Szennyvízrendszer-kiépítés Udvarhelyszéken. Máshol is elkélne. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság (EB) Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
2024. november 14., 15:142024. november 14., 15:14
Az EB csütörtöki közleményében emlékeztettek, az irányelv előírja, hogy
A városokban (és az agglomerációkban) ki kell alakítani az ehhez szükséges infrastruktúrát. A kezeletlen szennyvíz veszélyes lehet az emberi egészségre, és szennyezheti a tavakat, folyókat, a talajt és a felszín alatti vizeket. A csatlakozási szerződésben mind Bulgária, mind Románia haladékot kapott, hogy tegyen eleget a kötelezettségeknek.
Az EB szerint Romániában
150 nagy agglomeráció (ahol a lakosság száma meghaladja a tízezret) nem teljesíti az irányelv gyűjtőrendszerekre vonatkozó követelményeit,
154 agglomerációban a gyűjtőrendszerekbe kerülő települési szennyvizet nem kezelik megfelelően,
155 nagy agglomerációban pedig nem biztosított a szigorúbb kezelés a szennyvíz kibocsátása előtt.
Ezeknek az agglomerációknak 2015. december 31-ig kellett volna eleget tenniük a követelményeknek – írja az Agerpres hírügynökség.
Az Európai Bizottság 2017 júliusában felszólító levelet, majd 2020 májusában indoklással ellátott véleményt küldött Bulgáriának. Románia 2018 júniusában felszólító levelet, 2020 októberében kiegészítő felszólító levelet, majd 2022 februárjában indoklással ellátott véleményt kapott. A Romániának küldött kiegészítő felszólító levél célja az volt, hogy kiterjessze a felszólítást a nagy agglomerációkra is, amelyekre a 2018 júniusában küldött eredeti felszólító levél nem tért ki.
Az EB álláspontja szerint a bolgár és a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Bulgáriát és Romániát.
Vannak hiányosságok a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban, de nem fenyegeti közvetlen veszély az itt élők egészségét az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) vezetője szerint.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak, illetve a Sepsi Helyi Akciócsoportnak több beavatkozási terve célozta a helyi roma negyed felzárkóztatását, most azonban annak egy korlátolt területe élvez majd prioritást.
Több mint egy hét szünet után újra sízhető a Nagy Mihály sípálya. A Madarasi Hargitán található, haladó és profi síelőknek szánt pálya felvonója január 5-én hibásodott meg.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, jobb lett volna, ha Klaus Iohannis államfő mandátuma lejártával távozik a Cotroceni-palotából és az elnöki tisztséget ügyvivő jelleggel a szenátusi elnök veszi át.
Télen a sípályákról, nyáron a népszerű túrahelyekről érkezett be a legtöbb segélykérés 2024-ben. A Hargita megyei hegyimentők 481 mentési akcióban vettek részt, a balesetek közül kettő halálos áldozatokat követelt.
A kormány 100 ezerben szabta meg az EU-n kívülről 2025-ben befogadható vendégmunkások keretszámát – számolt be a sajtónak a kabinet csütörtöki ülését követően Mihai Constantin.
A március 10-ei Székely Szabadság Napjára szervez mozgósító felhívást a Székely Nemzeti Tanács január 16-án. Sosem lehet időben elkezdeni.
Tizenkét évig vezette a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskolát Gáj Nándor, akit a megyei önkormányzat új szerepkörrel ruházott fel csütörtökön. Az alelnök feladata a megyei tanács alárendelt intézményeinek összehangolása lesz.
Egy 14 éves fiú megerőszakolása miatt vádat emelt az ügyészség a „zsenimentornak” is nevezett K. Lajos ellen.
Kedden este tűz ütött ki egy székelyudvarhelyi autószerelő műhelyben, a tulajdonost jelentős kár érte, a tűzesetben szinte teljesen megsemmisült a műhely. Most a közösség összefogására van szüksége az újrakezdéshez.
szóljon hozzá!