Fotó: Bodnár Arthur
2011-hez közeledve év végi kiértékelőt tartott Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere. Elmondása szerint a beruházások és megvalósítások tekintetében igencsak mozgalmas és sikeres esztendőt fognak zárni. A polgármestert – beszámolóját követően – a jövő évi tervekről is kérdeztük.
2010. december 28., 15:532010. december 28., 15:53
2010. december 28., 16:162010. december 28., 16:16
– Hogyan értékeli a 2010-es esztendőt?
– Azt gondolom, hogy eseménydús volt, megvalósításokkal tele. Kezdtek beérni azok a munkák, amelyeket az elmúlt két évben készítettünk elő. Ez némi elégtételt is jelent. Volt sok jó eredmény, de tulajdonképpen ez az élet rendje. Ha arra gondolok, hogy milyen körülmények között valósultak meg – értem ezalatt a gazdasági helyzetet, továbbá még mindig van tartozásunk az előző időszakból örökölve –, azt is mondhatnám, hogy nem volt könnyű. Küzdelmes volt a 2010-es esztendő, de leginkább munkásnak nevezném. Az eredmények is magukért beszélnek.
– Melyek voltak a legfontosabb megvalósítások?
– Többször is hangsúlyoztuk, hogy a város szempontjából az érdek az, hogy behozott pénzekből fejlesszünk, nem pedig a kamatos banki kölcsönökből. Erre még krízisben is van lehetőség. Elkészült a körforgalom, ez nagyon jó eredmény. Pályázati pénzből felújítottuk a városi parkot, kivitelezése kiválóan sikerült. Sokszor beszéltünk arról is, hogy a tömbházak fűtése esetében a megoldás a központi rendszer korszerűsítése. A biomasszás kazán megoldás lehet, hiszen általa 30%-kal olcsóbb a hőenergia előállítása. Az elmúlt tizenegynéhány évben nem volt 100 000 eurónál nagyobb értékű pályázata a városnak, ezzel szemben nekünk már jövőre is van két aláírt pályázatunk. A sikeres megvalósítások sora eléggé gazdag, hiszen nemcsak a parkot említeném meg, hanem azokat az utakat is, amelyeket feljavítottunk. A korábbi gyakorlatok szerint senkit nem érdekelt, hogy az aszfaltozás után mi lesz a kanálistetők vízszintbe hozásával. A József Attila utcában csak a vízvezetékek korszerűsítése után aszfaltoztunk. Felújítottuk a réteget a Gát, a Kadicsfalvi, a Bethlen Gábor utcákban, továbbá teljesen új réteget fektettünk le a József Attila mellett a Szent János, a Pacsirta, a Kút és a Szentimre utcában is, továbbá egy korszerű sportpályát alakítottunk ki az Eötvös József Szakközépiskolánál. Tavasszal nagy eséllyel használatba tudjuk adni a csorgó melletti felújított pályát is.
Ha arra gondolok, hogy 19 utcában cseréltük ki a vízvezetékeket, akkor ennek névjegyzékét is hosszú lenne sorolni: ebből a szempontból akár büszkék is lehetünk. Keszthellyel testvérvárosi kapcsolatot hoztunk létre, a Villanytelep utcai rendelőt felújítottuk, megszereztük a mozi épületét, a kórház is hozzánk került, a decentralizálás jegyében újabb feladatokat kapunk majd az iskoláknál is. Több mint száz ifjúsági lakást adtunk át, az elmúlt két évben háromszoros lakásépítési ütemről is beszélhetünk. Jól haladtunk az új sportcsarnok építésével is, nagyon remélem, hogy jövőre be is fejezhetjük.
Nem elhanyagolandó ugyanakkor, hogy számos dokumentációt készítettünk el, olyanokat, mint a Tamási Áron Gimnáziumé vagy a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumé. Ez további pályázati pénzek behozásában is segít, hiszen a dokumentációk nélkül szóba sem állnak már. Jót haladtunk az Általános Városrendezési Tervvel (PUG), továbbá a GIS is aktualizálódott. Jövőre az egyik legfontosabb szempontunk az lesz, hogy a Csereháton lakó 250 családnak jobb gyalogos és autós közlekedési lehetőséget biztosítsunk. Még az év végén fel szeretnénk szerelni több mint ötven lámpatestet a központban. Ezeknek lényege az energiamegtakarítás lesz, mivel jóval takarékosabbak, mint a ledes technológiával működők. Fontos az is, hogy a napfényhez ez a megoldás fog legközelebb állni, tehát a szemet is kímélni fogja.
– Hogyan értékeli a polgármesteri hivatal által szervezett rendezvényeket?
– Azt hiszem, hogy az udvarhelyieknek tetszett a Karácsonyi vásár, csak pozitív visszajelzéseket kaptunk. Elérte célját, mert az emberek kijöttek, beszélgettek, vásároltak, ittak egy pohár forralt bort. Volt egy nyolcvanéves idős ember, aki azt mondta: régóta itt lakik, de még ilyet nem látott. Ezek az őszinte szavak sokat érnek mindannyiunknak. Összességében én úgy gondolom, hogy jó volt, beleértve a disznóvágásokat is. Egy kicsit merésznek tűnt a Szent István-napok megszervezése, mivel ez elsősorban a magyar állam ünnepe. Szerencsére ehhez sem érkezett különösebb negatív visszhang. Köszönet jár minden társszervezőnek az összes rendezvényért.
– Melyek voltak azok a beruházások, amelyek nem valósultak meg? Mik a tervek 2011-re?
– Vannak munkák a jövő évre átcsúsztatva. A parkolóórákkal idén is elkészülhettünk volna a forgalom barátságosabbá tételének érdekében. Fel vagyunk készülve, de inkább a minőségre koncentrálunk ebben a tekintetben, mintsem elsiessük felszerelésüket. Nem beszélhetek igazából olyan nagy elmaradt munkákról, ami jelentős gondot okozna. Többször is volt már szó arról, hogy a Rózsa utcát idén nem tudtuk elkészíteni egy fellebbezés miatt. Jövőre elkészül, egyébként is azt ígértem, hogy két év alatt végzünk. Fokozott kudarcérzésem jelenleg nincs, hiszen eleve úgy készültünk, hogy egy esetleges fellebbezés becsúszhat. Rengeteg munkánk van még, ami elvégzésre vár. Vannak tizenéves mulasztások is. A zöldövezetek karbantartását én adtam ki utoljára, még 1996-ban. Azóta nem volt verseny hirdetve. Nem voltak megversenyeztetve az autóbuszjáratok, a közvilágítás karbantartása sem, ezeket mind előkészítjük 2011-ben. Nem haladt a legjobb ütemben a Borvizek útja projekt, remélem, hogy jövőre az is kikerekedik. Ami fontosabb volt, elvégeztük. A világot sem egy nap alatt teremtették. Örvendek, hogy a felújított távfűtésrendszerről nemcsak beszéltünk, hanem be is mutattuk működését. Mindamellett, hogy számos nyertes pályázatunk van, félretett pénzösszeg is van az önrészekre: a munkákat folytatni fogjuk, remélem, hogy az idei évhez hasonló ütemben.
– Számos panaszt hallani a közutak hótalanításával kapcsolatban. Van előrelépés az ügyben?
– A hótalanítás esetében nem elég, ha csak egy traktor után kötött ekével dolgozunk. Megnéztük annak lehetőségét is, hogy más cégnek adjuk ki ezt a munkát (AVE), de egyáltalán nem volt kecsegtető az ajánlatuk. Úgy tűnik, hogy mi olcsóbban meg tudjuk szervezni, ezért vettünk egy Mercedest e célra. Nem volt pénzünk teljesen új autóra, de ez egyben hóeke és homokszóró is. Azt kell tudni, hogy csak módjával szórjuk a hó elleni anyagot. A sok só rongálja az útfelületet, a homokot pedig össze kell takarítani tavasszal. Kollégáimat sokszor szidom, folyton mondom nekik, hogy jobban kellene takarítani. Megtörténik, hogy hirtelen lefagy egy ónos eső, olyankor nincs mit tenni. Udvarhelyen nincs arra lehetőség, hogy összelapátoljuk a havat, és kivigyük a város mellé. Ez csak indokolt esetben fog előfordulni.
– Hogyan tervezik zárni az évet? Lesz tűzijáték szilveszterkor?
– Természetesen lesz, mint minden évben. Nem költünk nagy összeget rá, de az udvarhelyieket megörvendeztetjük. Remélem, lesz olyan, mint a tavalyi. Beszéltünk a céggel, amely elvállalta, úgy néz ki, a tavalyihoz hasonló összegért a minőség is jobb lesz. Budapesttel nem fogunk konkurálni, de aki kijön a térre, semmiképpen sem fog csalódni. Remélem, a lelkek ünnepi ruhába fognak újra öltözni, egy szebb évre készülődve. Nehéz volt az elmúlt év mindenkinek, nem lesz könnyű a következő eleje sem, hiszen a fizetések csökkentek, mindenki tudja, hogy nekünk is el kellett bocsátani embereket a hivataltól. Én optimista vagyok, hisz látok olyan nagyobb cégeket, amelyeknek a megszokottnál jóval több munkájuk kezdett lenni. Ez már örvendetes. Ha a világgazdaság szintjén nem üt be egy újabb probléma, akkor már kimondhatom: látom a fényt az alagút végén. Biztató, hogy jelentősen nőtt az ország exportja is. Azt szeretném, ha az új esztendő mindenképp boldogabb lenne az ideinél, ehhez kívánok minden udvarhelyinek egy békés, jobb új évet!
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
szóljon hozzá!