
Csendes székelyföldi vidéki utca. Megértette a lakosság az otthonmaradás fontosságát
Fotó: Gábos Albin
A vidéki lakosság túlnyomó többsége megértette az otthonmaradás fontosságát és tiszteletben is tartja a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedéseket, kivételek azonban több településen is vannak. A községek csendessé váltak, pánikhangulat azonban sehol sem érzékelhető.
2020. április 01., 20:192020. április 01., 20:19
Gyógyszerekből és élelmiszerekből nincs hiány a csíkszéki községekben, amelyek lakossága igyekszik megfelelni a koronavírus-világjárvány terjedése ellen hozott intézkedéseknek. Kisebb-nagyobb problémákkal minden általunk megkérdezett önkormányzat küzd, összességében azonban nincs ok aggodalomra, pánikhangulat sem érzékelhető.
Lehangoltság érezhető Gyimesközéplokon, Gergely Károly polgármester elmondása szerint a község csendes, szinte kihalt, az utcákon alig látni embereket. A községvezető azt is elárulta:
A részleges kijárási tilalomra vonatkozó előírásokat tiszteletben tartják, az időseknek pedig a hozzátartozóik mellett a polgármesteri hivatal is segítséget nyújt. Kedvező ugyanakkor, hogy
Gergely Károly arra is kitért, hogy rengeteg kérdéssel fordulnak az önkormányzathoz a lakók, és igyekeznek folyamatosan tájékoztatást nyújtani számukra a legfontosabb tudnivalókról, például a közösségi oldalakon vagy boltoknál elhelyezett plakátokkal. Emellett a papok is segítenek a tájékoztatásban, akik a vasárnapi mellett minden este online szentmisét tartanak a község lakói számára.
Szintén elszigetelten élik mindennapjaikat a Kászoni-medence lakói, hiány azonban egyelőre ott sem tapasztalható sem gyógyszerekből, sem alapélelmiszerekből – tudtuk meg András Zoltántól, Kászonaltíz polgármesterétől.
„Megváltoztatták a közösség életét a katonai rendeletekben szereplő szabályok, de örvendetes, hogy ezeket az előírásokat a lakosság túlnyomó többsége tiszteletben tartja. A vártnál kevesebb probléma merült fel,
Ezt a problémát a rendőrséggel közösen próbáljuk kezelni” – magyarázta a polgármester.
Hozzátette, nagyra értékeli azoknak az önkénteseknek a munkáját, akik az önkormányzat felhívására jelentkezve vállalták, hogy segítenek az idősebbeknek a bevásárlásban, gyógyszerek kiváltásában. A mezőgazdasági munkálatokat továbbra is elvégzik, csak sokkal szervezettebb formában.
„Összességében nem érzékelhető pánikhangulat a községben, de az is tény, hogy sok a kérdőjel és mindenkit foglalkoztat, hogy vajon meddig tart és milyen vége lesz ennek a szükségállapotnak” – zárta András Zoltán.
Gábor Tibor, Csíkkarcfalva polgármestere is arról számolt be érdeklődésünkre, hogy nagyon csendessé vált a község, a lakosság tiszteletben tartja az otthonmaradásra vonatkozó előírásokat. Az önkormányzattól ugyanakkor nemigen érdeklődnek a vírussal kapcsolatosan, inkább a gyakorlati tudnivalók miatt keresik őket, mint az otthoni elkülönítés szabályai. Az időseknek is felajánlotta segítségét a községháza, de mindössze öt személy szorult rá erre, másokat fiatalabb családtagjaik, ismerőseik támogatnak.
A polgármester szerint példaértékű a közösségi összefogás, a csütörtökönként tartott piacon például egy személy a szomszédainak is bevásárol, hogy minél kevesebben kelljen elhagyják otthonaikat. A parkokat sem látogatják, gyerekeket sem látni az utcákon. A polgármester szerint
Csíkszentsimonban is tiszteletben tartja a lakosság túlnyomó többsége a járvány terjedésének megfékezése céljából hozott intézkedéseket Kozma István polgármester szerint. „Persze mégis kívánkoznak az emberek a friss levegőre, a hétvégi szép idő hatására többen el is hagyták otthonaikat, a jelenlegi lehűlés és havazás azonban ismét otthonmaradásra bírta a lakosságot” – emelte ki a polgármester. Hozzátette:
A többség viszont betartja a részleges kijárási tilalom szabályait, hiány sincs semmiből a településen, így számottevő problémákkal nem küszködnek. Pánikhangulat sem érzékelhető, ehhez azonban az is nagyban hozzájárul Kozma szerint, hogy a megyében még egyetlen fertőzöttet sem azonosítottak, és emiatt nyugodtak az emberek, úgy érzik, biztonságban vannak, holott ez egyáltalán nem biztos, hogy így van. A településen egyébként mintegy 30-an otthoni elkülönítésben vannak, egy személyt pedig intézményes karanténba helyeztek, miután hazaérkezett Németországból.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!