Fotó: Iochom Zsolt
Több százan fordultak meg szombaton az idei év első hagyományos és helyi termékek vásárán Csíkszeredában, ahol több mint ötven termelő kínálta portékáját.
2012. január 21., 16:532012. január 21., 16:53
2012. január 23., 11:352012. január 23., 11:35
Tekintse meg fotógalériánkat! Nézze meg videónkat!
Az új évben is nagy tömeget vonzott a Hagyományos és Helyi Termékek Vására a megyeháza oszlopcsarnokához, hogy beszerezzék a ropogós házikenyeret, a friss húskészítményeket, szörpöket és lekvárokat, méztermékeket és a finom sajtokat. Egész délelőtt hömpölygött a sor az árusok portékái között, aki kilátogatott, biztosan talált kedvére valót, senki sem távozott üres kézzel haza.
A kínálat hónapról hónapra bővül, ezúttal mintegy negyven településről érkeztek árusok: Csíkszentmihály, Gyimesbükk, Etéd, Tusnád, Gyimesközéplok, Csíkszentgyörgy, Bánkfalva, Gyergyóremete, Pálfalva, Oroszhegy, Gyergyószentmiklós, Gyergyószárhegy, Csíkdánfalva, Farkaslaka, Fenyéd, Székelydálya, Székelyudvarhely, Lövéte, Csíkszentdomokos, Jenőfalva, Csomafalva, Kóstelek, Énlaka, Csekefalva, Kénos, Homoródalmás, Nyikómalomfalva, Farcád, Máréfalva, Karcfalva, Madéfalva, Ivó egyaránt képviselve volt. Legtávolabbról, a szomszédos Kovászna megyéből, Kézdivásárhelyről érkezett résztvevő.
Nagy volt a kereslet a tejtermékek iránt
Fülöp Szabolcs székelydályai lelkipásztor feleségével együtt bivalytejből készült termékeket, elsősorban sajtokat hozott a vásárba. Tavaly október 21–22-én az őszi vásáron voltak először, ami nagyon jól ment, azóta rendszeres visszajárók. „A bivalytej önmagában is a különlegességek közé tartozik, sajnos, hisz valamikor millió számra voltak bivalyok Erdély legelőin, ma alig van belőlük. A tej szárazanyagtartalma 20–22 százalék között mozog, őshonos állat lévén, a zsírmennyiség telítetlen zsírsavakat tartalmaz, ezért egészségesebb a tej és az abból készült termékek” – hívta fel a figyelmünket Fülöp Szabolcs.
Sárig Attila Gyimesbükkből érkezett a vásárba, bevallása szerint gyerekkora óta készít sajtot. Két éve kezdtek el kísérletezni a hosszan érlelt sajtokkal, amit legalább hatvan napig érlelnek pincében. „Teheneink több mint ötven fajta gyógynövényt esznek meg a szénafűvel, így ennyi gyógynövény után, milyen tejet adhatnak? Gyógytejet, ebből készül a gyimesi gyógysajt” – árulta el a gyimesi gyógysajt titkát a termelő.
A fenyédi Koszta Ignác szirupokkal és lekvárokkal immár ötödik alkalommal vett részt a vásáron, ezúttal a legkelendőbb terméknek a torma bizonyult.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!