Szennyvízrendszer-kiépítés Udvarhelyszéken. Máshol is elkélne. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság (EB) Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
2024. november 14., 15:142024. november 14., 15:14
Az EB csütörtöki közleményében emlékeztettek, az irányelv előírja, hogy
A városokban (és az agglomerációkban) ki kell alakítani az ehhez szükséges infrastruktúrát. A kezeletlen szennyvíz veszélyes lehet az emberi egészségre, és szennyezheti a tavakat, folyókat, a talajt és a felszín alatti vizeket. A csatlakozási szerződésben mind Bulgária, mind Románia haladékot kapott, hogy tegyen eleget a kötelezettségeknek.
Az EB szerint Romániában
150 nagy agglomeráció (ahol a lakosság száma meghaladja a tízezret) nem teljesíti az irányelv gyűjtőrendszerekre vonatkozó követelményeit,
154 agglomerációban a gyűjtőrendszerekbe kerülő települési szennyvizet nem kezelik megfelelően,
155 nagy agglomerációban pedig nem biztosított a szigorúbb kezelés a szennyvíz kibocsátása előtt.
Ezeknek az agglomerációknak 2015. december 31-ig kellett volna eleget tenniük a követelményeknek – írja az Agerpres hírügynökség.
Az Európai Bizottság 2017 júliusában felszólító levelet, majd 2020 májusában indoklással ellátott véleményt küldött Bulgáriának. Románia 2018 júniusában felszólító levelet, 2020 októberében kiegészítő felszólító levelet, majd 2022 februárjában indoklással ellátott véleményt kapott. A Romániának küldött kiegészítő felszólító levél célja az volt, hogy kiterjessze a felszólítást a nagy agglomerációkra is, amelyekre a 2018 júniusában küldött eredeti felszólító levél nem tért ki.
Az EB álláspontja szerint a bolgár és a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Bulgáriát és Romániát.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!