
A már működő kamerák segítségével eddig is számos kihágás elkövetőit sikerült azonosítani
Fotó: Thomas Campean
Mindenképpen folytatni szeretné a gyergyószentmiklósi térfigyelő kamerarendszer kiépítését – szögezte le a város alpolgármestere a vasárnapi vandalizmus apropóján. Heteken belül kiderül, hogy idén hány készüléket szerelnek fel, de emellett a polgárőrség újjászervezése is napirenden van.
2021. január 28., 20:152021. január 28., 20:15
2021. január 28., 21:162021. január 28., 21:16
Miután vasárnap gyaníthatóan vandálok rongálták meg a gyergyószentmiklósi Szent István-templom előtti téren felállított fotókiállítást, felvetődött, hogy az esetleges tettes kézre kerítését térfigyelő kamerák felvétele segíthetné. Csakhogy a város más forgalmas helyeihez hasonlóan ezen a környéken sem épült még ki a kamerarendszer, így nincs bizonyíték arra, hogy miként történt a tárlat megrongálódása. Az eset is bizonyítja, hogy szükség lenne a rendszer bővítésére.
– szögezte le Len Emil alpolgármester.

Szabadtéri fotókiállítást rongáltak meg vasárnap napközben Gyergyószentmiklóson: az eset azóta borzolja a kedélyeket, főként, hogy egyelőre sem szemtanú, sem bizonyíték nincsen az ügyben.
Azt már tudni, hogy a Szent István-templom környékén biztosan lesznek kamerák, a közeli körforgalom közepére éppen ezzel a céllal állítottak 10 méter magas villanyoszlopot, hogy ezen a kamerákat elhelyezhessék. Egyébként a gyergyószentmiklósi kamerarendszert 2019-ben kezdték el kiépíteni, az első 12 kamerát a város négy főbejáratánál helyezték el, és akkor üzemelték be a központi megfigyelő egységet is. 2020-ban újabb 23 készüléket helyeztek ki olyan pontokra, ahonnan korábban több kihágást jeleztek.
A jelenleg működő kamerák felvételeit folyamatosan figyelik is a helyi rendőrségnél, és az a tapasztalat, hogy ezek nagyon hasznosak. A helyi és az állami rendőrség is számos kihágás és bűncselekmény elkövetőit tudta azonosítani ezek segítségével. Len Emil elmondta, maga is látta, akár 200–300 méterről is leolvashatók rendszámok, felismerhetők az autóban ülők. Megjegyzi, vannak csoportok, akiknek korábban rendszeresen voltak problémáik a szabályok betartásával, most a kamerák hatására sokkal visszafogottabban nyilvánulnak meg. Tudják, hogy megfigyelés alatt vannak.
A kamerák hasznosak, de a közbiztonság igazából a hatósági jelenlét hatására javulna – jegyezte meg az alpolgármester. Éppen ezért készül egy javaslat, amely révén a városi költségvetésben pénzt különítenének el a polgárőrség újjászervezésére.
– szögezte le Len. Hozzátette: amikor a polgárőrség újra aktív lesz, akkor felkérik majd a gazdákat is, hogy hetente egy éjszakát áldozzanak arra, hogy maguk is részt vesznek a területek megfigyelésében, ezzel elérve a terménylopások megszűnését is.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!