Bővítene az FK Csíkszereda. A sportklub tervei nem egyeznek a környéken lakókéval
Fotó: Farkas Tamás
4500 férőhelyes lelátóra lenne szüksége az FK Csíkszeredának, amennyiben egyszer majd A-ligás mérkőzéseket szeretnének megszervezni a csíkszeredai városi labdarúgópályán. Tavaly fejezték be az ezer néző számára alkalmas lelátót, amely kollégium is egyben, idén pedig újabb beruházásba fogtak volna a pálya másik oldalán, csakhogy nem várt akadályokba ütköztek.
2017. augusztus 31., 11:092017. augusztus 31., 11:09
Szondy Zoltán, a Székelyföld Labdarúgó Akadémiát működtető FK Csíkszereda elnöke megkeresésünkre elmondta,
A beruházással ugyanis január óta nem haladtak egy tapodtat sem. Arról már korábban írtunk, hogy a csíkszeredai stadionnál a jelenlegi lelátóval és kollégiummal átellenben újabb, hasonló létesítményt építenének. Both András tervezőt is megkérdeztük, aki mindössze annyit mondott, hogy a lelátó épületegyüttes egyelőre tervezés és engedélyezés alatt áll, most számolják, hogy hová, mekkora létesítményt építhetnek, ehhez pedig először szükséges az érvényben lévő övezeti rendezési terv módosítása.
Növelni kell a beépíthetőségét
A Stadion utca, valamint a Nagyrét utca által közrezárt terület rendezési tervét 2015-ben már egyszer módosították. Akkor a lelátó és kollégium épületegyüttes építéséhez (Márton Áron Tehetséggondozó Központ) volt erre szükség, hiszen az általános rendezési tervben a terület zöldövezet besorolású volt, mindössze 10 százalékos beépítési lehetőséggel. Így sportbázis besorolásúvá módosították és 15 százalékosra növelték a telek beépíthetőségét. Ez azonban az újabb beruházás előtt kevésnek bizonyult, így ismét szükségessé vált az övezeti rendezési tervben a beépíthető felület növelése. Csakhogy ezeket a módosításokat a csíkszeredai főépítészi jóváhagyást megalapozó műszaki bizottságnak is meg kell vitatnia.
– vázolta fel a probléma alapját Albert Sándor, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal főépítésze. Tőle tudjuk, hogy a beruházás ügyét valóban tárgyalta már egyszer az építészekből álló szakmai bizottság,
„A rendezési terv feladata, hogy vegye figyelembe a hosszú távra tervező futballklubot. Azzal egyetértek én is, hogy az FK Csíkszeredának joga van arra, hogy álmodjon, hogy fel akar kerülni az A-ligába.
– magyarázta a főépítész. Hozzátette, a legkritikusabb probléma, hogy egy tömbház nagyon közel van a tervezett lelátóhoz, ezért a kibocsátott urbanisztikai bizonylatba feltételként szerepel, hogy a tervezőnek akusztikai, valamint úgynevezett benapozási tanulmányt kell készíttetnie, és ezzel a bizottság is egyetértett. A közegészségügyi normák ugyanis azt írják elő, hogy minden lakásnak az év legrövidebb napján is legalább egy óra közvetlen napfényben kell részesülnie.
Korábban Ábrahám Előd csíkszeredai önkormányzati képviselő is kifogásolta az atlétika pálya megszüntetésének ötletét, azzal érvelve, hogy a sportbázis nemcsak a focistáké. „Hosszú távon azonban könnyebb volna egy atlétika pályát megépíteni máshol, mint egy stadiont, mert hivatalos atlétikai versenyeket amúgy sem lehetne ott szervezni, mert nem megfelelő a mérete” – jegyezte meg a főépítész.
Dombi Mária, a legjobban érintett, a Decemberi Forradalom 34-es tömbházat ügykezelő lakószövetség ügyintézője elmondta,
Terület- és Városrendezési Műszaki Bizottság
A csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület júniusi ülésén fogadta el Terület- és Városrendezési Műszaki Bizottság újraalakulását és működési szabályzatát. Erre jogi alapot a 2001-ből származó 350-es számú város- és területrendezési törvény és annak módosításai adnak. A jogszabály ugyanis előírja, hogy a főépítész tevékenységét a fent említett szakbizottság támogatja, amely elemző és műszaki szakvéleményező szerepű bizottság. Hatáskörébe tartozik elsősorban a rendezési tervek jóváhagyásának véleményezése, ezt jegyzőkönyvben rögzítik. Ennek alapján főépítészi jóváhagyás készül, illeték ellenében, amelynek mértéke hektáronként 100 lej. Ezt 2018-tól vezetik be, és az ebből a tevékenységből befolyó összeget a bizottság működésére fordítják. A szakmai fórum ugyanakkor városképi, esztétikai hatáskörrel is bír, véleményezheti többek között a parkolók, utcák felújítási munkálatainak urbanisztikai bizonylatának, építkezési engedélyének kibocsátását, műemlékvédelmi övezetekben az építészeti beavatkozásokat, és más, polgárok által felvetett építésügyi problémát. A bizottság legkevesebb havonta egyszer tart gyűlést, a tagok szavazással döntenek. Nem szavazhatnak azok a tagok, akik az elemzett tervek dokumentációjának elkészítésében részt vettek. A csíkszeredai szakmai bizottság tagjai: Albert Márton, Mirk Lilla és Tövissi Zsolt, építészek és várostervezők, valamint András Alpár, Berszán Péter, Bogos Ernő, Both András, Gál Szabolcs, Gál Vilmos János, Márton Ildikó, Szikszai László építészek. Kiegészítő tagként szerepel Leitmann Péter közlekedési infrastruktúra szakértő.
Szondy Zoltán, a Székelyföld Labdarúgó Akadémiát működtető FK Csíkszereda elnöke egy korábbi cikkünkben a helyszűke kapcsán kifejtette: „évekkel ezelőtt a csíkszeredai önkormányzat döntött úgy, hogy a Székelyföld Labdarúgó Akadémiának a jelenlegi helyszínen, tehát a csíkszeredai labdarúgópályánál legyen a központja, ami legyen világos mindenki számára, hogy nem volt egyértelmű, mi ugyanis nem a jelenlegi, rendkívül behatárolt helyszínen, hanem egy zöldmezős beruházáson akartuk, mert akkor van hely a terjeszkedésre.”
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!