Hargita megyében idén majdnem 6000 hektáron termesztettek pityókát a gazdák
Fotó: Veres Nándor
A nagy nyári forróság ellenére az idei burgonyatermést nem károsította talajtani szárazság Hargita megyében, a csapadékeloszlás azonban lehetett volna jobb. Zajlik a pityókaszedés, a termés felét már betakarították a gazdák. A jelenlegi árak alapján hektáronként 20 tonna fölött kell legyen a termésmennyiség, hogy a gazda ne nullszaldós évet zárjon.
2024. október 01., 21:152024. október 01., 21:15
A jelenlegi, csapadékos időjárás lelassította ugyan a burgonyatermés betakarítását, de korábban három hétig jó idő volt, így a pityókaszedés fele már lezajlott Hargita megyében. Termésátlagot még nem volt értelme számolni, de
Az eddigi tapasztalatok alapján normális mennyiségű a termés, de vannak csúcsok is, attól függően, hogy milyen technológiát alkalmaztak a gazdák – közölte érdeklődésünkre Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
18–40 tonna között van a hektáronkénti termésmennyiség
Fotó: Gecse Noémi
Az idei időjárást illetően a szakember elmondta, noha talajtani szárazság nem volt, a csapadékeloszlás lehetett volna kedvezőbb a pityókatermesztés számára.
– foglalta össze az idei szezont jellemző időjárási körülményeket.
Az idei termés nagybani felvásárlási ára még nem alakult ki,
Természetesen jó volna, ha magasabbak lennének ezek az árak, de ezt a piaci körülmények, a kereskedői szerződések alakítják, illetve kisebb mértékben a gazda marketingjétől is függ.
A jelenlegi árakkal számolva hektáronként 20 tonnás termésmennyiségre van szükség ahhoz, hogy a burgonyatermesztő gazdák befektetései megtérüljenek. De ez még csak a nullszaldós évhez elegendő, ahhoz, hogy jövedelemre is szert tegyenek a termés értékesítésével, 20 tonnát meghaladó termésátlagra van szükségük – tájékoztatott Romfeld Zsolt.
ebből 4500 hektár olyan burgonyaföld, ahonnan az értékesítési láncba kerül a burgonyatermés, a fennmaradó 1500 hektár pedig kistermelőké, akik jórészt saját fogyasztásra termesztettek krumplit – tudtuk meg a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjétől.
Csaknem tíz éves együttműködést pecsételt meg szerződéssel szombaton a marosvásárhelyi Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium és a Bethesda Gyermekkórház, ez utóbbi további támogatásáról biztosítva az erdélyi intézményt.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Összeütközött két teherautó szombat reggel a Nagysármás és Bánffytanya közötti útszakaszon. A baleset miatt a közúti forgalom egy sávon, felváltva haladt.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Maros megyei tűzoltóság szombat reggel, hogy Marosvásárhelyen a Gheorghe Marinescu utcában a 2-es számú Pszichiátria közelében megjelent egy medve.
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!