Az ipari burgonya esetében a leszerződött mennyiségeket 1,30–1,35 lejes kilogrammonkénti áron vették át a termelőktől a feldolgozók idén. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
2024. október 24., 08:012024. október 24., 08:01
Már csak néhány kisebb parcellán zajlik a betakarítás, Hargita megye nagy részén befejeződött a pityókaszedés. Noha olyan parcella is van, amelyen hektáronként 40 tonna krumpli termett, az idei burgonyatermés átlaga nem ad okot a kitörő lelkesedésre. A termésátlag ugyanis 20 500 kilogramm hektáronként, ami gyengébb a tavalyi 22 600 kilogrammos átlagnál – tudtuk meg Romfeld Zsolttól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől.
„Alcsíkon a homokosabb talajban jobban megszenvedte a burgonya a magas nyári hőmérsékletet és az augusztus végi szárazságot is. Közép- és Felcsíkon aránylag kielégítőnek mondható, és Gyergyóban jobb az átlagtermés, mint például Tusnád környékén” – számolt be a térségenkénti különbségekről a szakember.
Noha mennyiségi szempontból nem a legkielégítőbb az idei burgonyatermés, a minőségét tekintve jó – válaszolta kérdésünkre Romfeld Zsolt. Előfordult ugyan helyenként – fűzte hozzá –, hogy belül foltossá vált a krumpli, ő is kapott jelzést ilyen problémáról, de ez legtöbbször technológiai hiba miatt fordul elő.
– magyarázta. „Mindamellett, hogy a burgonya egészsége az időjárási viszonyoktól is függ, mindig befolyásolja az alkalmazott technológia – értem ezt a vegyszerezéstől kezdve a teljes kezelésig” – fogalmazott a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Az igazgatóságnak nincsenek adatai arról, hogy az idei burgonyatermésnek mekkora hányadára találtak már vevőt a termelők, lévén hogy nincs rálátásuk a vevők és eladók között létrejött kereskedelmi szerződésekre, de a keresletről vannak információi az intézmény vezetőjének.
Az ipari burgonya esetében a leszerződött mennyiségeket 1,30–1,35 lejes kilogrammonkénti áron átvették a termelőktől a feldolgozók, a szabadpiacon pedig 1,50–1,80 lej között, illetve 2 lej közelében jár a pityóka kilogrammonkénti ára.
„Viszont nincs nagy érdeklődés jelenleg a burgonya iránt, a piac nem úgy alakul, ahogy elvárnák a termelők. A fogyasztói szokások megváltoztak,
A termelők alkalmazkodnak ezekhez a körülményekhez, csomagológépeket szereztek be pályázati vagy más forrásból, és a szupermarketek, nagyobb üzletláncok megrendeléseinek megfelelően akkor csomagolják elő a friss pityókát, amikor és ahogyan az tőlük kérik. Tehát a piac megváltozott:
– fogalmazott Romfeld Zsolt. Éppen ezért ma már leggyakrabban ömlesztve tárolják a gazdák a burgonyát, és frissen csomagolják, amikor megrendelést kapnak, mert a piaci igények nőttek, és
Kiváló csomagolásra és kiváló minőségre van szükség – fűzte hozzá a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!