Fotó: RMDSZ
2024. november 19., 09:002024. november 19., 09:00
Az elkövetkező választások ismét nagy kihívások elé állítják az erdélyi magyarokat. A tét az, hogy biztosítani tudjuk a magyar érdekek képviseletét Bukarestben, hiszen az elmúlt évtizedek tapasztalata alapján a magyar közösségért csak a magyar önkormányzati és parlamenti képviselők harcolnak – hangsúlyozta Csibi Attila szenátorjelölt, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke. A politikus szerint a parlamenti képviselet biztosítása már csak azért is rendkívül fontos, mert a tervezett közigazgatási reform veszélyezteti a kisebbségi jogokat és az eddig elért eredményeket.
– Júniusban kiváló eredményt ért el az RMDSZ Maros megyében. Mennyire lehet erre építeni a mostani választások előtt?
Csibi Attila: Júniusban sikerült megmutatnunk, hogy a magyar közösség képes saját erejére támaszkodva eredményeket elérni. Maros megyében 41 településnek van magyar polgármestere. A nyár elején a megye lakosai megértették a választások fontosságát, elmentek szavazni, és beleszóltak abba, hogy ki lesz a településük vezetője és milyen irányba haladnak a dolgok helyi szinten. Most is ugyanezt kell tennünk: nem dőlhetünk hátra, mert csak így érhetjük el, hogy a jövőnkről mi magunk döntsünk.
Ezt kell mindenkinek megértenie, és parlamenti képviselő- és szenátorjelöltjeink ezért járják nap mint nap Maros megye településeit, hogy személyesen beszélgessenek az emberekkel a gondjaikról, panaszaikról, meglátásaikról, a választások fontosságáról és az RMDSZ Józan ész programjáról.
– Előzetes felmérések szerint a lakosság nagy érdeklődést mutat az államelnöki és parlamenti választás iránt, azaz magas részvétel várható. Mennyire nehezíti ez meg az RMDSZ helyzetét?
Csibi Attila: Ne áltassuk magunkat, a részvétel magas lesz, és a román pártok meg fognak mozdítani mindent. Nekünk is meg kell mozdulnunk, nem maradhatunk alul a románokhoz képest.
Az elmúlt évtizedek tapasztalata az, hogy csak az RMDSZ-nek fontos településeink fejlesztése és a magyar közösség érdekeinek védelme.
Meg kell mutatnunk: nem csak ők döntenek a jövőnkről, ez a mi országunk is. November 24-én és december 1-jén a magyarokkal számolni kell.
– Mi a legfontosabb cél a választások után?
Csibi Attila: A választások után az egyik legfontosabb feladatunk a közösségünk építése és védelme lesz. Ehhez pedig a legjobb eszköz a kormányzás, mert így tudjuk biztosítani, hogy a magyar közösség érdekei ne csorbuljanak. Az RMDSZ célja az, hogy tagja legyen a kormánynak.
Minden egyes szavazat közelebb visz minket a kormányzáshoz, és ahhoz, hogy mi magunk hozzuk meg a fontos döntéseket. Nehéz idők várnak ránk, az egyik legfontosabb feladatunk most a rossz közigazgatási átszervezés megakadályozása.
– A közigazgatási átszervezést már nagyon régóta tervezik a román politikusok, mostanáig mégsem történt semmi előrelépés. Komolyra fordulhat ez a kérdés?
Csibi Attila: Igen, ez az elkövetkező 4 év egyik legnagyobb veszélye, hiszen most már nemcsak beszélnek róla, hanem az USR konkrétan benyújtott a parlamentbe egy közigazgatási reformra vonatkozó tervezetet. Ha ezt elfogadja a parlament, magyar többségű megyék és magyar intézmények fognak megszűnni, korlátozni fogják a nyelvhasználatot, és az ügyintézés nehezebb és drágább lesz. Meg kell akadályoznunk, hogy erre sor kerüljön.
– Mi a legfontosabb üzenet, amit el szeretne juttatni a választókhoz?
Csibi Attila: Az előttünk álló választásokon is egységet kell felmutatnunk, hogy közösségünk ne legyen kiszolgáltatva Bukarestnek. Csak az RMDSZ tudja megvédeni a közösségünk érdekeit, mert csak nekünk fontos településeink fejlesztése. Mi vagyunk azok, akik kiállunk a fiatal családok, a diákok, a betegek, a hazai termelők és a kisvállalkozások mellett. A választások előtt arra kérek mindenkit, hogy a közösségünk érdekeit tartsák szem előtt, és józan ésszel döntsenek! November 24-én szavazzanak Kelemen Hunorra, hogy a magyar közösség hangja erős legyen a parlamentben! December 1-jén pedig szavazzanak az RMDSZ-re, hogy a magyar közösség ereje érvényesülhessen a döntéshozatalban!
(X – fizetett hirdetés)
Készült az RMDSZ megbízásából, MFC-azonosító: 13240004.
Comandat de UDMR, cod MFC: 13240004.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.
Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.