
Fotó: Haáz Vince
Turné indul Erdélyben, amely feltárja, mely népzenei dallamokból inspirálódott Johannes Brahms 21 magyar táncának megalkotásakor. A hosszas kutatómunka eredményét bemutató eseménysorozat Maros megyei dalt is azonosított a források között.
2025. október 16., 15:522025. október 16., 15:52
2025. október 16., 21:542025. október 16., 21:54
Brahms (1833-1897) legismertebb művei közé tartozik a 21 magyar tánc, amelyet szívesen játszanak koncerttermekben, de a világ nagyvárosainak utcáin is. Nem titok, hogy a neves zeneszerző több nagyváros, közöttük
Kelemen László: világpremierre készülünk
Fotó: Haáz Vince
Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány elnöke arra volt kíváncsi, hogy melyek azok a dalok, amelyek Brahmsnak a magyar táncait megihlették. Miután egy szakfolyóiratban arról olvasott, hogy Sziklavári Károly ezt kutatja, felvette vele a kapcsolatot.
Fotó: Haáz Vince
Kelemen László csütörtökön a marosvásárhelyi sajtótájékoztatón világpremiernek nevezte az eseménysorozatot, amely minden helyszínen két részből áll:
Kiemelte: a könyv szerzője többek között 154 folyóméternyi népszínművet is átnézett, amelyben számos népdal és műdal kottája le van jegyezve, hiszen ezek Brahms korábban népszerűek voltak. De a zeneszerző saját kottáit is tanulmányozta, hogy láthassa, magyarországi barátaitól milyen kottákat kapott ajándékba, amelyek megihlethették a magyar táncok megalkotásában.
A sajtótájékoztatón György Levente, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia vezetője el is játszotta a Maros vize folyik csendesen című dalt, majd Brahms egyik magyar táncát. Nem kellett különösen vájfülűnek lenni, hogy felismerjük a hasonlóságokat.
György Levente: kapcsolat van a magyar táncok és a népdal között
Fotó: Haáz Vince
Kelemen László elmondta, hogy Erdélyben négy helyszínen lesz könyvbemutató, majd koncert:
október 25-én Kolozsváron a volt Vigadó épületében, ahol egykor maga Brahms is játszott;
Székelyudvarhelyen október 26-án, a Szent István teremben;
október 27-én a marosvásárhelyi Kultúrpalotában;
október 28-án Csíkszeredában a Csíki Mozi épületében.
A filharmónia igazgatója nem titkolja, hogy nagyon szereti Brahms zenéjét
Fotó: Haáz Vince
A könyvbemutatók egységesen 17 órakor kezdődnek, a koncertek pedig 19 órakor, ezeken pedig Elek Szilvia és Kassai István zongorán adják elő a magyar táncokat, míg a Heveder zenekar és Biró Júlia a forrásként szolgáló dalokat mutatják be.
Az erdélyi könyvbemutatók és koncertek után Budapesten is hallható lesz Brahms magyar táncai és forrásvidékük című koncert, amelyet ott is könyvbemutató előz meg.
Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerint legkésőbb egy hét múlva tisztségbe iktatják az új kormányt.
Tizenegy jogosítványt és tizenegy forgalmi engedélyt is bevontak a rendőrök a a vasárnapi razzia során, összesen pedig 243 bírságot szabtak különböző okok miatt.
Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.
Megállapodott Orbán Viktorral az idei tusványosi részvételről Németh Zsolt – jelentette be a politikus egy közéleti podcastben. A szervezők emellett a jelenlegi magyar kormány több tagját is meghívnák Tusnádfürdőre.
Nicușor Dan államfő aláírta vasárnap az Adrian-Ioan Veștea miniszterelnökké jelöléséről szóló rendeletet – közölte az elnöki hivatal.
A Maros megyei tűzoltóknak vasárnap délután több helyszínen is be kellett avatkozniuk ez esőzések okozta károk elhárításáért. Délután ötkor a beavatkozások még folyamatban voltak.
Tovább gyűrűzik a vita Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése körül. Miközben a PNL egyik európai parlamenti képviselője a politikus kizárását követeli, az AUR előre hozott választásokat sürget, az RMDSZ pedig még mérlegeli álláspontját.
Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
szóljon hozzá!