
Csendes székelyföldi vidéki utca. Megértette a lakosság az otthonmaradás fontosságát
Fotó: Gábos Albin
A vidéki lakosság túlnyomó többsége megértette az otthonmaradás fontosságát és tiszteletben is tartja a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedéseket, kivételek azonban több településen is vannak. A községek csendessé váltak, pánikhangulat azonban sehol sem érzékelhető.
2020. április 01., 20:192020. április 01., 20:19
Gyógyszerekből és élelmiszerekből nincs hiány a csíkszéki községekben, amelyek lakossága igyekszik megfelelni a koronavírus-világjárvány terjedése ellen hozott intézkedéseknek. Kisebb-nagyobb problémákkal minden általunk megkérdezett önkormányzat küzd, összességében azonban nincs ok aggodalomra, pánikhangulat sem érzékelhető.
Lehangoltság érezhető Gyimesközéplokon, Gergely Károly polgármester elmondása szerint a község csendes, szinte kihalt, az utcákon alig látni embereket. A községvezető azt is elárulta:
A részleges kijárási tilalomra vonatkozó előírásokat tiszteletben tartják, az időseknek pedig a hozzátartozóik mellett a polgármesteri hivatal is segítséget nyújt. Kedvező ugyanakkor, hogy
Gergely Károly arra is kitért, hogy rengeteg kérdéssel fordulnak az önkormányzathoz a lakók, és igyekeznek folyamatosan tájékoztatást nyújtani számukra a legfontosabb tudnivalókról, például a közösségi oldalakon vagy boltoknál elhelyezett plakátokkal. Emellett a papok is segítenek a tájékoztatásban, akik a vasárnapi mellett minden este online szentmisét tartanak a község lakói számára.
Szintén elszigetelten élik mindennapjaikat a Kászoni-medence lakói, hiány azonban egyelőre ott sem tapasztalható sem gyógyszerekből, sem alapélelmiszerekből – tudtuk meg András Zoltántól, Kászonaltíz polgármesterétől.
„Megváltoztatták a közösség életét a katonai rendeletekben szereplő szabályok, de örvendetes, hogy ezeket az előírásokat a lakosság túlnyomó többsége tiszteletben tartja. A vártnál kevesebb probléma merült fel,
Ezt a problémát a rendőrséggel közösen próbáljuk kezelni” – magyarázta a polgármester.
Hozzátette, nagyra értékeli azoknak az önkénteseknek a munkáját, akik az önkormányzat felhívására jelentkezve vállalták, hogy segítenek az idősebbeknek a bevásárlásban, gyógyszerek kiváltásában. A mezőgazdasági munkálatokat továbbra is elvégzik, csak sokkal szervezettebb formában.
„Összességében nem érzékelhető pánikhangulat a községben, de az is tény, hogy sok a kérdőjel és mindenkit foglalkoztat, hogy vajon meddig tart és milyen vége lesz ennek a szükségállapotnak” – zárta András Zoltán.
Gábor Tibor, Csíkkarcfalva polgármestere is arról számolt be érdeklődésünkre, hogy nagyon csendessé vált a község, a lakosság tiszteletben tartja az otthonmaradásra vonatkozó előírásokat. Az önkormányzattól ugyanakkor nemigen érdeklődnek a vírussal kapcsolatosan, inkább a gyakorlati tudnivalók miatt keresik őket, mint az otthoni elkülönítés szabályai. Az időseknek is felajánlotta segítségét a községháza, de mindössze öt személy szorult rá erre, másokat fiatalabb családtagjaik, ismerőseik támogatnak.
A polgármester szerint példaértékű a közösségi összefogás, a csütörtökönként tartott piacon például egy személy a szomszédainak is bevásárol, hogy minél kevesebben kelljen elhagyják otthonaikat. A parkokat sem látogatják, gyerekeket sem látni az utcákon. A polgármester szerint
Csíkszentsimonban is tiszteletben tartja a lakosság túlnyomó többsége a járvány terjedésének megfékezése céljából hozott intézkedéseket Kozma István polgármester szerint. „Persze mégis kívánkoznak az emberek a friss levegőre, a hétvégi szép idő hatására többen el is hagyták otthonaikat, a jelenlegi lehűlés és havazás azonban ismét otthonmaradásra bírta a lakosságot” – emelte ki a polgármester. Hozzátette:
A többség viszont betartja a részleges kijárási tilalom szabályait, hiány sincs semmiből a településen, így számottevő problémákkal nem küszködnek. Pánikhangulat sem érzékelhető, ehhez azonban az is nagyban hozzájárul Kozma szerint, hogy a megyében még egyetlen fertőzöttet sem azonosítottak, és emiatt nyugodtak az emberek, úgy érzik, biztonságban vannak, holott ez egyáltalán nem biztos, hogy így van. A településen egyébként mintegy 30-an otthoni elkülönítésben vannak, egy személyt pedig intézményes karanténba helyeztek, miután hazaérkezett Németországból.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!