Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai Csibi Barna figyelemfelkeltő, sokak által provokatívnak, szélsőségesnek tartott akcióival hívta fel magára a figyelmet. Többek között kezdeményezte az Eminescu utca Attila utcává való átnevezését, a város hivatalos Miercurea-Ciuc megnevezésének Csíkszeredára való változtatását. Különös akciói rendszeresen botrányt okoznak, magára haragítva a hivatalosságokat. Legutóbb Avram Iancu jelképes akasztásával verte ki a biztosítékot.
2011. március 17., 17:202011. március 17., 17:20
2011. április 08., 11:482011. április 08., 11:48
Csibi Barna rendszeresen kerül konfliktusba a törvény embereivel
– Számos provokatív és figyelemfelkeltő akcióval került mostanában az újságok hasábjaira. Botrányhősnek vagy polgárjogi harcosnak nevezi magát?
– Polgárjogi harcosnak.
– Attila utca, reklám- és helységnévtábla-kommandó, a Székely Hadosztályra való megemlékezés Kolozsváron december 1-jén, a Székelyföld nem Románia! banner a kosármeccsen és most Avram Iancu jelképes akasztása, csak néhány a nevéhez köthető megmozdulásokból. Kiknek a nevében hajtja végre ezeket, mik a céljai, és kiknek kíván üzenni?
– Mindet a saját nevemben csinálom, amint az dokumentálva is van. Taktikai, rövid távú célom a figyelemfelkeltés, ugyanakkor a megvalósított akciók sikerélménye is motivál. Hosszú távú célom a független székely állam iránti igényem kinyilvánítása, annak megvalósítása, intézményeinek megszervezése.
– Sokan megbotránkoztatónak és szélsőségesnek érzik tetteit. Hogyan látja mindezt? Szélsőséges akciókról van szó, vagy mindez még belefér a véleménynyilvánítás szabadságába?
– Hogy mi fér bele a véleménynyilvánítás szabadságába, az nagyon viszonylagos kérdés, és az esetek többségében az, ami az én véleményem szerint belefér, számos más vélemény szerint nem, így az egységes viszonyítási alap, az érvényben lévő törvények döntenek.
– Legutóbbi akciója nyomán diszkriminálásra való felbujtás alapos gyanújával indított hivatalból kivizsgálást ellene az ügyészség, és a munkahelyén is fegyelmi eljárást kezdeményeztek. Tart-e retorzióktól?
– A román hatalom által kezdeményezett, úgynevezett retorziós lépések és ezek mértéke nem tőlem függ. Lássuk.
– Készül-e további akciókra?
– Természetesen, ha a jó Isten megsegít!
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!