Nagy Balázs adta át a vándorbölcsőket
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A tatárdombi tanévnyitón Böjte Csaba ferences szerzetes áldásával adtak át bölcsőt a külföldről hazaköltözött eszenyői Ferencz családnak. A Székelyföldi Vándorbölcső-program születéséről a csinódi Nagy Balázs, a gyógyulásáért hálából kápolnát építő háromgyerekes családapa mesélt.
2018. szeptember 11., 14:192018. szeptember 11., 14:19
2018. szeptember 11., 14:242018. szeptember 11., 14:24
Böjte atya az egykori egyetemi tanárral, Nagy Balázzsal való találkozásról, a hálából épített kápolnáról, a székelyföldi Vándorbölcső-program születésének kezdetéről mesélt:
Kiengesztelődés, bűnbánat, megbocsátás, újrakezdés – ezen kulcs szavak megjegyzésére, ezek fontosságára hívta fel szombaton Böjte atya szentbeszédében a figyelmet. A Tatárdombon tartott tanévnyitó ünnepségen többek között két vándorbölcsőt is átadtak.
Ebben a völgyben, Csinódon lakik Nagy Balázs és családja. A fiatalembert villám sújtotta, elveszítette a memóriáját. Lassan talpra állt, és úgy döntött, hogy hálából egy kis kápolnát épít. A tanítónő feleség egy lapra, vízfestékkel egy kis kápolnát festett. Elhívtak magukhoz, és mondták, hogy az érsek atyához fordulnak engedélyeztetésért. Tudva, hogy mi minden kell egy kápolna építéséhez, nem nagyon mertem biztatni. Azonban hamarosan az érsekségtől pecsétes papír hagyta jóvá a csinódi kápolna építését és Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére a segédpüspök szentelte fel. A Kárpát-medencét töltsük meg jókedvű, kacagó gyermekekkel, szólt az ima a csinódi kápolnában. Harangot is öntettettek és ráírták: Gyarapodó magyarságért!”
Nagy Balázs nem csak kápolnát épített, hanem ő indította a székelyföldi Vándorbölcső-programot is.
– osztotta meg meggyőződését Nagy Balázs, a magyarországi mintára ezelőtt fél évvel létrehozott székelyföldi program kezdeményezője. Mint mondta,
„Őseink is bölcsőt használtak, és mi megtapasztaltuk, hogy mekkora különbség van egy kiságy és egy bölcső között. Csinódon indult a program, jelzésként, hogy van a Kárpát-medencében olyan település, ahol többen születnek, mint ahányan meghalnak. Meg vagyok győződve, hogy a Vándorbölcső-program is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több magyar szülessen. A mottónk:
– közölte a kezdeményező.
Ferencz András és Kinga örömmel fogadta a bölcsőt
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Immár félszáz vándorbölcső van „forgalomban”, melyek hat hónapot állomásoznak egy-egy családnál. Mindig áldott állapotban, a nyolcadik hónapban járó kismamák kapják meg, és általában előnyben részesülnek a többgyerekes, legalább harmadik gyereküket vállaló anyukák. A tatárdombi ünnepségen, Böjte atya áldásával átadott bölcső ezúttal első gyerekét váró fiatal házaspárhoz került, a közigazgatásilag Gyergyóremetéhez tartozó Eszenyőbe.
A remetei Ferencz András és Kinga évekig Németországban lakott, ott kereste meg azt a pénzt, mellyel az eszenyői, nagyszülői házikót olyanná alakította, melyben örömmel várják első gyermeküket. Egy éve lakik Eszenyőben a fiatal házaspár, a hamarosan megszülető kisbabájukat majd az új vándorbölcső ringása nyugtatja.
– mondta Ferencz Kinga.
Mint megtudtuk, a Vándorbölcsőket egy sepsiszentgyörgyi asztalos készíti, az elsőkért nem kért fizetséget, később még kerültek olyan személyek, akik felajánlották állják egy-egy bölcső árát. Azóta nem csak a Kárpát-medencéből kerültek ki felajánlók, például az Ausztráliában élő magyarság negyven bölcső árát küldte nemrég.
– hívta fel a figyelmet Nagy Balázs. „Sokan ajánlanak fel bölcsőt, és azt tapasztalom, hogy egyre erősödik hitében a nemzetünk és egyre több gyereket vállalunk. Öröm számomra, hogy a vándorbölcsők bejárják a Kárpát-medencét, a magyarság gyarapodását szolgálva” – tette hozzá.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!