
Csendes székelyföldi vidéki utca. Megértette a lakosság az otthonmaradás fontosságát
Fotó: Gábos Albin
A vidéki lakosság túlnyomó többsége megértette az otthonmaradás fontosságát és tiszteletben is tartja a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedéseket, kivételek azonban több településen is vannak. A községek csendessé váltak, pánikhangulat azonban sehol sem érzékelhető.
2020. április 01., 20:192020. április 01., 20:19
Gyógyszerekből és élelmiszerekből nincs hiány a csíkszéki községekben, amelyek lakossága igyekszik megfelelni a koronavírus-világjárvány terjedése ellen hozott intézkedéseknek. Kisebb-nagyobb problémákkal minden általunk megkérdezett önkormányzat küzd, összességében azonban nincs ok aggodalomra, pánikhangulat sem érzékelhető.
Lehangoltság érezhető Gyimesközéplokon, Gergely Károly polgármester elmondása szerint a község csendes, szinte kihalt, az utcákon alig látni embereket. A községvezető azt is elárulta:
A részleges kijárási tilalomra vonatkozó előírásokat tiszteletben tartják, az időseknek pedig a hozzátartozóik mellett a polgármesteri hivatal is segítséget nyújt. Kedvező ugyanakkor, hogy
Gergely Károly arra is kitért, hogy rengeteg kérdéssel fordulnak az önkormányzathoz a lakók, és igyekeznek folyamatosan tájékoztatást nyújtani számukra a legfontosabb tudnivalókról, például a közösségi oldalakon vagy boltoknál elhelyezett plakátokkal. Emellett a papok is segítenek a tájékoztatásban, akik a vasárnapi mellett minden este online szentmisét tartanak a község lakói számára.
Szintén elszigetelten élik mindennapjaikat a Kászoni-medence lakói, hiány azonban egyelőre ott sem tapasztalható sem gyógyszerekből, sem alapélelmiszerekből – tudtuk meg András Zoltántól, Kászonaltíz polgármesterétől.
„Megváltoztatták a közösség életét a katonai rendeletekben szereplő szabályok, de örvendetes, hogy ezeket az előírásokat a lakosság túlnyomó többsége tiszteletben tartja. A vártnál kevesebb probléma merült fel,
Ezt a problémát a rendőrséggel közösen próbáljuk kezelni” – magyarázta a polgármester.
Hozzátette, nagyra értékeli azoknak az önkénteseknek a munkáját, akik az önkormányzat felhívására jelentkezve vállalták, hogy segítenek az idősebbeknek a bevásárlásban, gyógyszerek kiváltásában. A mezőgazdasági munkálatokat továbbra is elvégzik, csak sokkal szervezettebb formában.
„Összességében nem érzékelhető pánikhangulat a községben, de az is tény, hogy sok a kérdőjel és mindenkit foglalkoztat, hogy vajon meddig tart és milyen vége lesz ennek a szükségállapotnak” – zárta András Zoltán.
Gábor Tibor, Csíkkarcfalva polgármestere is arról számolt be érdeklődésünkre, hogy nagyon csendessé vált a község, a lakosság tiszteletben tartja az otthonmaradásra vonatkozó előírásokat. Az önkormányzattól ugyanakkor nemigen érdeklődnek a vírussal kapcsolatosan, inkább a gyakorlati tudnivalók miatt keresik őket, mint az otthoni elkülönítés szabályai. Az időseknek is felajánlotta segítségét a községháza, de mindössze öt személy szorult rá erre, másokat fiatalabb családtagjaik, ismerőseik támogatnak.
A polgármester szerint példaértékű a közösségi összefogás, a csütörtökönként tartott piacon például egy személy a szomszédainak is bevásárol, hogy minél kevesebben kelljen elhagyják otthonaikat. A parkokat sem látogatják, gyerekeket sem látni az utcákon. A polgármester szerint
Csíkszentsimonban is tiszteletben tartja a lakosság túlnyomó többsége a járvány terjedésének megfékezése céljából hozott intézkedéseket Kozma István polgármester szerint. „Persze mégis kívánkoznak az emberek a friss levegőre, a hétvégi szép idő hatására többen el is hagyták otthonaikat, a jelenlegi lehűlés és havazás azonban ismét otthonmaradásra bírta a lakosságot” – emelte ki a polgármester. Hozzátette:
A többség viszont betartja a részleges kijárási tilalom szabályait, hiány sincs semmiből a településen, így számottevő problémákkal nem küszködnek. Pánikhangulat sem érzékelhető, ehhez azonban az is nagyban hozzájárul Kozma szerint, hogy a megyében még egyetlen fertőzöttet sem azonosítottak, és emiatt nyugodtak az emberek, úgy érzik, biztonságban vannak, holott ez egyáltalán nem biztos, hogy így van. A településen egyébként mintegy 30-an otthoni elkülönítésben vannak, egy személyt pedig intézményes karanténba helyeztek, miután hazaérkezett Németországból.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!