A dálnoki templom is – igaz, nem ebben a formájában – tanúja volt annak, amikor 1675-ben lánccal kötötték meg a szénát az árvíz elől
Fotó: Székely Kalendárium/Varga Terézia
Elérkeztünk az év nyolcadik, Augustus római császár által saját magáról elnevezett, illetőleg a nyár utolsó hónapjához, amely a kalendáriumokban Nyárutó, Szűz vagy Kisasszony hava néven is ismeretes – bár utóbbi elnevezés némi magyarázatra szorulna, miután Kisasszony napja szeptemberre esik. Az előrejelzések szerint meleg napokra igen, viszont az elmúlt júliust idéző, hosszan tartó kánikulára nem számíthatunk, de a régi időjárási feljegyzések tükrében azért ebben sem lehetünk teljesen biztosak.
2024. augusztus 01., 07:562024. augusztus 01., 07:56
2024. július 31., 16:402024. július 31., 16:40
A júliusihoz képest enyhébb időjárásban való reménykedésre azon régi megfigyelés is alapul szolgálhat, miszerint legkésőbb Szent István napján, vagyis augusztus 20-án rendszeresen elered az eső, ami sokáig eltart. Előtte viszont lehet részünk forróságban, aminek negyed évezrede is megvolt a maga kényes hátulütője, amikor azt Gyöngyössi János megfogalmazta a kalendáriumnyomtatók számára:
„Siet a Nap, mégis mulatoz a Szűzzel.
Lám, a tűztenger is melegszik más tűzzel.
Illatozik sok szűz csak a párta-bűzzel.”
Anélkül, hogy a fenti strófa aprólékos magyarázatába kezdenénk – merthogy abból sehogy sem tudnánk jól kijönni –, szokásunkhoz híven inkább régi krónikákból, emlékiratokból, naplókból tallózunk augusztusi hónapra vonatkozó időjárási kuriózumokat. És ilyet már 1406-ból találunk, amikor a hónap elején szüreteltek. Ez, ha a székelyeket – a viszonylag kevés szőlőterület folytán – kevésbé is érintette, az 1544-es esztendő annál inkább, mert
A madarasi kopjaerdő augusztusi csillagfényben
Fotó: Székely Kalendárium/dr. Munzlinger Attila
1593 augusztusában, Brassóban „oly nagy áradás volt, hogy a lópiacon egyes udvarokon félember magasságnyi víz állott, egyik városfalat is alámosta; a boroshordókat a pincében felemelte; az óvárosban a kovácsok műhelyébe behatolt.”
1608-ban „Szent Lőrinc napján du. 4 és 5 óra tájban néhány helyen lúdtojás nagyságú jég esett”, a következő évben pedig „a sáskák a Barcaságba betörtek, 3000 ember ment ki ellenük nagy lármával és kelepeléssel, s nem tudták azokat elkergetni”.
Tíz évvel később „12-én és az ezt követő napokon augusztus végéig állandóan esett. Ilyen esőzésre senki sem emlékezik. Az ár elpusztította a gabonát és a veteményeket.”
1675-ből is nagy esőzésekről kapunk tájékoztatást. „Minden patakok oly nagyok voltak, hogy Dálnokban láncczal kötötték meg (a szénát). Torján házakat is vitt el a víz” – így a krónikás. 1711-ben nemcsak a Rákóczi-féle szabadságharc bukása sújtotta a székelyeket:
A csillagos ég 2021. augusztus 10-én
Fotó: Haáz Vince
1726-ban a szörnyű forróság okozott gabona- és szénahiányt, „ismét nagy éhség támadt, egyes helyeken marhavész tört ki”, és ez két évvel később is megismétlődött, amikor „Erdély nagy részén a folyók és állóvizek kiszáradtak.” És ismét sáskák!
A rákövetkező évben másfajta katasztrófa sújtotta a vidéket, a „szörnyű felhőszakadások” hegycsuszamlásokat idéztek elő, eliszaposították a földeket, házakat romboltak le. „Ez a csapás érte Brassó közelében Ujfalu-t, ahol a… vizár egy egész hegyet elmosott. Kitörte, kimosta a legvastagabb fákat, s gyökerestül hordta magával (…) a templomban a sár 7 lábnyi volt. Több ember életét vesztette, 10 embert ástak ki az iszapból, de még többen hiányoztak.”
1785-ben Székelyföldön „edgymás után két vagy három tiszta s meleg napot alig láthattunk, hideg esőzésekkel terheltettünk. Példabeszéddé is vált, hogy most a Nyárral megesmerkedni sem tudánk. Ez okból
1794-ben a nagy forróság az egész mezőt kiégette, „a barmok az éhség miatt rakásra döglöttek, sokan a házak tetején levő elrohadt gazt szedték le, és azzal etették a döglőfélben lévő marháikat.”
1808-ban „ez hónapban igen melegek jártak egészen”, a következő évben pedig ismét „nagy felhőszakadások, és szüntelen való esőzés volt egész nyáron”, ahhoz, hogy 1811-ben aztán újfent semmi sem teremjen. Szerencsére a következő augusztus ismét esővel köszöntött be. Igaz, olyan kitartóan, hogy „a búza aratatlanul még a lábán elkezdett csírázni.”
1834-ben a hosszantartó szárazság miatt a kukorica sokfelé összeaszott, kevés széna termett, „a sarjúra semmi remény nem volt, és a marhalegelők is kiégtek.” Ez tovább fokozódott öt év múlva „oly nagy hőséggel, milyenekre öregeink sem emlékeznek vissza.”
Csakhogy augusztus 21-én „délután 3 óra tájban” olyan jégzápor zárta le ezt a hatvan napos kánikulát, amely „a Feketehegy mellékin, mintegy 22 falu határain rémítő pusztítással vonula át…, hogy a természetnek e borzasztó forrongása alkalmával földrendülést is érzettek.”
És nehogy azt higgyük, addigra eltűntek a sáskák: 1847-ben is Háromszéken, „Málnás, Szentgyörgy és Szemeria felől állandóan vonulnak.”
Idén augusztus 12-re várható a Perseidák tetőződése
Fotó: Komka Péter/MTI
A múlt századból az 1926. és az 1933. évit emelhetjük ki a hideg augusztusok közül, főként az utóbbit, amikor is a Kolozsváron megjelenő Magyar Nép tudósítása szerint néhány napig tartó zivataros idő után hideg eső köszöntött be, a Kárpátokban pedig sok helyen havazott.
Akadályozza a hűvös esős időjárás az aratást is. A Székelyföld magasabban fekvő vidékein ugyanis még javában folyik a búza aratása, sőt a zabvetések még alig sárgulnak, úgy hogy azoknak aratására szeptember közepe előtt nem kerülhet sor.”
Persze a kánikulák sem maradtak el! A Székely Szó 1943. augusztus 25-i számának egyik szalagcíme szerint „ötvenegy fokot mutatott a hőmérő szombaton”, azaz augusztus 21-én, ami szerintünk tévedés esetét feltételezi a mérőműszer vagy a tudósító részéről, de hogy nagy meleg lehetett, afelől nem lehet kétségünk. A lap által megszólaltatott Ánghi Balázs, az EMGE korábbi elnöke emlékezete szerint „csupán 1931-ben észleltünk ilyen rendellenes kánikulai időjárást.”
Az 1946. évi szárazságról pedig sok olvasónknak lehet némi fogalma, ha máshonnan nem, hát szülei, nagyszülei elmesélései alapján, hiszen
A forró augusztusok erdélyi és romániai legmagasabb hőmérsékletét a Brăila megyei Ion Sion (Râmnicelu) településen mérték 1951-ben, 10-én, amikor a hőmérő 44,5 °C-ot mutatott. Statisztikailag ezt tekintik minden idők legmelegebb romániai napjának. A legalacsonyabb hőmérsékletet, –7 °C-ot az Omu-csúcsnál rögzítették 1936. aug. 27-én és 1949. aug. 20-án.
A legalacsonyabb átlagok: 1976-ban 15,4 °C, 1978-ban 17 °C, 1965-ben 17,1 °C. Ehhez még azt kell tudni, hogy Romániában a havi átlagot a naponta – nyári időszámítás szerint – 3, 9, 15 és 21 órakor mért értékek alapján számolják ki.
A 24 óra alatt eső legtöbb csapadékmennyiséget, 219 mm-t 1924. aug. 30-án jegyezték a Duna-deltában, Sulinánál. A csapadék legmagasabb átlagai: 2005-ben 150 egység, 2006-ban 133,9 egység, 1972-ben 125,6 egység. Legszárazabb augusztusok: 2003-ban 20,8 literes átlag négyzetméterenként, 2000-ben 24,1 liter, 1992-ben 25 liter.
Erdélyi városok augusztusi legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletei:
Marosvásárhely 38,8 °C (2012), illetve 4,1 °C (1899)
Csíkszereda 35,8 °C (2012), illetve –1,9 °C (1980)
Kolozsvár 38,5 °C (2012), illetve 3,5 °C (1933)
Szatmárnémeti 39,4 °C (1952), illetve 3,5 °C (1973, 1980)
az Omu-csúcsnál: 20,8 °C (1956, 1957), illetve–7 °C.
A Lőrinc-napi eső megárthat a dinnyének
Fotó: Sóki Tamás/MTI
És most lássuk, mi halmozódott fel a népi bölcsességben az évszázadok során. Mindent nem vehetünk készpénznek, ugyanis a Lőrinc napi (aug. 10.) eső – így, az idény vége felé – nem biztos, hogy jelentős mértékben befolyásolhatná a dinnyetermést, de a szép idő még jelenthet szép őszt és remek borokat. Ez utóbbinak az is feltétele, hogy
Vasas Péter napján (aug. 1.) még egy zápor belefér, mert hizlalja a törökbúzát, de az ömlő eső nemcsak elveri, hanem el is viszi.
A régiek tapasztalata szerint Lőrinc, Boldogasszony és Bertalan mutatja, hogy az ősz mit takar, kiváltképpen az utóbbi, hiszen az ősz első napjának tartották. Aminemű idő esik azon napra, olyan lészen ősszel – így a csízió. Bízhatunk abban is, hogy Lőrinc után már nincs zivatar, a Szent István-napi (aug. 20.) rossz idő pedig gyenge termést, illetve karácsonyi enyheséget jövendöl; a jó gazdag termést ígér. Azt is szokták mondani, hogy
Mi meg szoríthatunk azért, hogy legalább Szent János napján (aug. 29.) ne essen, mert az ártana a diónak, no meg azért is, hogy augusztus 12-én este, de különösen „holdszünte”, azaz nagyjából éjfél után legyen tiszta az égbolt, mert a Perseidák akkor mutatják legnagyobb intenzitásukat. De a közvetlenül előtte és utána lévő éjszakákon is érdemes Szent Lőrinc könnyeire vadászni – sokkal egészségesebb elfoglaltság, mint a telefont vagy a tévé képernyőjét bambulni.
Fontosabb világ- és magyar napok
1.: az anyatejes táplálás világnapja; a forint születésnapja
2.: a cigány holokauszt emléknapja (Porajmos)
6.: a nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapja
9.: az állatkertek napja; a világ őslakosainak nemzetközi napja
10.: a biodízel nemzetközi napja
12.: fiatalok világnapja
13.: balkezesek világnapja
15.: a magyar légierő és a repülők napja
16.: a hontalan állatok világnapja
18.: Európa-nap Magyarországon
23.: emléknap a rabszolga-kereskedelemről és annak felszámolásáról; a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja
29.: a magyar fotográfia napja
30.: az eltűntek világnapja
Viccnek indult, néphagyomány lett a fotosmartonosi zángatás, melynek gyökerei a két világháború között időre nyúlnak vissza. A Vízkereszt napjához fűződő népszokás hétfő este is sokakat csábított a hagyományőrző megmozdulásra.
Vonat sodort el egy autót a Maros megyei Kóródszentmártonnál. Öt személy megsérült, egyikük a roncsok köré szorult – adja hírül közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Potápi Árpád János, a Magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára emlékére faragott kopjafát avattak fel Madéfalván hétfőn este, két gyermeke és a megemlékező közösség jelenlétében.
Idén is megtartották a hagyományos lovas zarándoklatot a Siculicidium alkalmából a Szépvíz-Madéfalva útvonalon a madéfalvi vérengzés áldozatainak emléke előtt.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
A karácsony hangulatát megalapozó fenyőfa hulladékká válik vízkereszt után, de észszerűen kell megszabadulni tőle, hiszen újrahasznosítását legtöbben nem tudják megoldani házon belül. Marosvásárhelyen a háztartási hulladékkal együtt viszik el.
Ideiglenes javításokkal állították helyre a Madarasi Hargitához közeli Oltárkőn található panorámakabint. A szentegyházi különleges mentőcsapat tavasszal teljeskörűen felújítaná a menedéket.
Marosvásárhelyen is megemlékeznek a madéfalvi veszedelemről január 7-én, a Kultúrpalota nagytermében.
A Siculicidium 261. évfordulója alkalmából emléktúrát szervezett a Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt működő Hőseink Ösvényén csapat. Hétfő délelőtt több mint harmincan gyűltek össze Szépvízen.
Jég alatt rekedt egy kutya a Maros folyóban, a tűzoltók több járművel vonultak a helyszínre, és egy csónakot is bevetettek, hogy kimentsék a bajba jutott állatot.
szóljon hozzá!