Smaranda Enachet, a Civitas Alapítvány vezetőségi kuratóriumi tagját kérdeztük a rövid ellátási láncok székelyföldi meghonosításáról, e filozófia célkitűzéseiről, és választ kaptunk arra is, hogy hol érdemes elkezdenie a kísérletezést annak, aki érdeklődik a helyi termékek iránt.
2024. június 21., 10:452024. június 21., 10:45
– Mikor találkozott első ízben a REL fogalmával?
– Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen a múltban is léteztek lehetőségek, amelyek az innovatív projekteket támogatták. Korábban számos Európai Uniós országban elindították a rövid ellátási láncokat, mely filozófia az évek során bebizonyította a gazdaságra, valamint a helyi közösségek megerősítésére gyakorolt pozitív hatásait.
A Civitas Alapítványnak köszönhetően kapcsolódtam be ebbe a világba. A 2010–2011-es években számos külföldi úton volt szerencsém részt venni kollégáimmal, amely utak során számos jó példával találkoztunk a téma kapcsán. Eldöntöttük, hogy a megszerzett tudást és tapasztalatot szeretnénk itthon kamatoztatni, így elindítottuk a saját rövid ellátási láncokat támogató projektjeinket.
– Hol tartunk jelenleg: milyen eredmények születtek az elmúlt évtizedben?
– Az első lépéseken túl vagyunk, hiszen ma már majdnem minden városban léteznek különböző piacok, rendezvények, amelyek célja a helyi termelők termékeinek népszerűsítése. Ugyanakkor,
Úgy vélem, hogy jelenleg sikerült elérni egyfajta stabilitást, ugyanakkor ezzel párhuzamosan belső építkezés is zajlik, hiszen van munka bőven. Hiszünk abban, hogy sokkal gazdagabb közösségek fognak létrejönni a rövid ellátási láncoknak köszönhetően.
Fotó: REL-kampány
– Milyen további lépéseket terveznek annak érdekében, hogy segítsék a helyi termelők munkáját, valamint érzékenyítsék a vásárlókat a helyi termékek iránt?
– Kétoldalú dologgal állunk szemben, hiszen feladatunk egyrészt segíteni a termelőket, ugyanakkor a fogyasztók figyelmét is rá kell irányítanunk a rövid ellátási láncok előnyeire. Bár egyre többen vannak azok, akik előszeretettel vásárolnak helyi termékeket, mégis sokan vannak, akik megszokták a szupermarketekben való vásárlást, és az azzal járó kényelmet. A mai rohanó világunkban
ha egy adott terméknek több ezer kilométert kell megtennie repülőn vagy hajón utazva, és mennyi tartósítószerre van szükség, hogy hónapokig frissen maradjon. Mint mindenben, a vásárlásainkban is meg kell találnunk az egészséges egyensúlyt. Nem kell lemondani az egzotikus élelmiszerekről, de vásárlási döntéseink bizonyos részében, ha tehetjük, akkor támogassuk a helyi termelőket.
A vásárlókon kívül, a rövid ellátási láncok másik alappillére a termelők, akiknek teret kell biztosítanunk arra, hogy meg tudják tartani a brandjüket, és minél több emberrel meg tudják ismertetni azt. Én magam is törekszem arra, hogy ha tehetem, akkor helyi terméket vásároljak.
Fotó: REL-kampány
– Tudna jó példát mondani a REL működtetésére?
– Nagyon sok jó példa van. Az egyik közülük a székelyudvarhelyi Helyénvaló bolt, ahová mindenki nagy szeretettel látogat el, és egyre többen felismerik fontosságát. Csodálatos termékek találhatóak meg a boltban.
Persze, a működő boltok mellett számos kisebb farm van Erdély-szerte, amelyeket esetleg nem ismerünk annyira, viszont egyre inkább az a tendencia, hogy a helyi rendezvényeken és piacokon képviseltetik magukat.
Ahol jó példa van, ott a rossz példa sem maradhat el. Például, ha a nagyon jó havasi mézhez valaki kávét, csokoládét tesz, az már egy hibrid terméknek számít. Ez a termék már nem a REL kategóriába tartozik, hanem egy hibrid filozófia része lesz. Ebben az esetben, már nem tudhatjuk száz százalékosan, hogy mennyire megbízható forrásból érkeznek az alapanyagok, milyen ökológiai lábnyomot hagynak maguk után. A rövid ellátási láncok esetében minden sokkal átláthatóbb és lekövethetőbb.
– Miért jó rövid ellátási láncból vásárolni?
– Ha valaki a REL-t választja, az egy 90 százalékos garancia a jó minőségre. Ezeknek a termékeknek áttekinthető a létrejötte, a frissesség ott van minden darabban. A rövid láncnak köszönhetően nem szükséges tartósítószereket használni. Lehetőség teremtődik a személyes kapcsolatos létrejöttére, a közösségi kapcsolatok ápolására. A rövid ellátási láncból beszerzett termékekkel jót teszünk a saját egészségünknek és a környezetünknek is.
Fotó: REL-kampány
– Milyen hosszú távú terveik vannak?
– A különböző tömegmédiás csatornák, mint a rádió, a televízió, de az online platformok is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy minél több ember szemét felnyissuk a helyi termékek fogyasztásának fontosságára. Ugyanakkor továbbra is
A Civitas Alapítványnál mi nemcsak létrehozunk projekteket, majd azokat magára hagyjuk, hanem nyomon követjük a hozzánk forduló termelők mindennapjait. Az a célunk, hogy tudást adjunk át számukra, amelyet használhatnak a további fejlődésükhöz. Azt valljuk, hogyha valakiben van érdeklődés és tudásvágy, akkor mi minden stratégiát a kezébe adunk.
Hiszünk benne, hogy a kezdeményezéseink következtében a családok asztalára friss, tisztán megtermelt alapanyagok juthatnak, a helyi gazdaság és turizmus pedig magasabb szintre emelkedhet.
Ha Ön is fontosnak tartja támogatni a helyi termelőket, ha számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, akkor támogassa a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányát azzal, hogy megosztja ismerőseivel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Ha szeretne helyi, zamatos, megbízható forrásból származó élelmiszereket vásárolni, akkor térjen be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, Solymossy utca 31. szám). Interjúinkat meghallgathatja a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhat meg a REL-ről. További információk: helyenvalo.ro/REL
(X – fizetett hirdetés)
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.