Jelenleg csak egy székelyudvarhelyi iskolában működik orvosi rendelő. Illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Összesen hat egészségügyi dolgozóval bővült a székelyudvarhelyi iskolaorvosi hálózat: két orvos és négy asszisztens már munkába állt, de újabb két állás betöltését is tervezi a városvezetőség. A korábbi, „áldatlannak” nevezett állapotokon az is javít, hogy a tervek szerint a meglévő mellett még egy iskolaorvosi rendelőt is létrehoznának.
2018. február 06., 20:012018. február 06., 20:01
A megyei népegészségügyi igazgatóssággal folyatott többszöri egyeztetés után jelentős személyzetbővítést tudott kieszközölni tavaly a város:
A versenyvizsgák lejárta után Dumitrescu Cristina és Vajna Réka novemberben alkalmazásba került, tájékoztatott a polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
Személyzetbővítés idén is lesz: februárban még két iskolaorvosi állást hirdetnek meg, amelyekre már januárban volt két jelentkező. Hosszabb távú fejlesztési lehetőségekről is beszámolnak az illetékesek:
„A megyei népegészségügyi igazgatóssággal közösen döntés született arról is, hogy a közeljövőben az iskolások fogorvosi ellátására is igény volna, és ha lehetőség adódik rá, akkor a felújítás alkalmával ennek a rendelőnek is helyet fogunk biztosítani. Ha sikerül teljesen berendezni, akkor a népegészségügyi igazgatóság biztosítja majd a személyzeti és a szükséges alapanyagok költségeit” – tájékoztatták lapunkat.
Áldatlan állapotok
Az oktatási intézményekben működő egészségügyi ellátás megszervezése 2009-ben került át a népegészségügyi igazgatóságtól a helyi önkormányzatok ügykezelésébe, a meglévő alkalmazottakkal, felszerelésekkel és pénzügyi forrásokkal együtt. A tanintézetekben akkor tizenkilenc alkalmazott, két orvos és tizenhét egészségügyi asszisztens dolgozott: a városban lévő nyolc óvoda és napközi esetében ezt a feladatot egy orvos, és napközi otthononként egy egészségügyi asszisztens biztosította, míg a tizenkét iskola esetében szintén egy orvos, illetve – a létszámcsökkentés miatt – csak hét asszisztens. Így egy-egy asszisztensnő több oktatási intézmény egészségügyi felügyeletét látta el, ami a nagy gyereklétszám miatt egyre nehezedő feladatnak bizonyult, tudtuk meg a hivatal oktatási ügyekért felelős munkatársától. A 2009-es átadás utáni időszakban nem történtek nagyobb változások, bővítések, annak ellenére, hogy 2012-ben egy rendelettel megváltoztatták az oktatási intézményekben működő iskolaorvosi szolgálatot ellátó személyzet számát, illetve lehetőség lett volna veszélyességi illetményt is számolni az alkalmazottaknak. Egyébként a városban egyetlen iskolaorvosi rendelő működik, a Kós Károly Szakközépiskola bentlakásának épületében, ám évekig ez sem rendelkezett a működéshez szükséges közegészségügyi engedéllyel. Ezt a hiányosságot 2016-ban sikerült pótolni.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!