépítését és egy tűzoltó garázs, raktárhelyiség kiépítését tervezték bele. Emellett tavaly 230 ezer lejt kaptak árvízkárok kijavítására.
Gergely Károly, Gyimesközéplok polgármestere elmondta, ők már elfogadták az idei költségvetésüket: összesen 12,9 millió lejből gazdálkodhatnak. Működési költségeik mellett beruházásokra is fordítanak pénzt, többek között az elkezdett tűzoltószertár befejezésére, a víz- és csatornahálózat kiépítésére vonatkozó tervek elkészítésére. Továbbá a helyi sportközpont tetőzetének cseréjét, ott tetőtéri sporttermek kialakítását, illetve kultúrotthonok bővítését, fény- és hangtechnikai eszközökkel való felszerelését is tervezték idénre.
Szépvíz önkormányzata a tavalyinál nagyobb költségvetéssel számolhat az idén, pályázataik révén hozzávetőleg 20 millió lejből gazdálkodhatnak – avatott be Ferencz Tibor. A községvezető továbbá kifejtette, pénteken kerül elfogadásra a költségvetésük, a tervekben 4,3 millió lejt tesznek ki a kurrens költségek, a fennmaradó összeget beruházásokra szánják.
Többek között a Szénás-útként ismert 101-es jelzésű községi út felújításának folytatására, a rákosi útként emlegetett 6-os jelzésű és a Csíkszentmiklóst Csíkborzsovával összekötő 53-as jelzésű községi utak aszfaltozására is sor kerül. Emellett a Székely Határőr Múzeum kialakítása és további mezei utak feljavítása is a tervek között szerepel – részletezte.
Nem mindennapi incidens szenvedő alanyává vált egyik olvasónk a Gelence és Hilib közötti határban nemrégiben. Ezek alapján joggal tevődik fel a kérdés, hogy éjszaka ki az úr a mezőn: a gazda vagy a vadász?
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A turizmus műveléséhez a helyi adottságok nagyon jók, az infrastruktúrának még vannak hiányosságai – derült ki azon a találkozón, amelyre a Sepsi Metropolisz Övezet minden olyan szereplőt meghívott, aki előbbre mozdíthatja a közös ügyet.
Felhívást tett közzé a Magyar Rendőrség is, hogy amennyiben látják a Romániában körözés alatt levő, Mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját, azonnal értesítsék őket. A férfi ellen nemzetközi elfogatóparancs is érvényben van.
Juhot és sertéseket is ölt az elmúlt időszakban egy medve Bögözben – csütörtökön a hatóságok már nem tudták elkergetni a nagyvadat a házak közül, így kénytelenek voltak kilőni azt.
Élettel és zenével telik meg vasárnap 12 órától a csíkszeredai központi park, ahol kezdetét veszi a 14. Alcsíki Fúvóstalálkozó, a térség legnagyobb fúvószenekari eseménye.
Megkezdte a kivitelező a munkaterület előkészítését a csíkszeredai megyeházánál, augusztusban kezdődnek a zajjal és porral járó munkálatok, az illetékesek a lakosság türelmét kérik.
Az Intim Torna Illegál lesz a legnevesebb fellépője a csíkdánfalvi Dugás-fürdőn pénteken kezdődő Gasztro Kulturális Napok rendezvénynek, amely vasárnap zárul.
Frissítették a Hargita megyei víz- és szennyvíz infrastruktúra fejlesztéséhez a megvalósíthatósági tanulmányt, amelyre a projekt elindításához szükség van. Eltelt hét és fél év papírozással, rövidesen jöhet a kivitelezés.
szóljon hozzá!