Cioloș vitatható magyarázatokat adott az újságírói kérdésekre
Fotó: Pinti Attila
Nem vállalt felelősséget a csíksomlyói búcsú UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára való felkerülésének elmulasztásáért Dacian Cioloș. A volt miniszterelnök csütörtöki csíkszeredai látogatásán beszélt a témáról. A székelyföldi medvehelyzetről is szó esett.
2018. október 18., 20:322018. október 18., 20:32
2018. október 18., 21:422018. október 18., 21:42
A Hargita megyei közösség számára keresett megoldásokat csütörtökön Csíkszeredában Dacian Cioloş volt kormányfő, a Románia100 platform és az Együtt Romániáért Mozgalom alapítója és vezetője, aki a Hunguest Hotel Fenyőben tartott sajtótájékoztatója után nyilvános vitán is egyeztetett a helyi lakossággal. A Románia100 platform által szervezett eseményen
Negyedórás késés után érkezett meg a csíkszeredai találkozóra Dacian Cioloş és Oana Bogdan, az Együtt Romániáért Mozgalom két alapítója. Elmondásuk szerint székelyföldi látogatásukkal az volt a céljuk, hogy jobban megismerjék a Hargita és Kovászna megyében élők problémáit, ezáltal pedig hatékonyabb megoldásokat javasolhassanak ezekre.
Dacian Cioloş és Oana Bogdan
Fotó: Pinti Attila
Érdekesség, hogy Victor Ponta volt miniszterelnök szavaival ellentétben, amely szerint „Székelyföld nem létezik”,
és hosszan beszéltek arról, mennyi remek lehetőség rejlik ezekben főként a gasztronómia, a turizmus és a kultúra miatt. A sajtótájékoztatón jelenlévő újságírók figyelmét azonban nem sikerült elterelniük ezzel a Cioloş-kormány korábbi, a Hargita megyeieket kedvezőtlenül érintő döntéseiről.
Az egyik fő témaként a medvék túlszaporodása került terítékre, amely azt követően vált aggasztóvá, hogy a Cioloș-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. A volt kormányfő ezzel kapcsolatosan elmondta: miután több politikai párt több mint 25 évet kormányzott Romániában és számos rossz döntést hozott, ezek helyett sokkal könnyebb egy olyan független kormányt hibáztatni, amely csupán egy évig kormányzott parlamenti többség nélkül. Mint mondta, a medvék helyzetét nem lehetett megoldani egyetlen év alatt, és
A elszaporodott medvepopuláció miatti károk és embertámadások ügyében kérte számon a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetősége Dacian Cioloș volt miniszterelnököt, aki Székelyderzsbe is ellátogatott a székelyföldi kampánykörútja részeként.
Arról is beszélt, hogy kétféle kiemelési kvóta létezik: trófea- és állományszabályozó, utóbbit akkor alkalmazzák, ha bizonyítottan túlszaporodnak a vadállatok egyes területeken. Így, mivel Romániának az uniós csatlakozás óta eltelt jó pár év ellenére sincs még mindig egy működőképes eljárása a populáció felmérésére,
Ennek hiányában pedig Cioloş szerint a korábbi kormányok csak tűzoltás-szerűen adtak kilövési engedélyt a vadásztársaságoknak, hosszútávon azonban ez nem megoldás. Hozzátette: a vadászat önmagában amúgy sem oldja meg a medveproblémát, hiszen emellett számos egyéb tényező is befolyásolja azt, mint például a törvénytelen fakitermelés és gyümölcsszedés, illetve az is, hogy az emberek behatoltak az életterükbe.
A korábbi miniszterelnököt arról is kérdeztük, hogyan történhetett meg, hogy bár az UNESCO illetékes bizottsága a Cioloş-kormány idején tárgyalta a pályázatot, a csíksomlyói búcsú sem akkor, sőt azóta sem került fel a szellemi kulturális örökségi listára. Válaszát azzal kezdte, hogy felelősséget vállal minden miniszterelnökként meghozott döntéséért, és az RMDSZ-től is elvárná, hogy ő is felelősséget vállaljon azokért a dolgokért, amelyeket tett, illetve azokért is, amelyeket nem tett meg.
Fotó: Pinti Attila
Emlékeztetett, hogy a csíksomlyói búcsút egy korábbi kormány terjesztette fel az UNESCO-listára, de az elfogadásáról szóló ülést csak később, már az ő kormányzása idején tartották. Ezen az UNESCO illetékes bizottsága technikai jellegű hiányosságokat fedezett fel a pályázatban, és kérte, hogy egészítsék ki a dokumentációt, a döntést pedig elhalasztotta.
– nehezményezte a volt kormányfő.
A Románia 100 platformról
A Románia 100 (RO100) platformot tavaly májusban alapította Dacian Cioloș korábbi miniszterelnök, aki a 2015-ös bukaresti Colectiv szórakozóhelyen történt tömegkatasztrófa miatt lemondott Victor Pontatól vette át az év végén a miniszterelnöki széket, megbízatása pedig 2017 elejéig szólt. Ezt követően a volt kormányfő korábbi kabinetjének néhány tagjával megalapította a Románia 100 platform nevű egyesületet, amelyet egy aktív közösségi mozgalomként tartanak számon. Cioloș meghatározása szerint a RO100 célja a civil és politikai szféra átalakítása az ország valódi fejlődési potenciáljának kihasználása érdekében. Ebben az évben továbbá Cioloş kérvényezte egy új politikai párt bejegyzését, a Románia 100 platformból kiváló új alakulat neve Románia Együtt Mozgalom lett. Hozzátette, a kettő ennek ellenére kapcsolatba marad: a RO100 továbbra is egy civil szervezet lesz, amelynek célja átvenni a létező energiákat, és átvezetni azokat egy politikai projektbe, amellyel már az új párt fog foglalkozni. Nemrég Cioloş arról is beszélt: nem kizárt, hogy jelöltetni magát a 2019-es államelnök-választásokon.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat – adta hírül az Agerpres.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt csütörtökön 12 óra 43 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Egy személyautót ütött el egy vonat szerdán délután Temes megyében, a kocsiban tartózkodó két személy – sajtóbeszámolók szerint férj és feleség – a helyszínen életét vesztette.
Kerékpáros felvonulással indult, majd tánc- és kóruselőadásokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel folytatódott az idei székelyudvarhelyi majális Szejkefürdőn. Az eső ugyan közbeszólt, de a hangulatot nem tudta elmosni.
A nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát, Huși volt ortodox püspökét a bákói börtönbe vitték a rendőrök.
A rendőrök az elmúlt 24 órában összesen 473 sofőrnek vonták be a jogosítványát, 138-nak gyorshajtás, 25-nek alkohol hatása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott csütörtökön a Román Rendőrség.
A minivakációra és a nyári szezonnyitásra készülve frissen sülteket kínáló teraszos vendéglőket ellenőriz az élelmiszer-biztonsági hatóság. A megyei főállatorvos a hús- és készétel-vásárlással kapcsolatban is jótanácsokat fogalmazott meg.
Betöréssel és lopással gyanúsítanak egy 22 éves székelyudvarhelyi férfit, akit szerdán fogtak el a rendőrök. A fiatalember már korábban is követett el hasonló bűncselekményeket – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
5 hozzászólás