Wohlfart Rudolf, Csíkszereda új jegyzője. Biztosítani az ügyek folytonosságát
Fotó: Gecse Noémi
Kétségtelen, hogy a polgármesteri hivatal működésére nem volt jó hatással, hogy több mint két évig nem volt jegyzője – ezt tapasztalta az egy hónapja beiktatott Wohlfart Rudolf, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának új jegyzője. Szerinte munkakörének egyik legfontosabb feladata, hogy biztosítsa az ügyek folytonosságát.
2017. május 17., 13:312017. május 17., 13:31
2017. május 17., 16:532017. május 17., 16:53
– Korábban a Gyergyószentmiklósi Polgármesteri Hivatal jogi osztályát vezette, majd sikeresen versenyvizsgázott Csíkszereda jegyzői állására. Miért döntött úgy, hogy Csíkszeredában folytatja karrierjét?
– Azért választottam ezt a várost, mert csíkszeredai vagyok, másrészt az is a választásom mellett szólt, hogy Csíkszereda megyei jogú város és a megye központja, számomra pedig szakmai kihívást jelent itt dolgozni.
– Egy hónapja iktatták be tisztségébe, ez idő alatt milyen tapasztalatokat szerzett? Mennyire érződik, hogy több mint két éven át nem volt a városnak jegyzője?
– Kétségtelen, hogy ez az átmeneti időszak nem volt jó hatással az intézmény működésére.
Ugyanakkor arra is törekszünk a városvezetéssel, hogy megfeleljünk a 21. századi információtechnológiai elvárásoknak.
– Ha már a hatásköröket említette, milyen feladatai vannak a jegyzőnek a városházán?
– Dióhéjban összefoglalva gyakorlatilag a jegyző közvetít a döntéshozó testület, azaz a városi tanács és a végrehajtó szerv között között. A szakapparátuson belül a közigazgatási akták törvényességét ellenőrzi. Emellett minden olyan jogi feladatot elvégez a törvényesség jegyében, amellyel a tanács vagy a polgármester megbízza. Ugyanakkor kapcsolatot tart a törvényesség ellenőrzőjével, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatallal is.
– Apropó, ön szerint milyen a kapcsolat a városháza és a prefektusi hivatal között?
– Egy hónap után még nem tudok nyilatkozni erről.
Én úgy látom, akkor lehet jó kapcsolat a két intézmény között, ha a hivatalos eljárási módozatok mellett személyes kapcsolatot is tartanak egymással. Én ennek a személyes kapcsolatnak a kialakítására, fenntartására törekszem.
– Már két tanácsülésen vett részt, mi a véleménye az ott zajló munkáról?
– Pozitív tapasztalat, hogy az sülések gördülékenyen zajlanak, a fölösleges vitákat mellőzik. Az a jó, hogy a politikai alakulatok a saját döntéshozási testületeiken belül már átbeszélik, hogy mit szeretnének, majd a szakbizottságokban megvitatják a szakmai érveket, ezek után már a tanács fölösleges vitát mellőzve előkészített határozatokról tud dönteni.
– Nem hagyhatjuk ki a nagy sajtóvisszhangot kapott zászló- és városháza feliratpereket sem, mit gondol mennyire megterhelőek a városháza számára ezek a jogi perek?
– Minden egyes per megterhelő, hiszen alapos dokumentálást igényel, többek között válasziratokat, kereseteket kell elkészíteni. Adott esetben egy-egy per valóban el tudja vonni a figyelmet a napi teendőkről.
Fotó: Gecse Noémi
– Mi lesz a Városháza felirattal, hiszen jogerős ítélet született annak eltávolíttatásáról?
– A bírósági döntéseket tiszteletben kell tartani, nem létezik olyan bírósági végzés, amelyet nem kell végrehajtani, ugyanakkor ahhoz, hogy el lehessen távolítani a városháza feliratot az épület homlokzatáról,
– Milyen jogi vitái vannak még az önkormányzatnak?
– Ami a lakosságot legjobban foglalkoztathatja mostanában, az a parkolási szabályzót érintő per. Mint ismeretes, a prefektusi hivatal törvényszéken támadta meg az erről szóló határozatot, de az önkormányzat nem vonta vissza azt, hanem vállalta a pert, amelybe kértük, hogy az érintett céget, a City Parking Kft.-t és a helyi közlekedésrendészetet is vonják be.
– Mit tart fontosnak az elkövetkezőkben, milyen tervei vannak a jövőre nézve?
– Fontos lenne, hogy kiszámítható, gördülékeny legyen az önkormányzati képviselő-testület, valamint a szakapparátus működése. Higgadtságra van szükség a döntéshozatalban, hogy legyen idő például az adott határozattervezet megfelelő előkészítésére, megvitatására. A közigazgatás kiszámíthatóságról, megtervezettségről kell szóljon.
– Hogyan lesz tervezetből határozat?
– A határozattervezetet indítvány előzi meg. Indítványozó szerepe a polgármesternek, alpolgármestereknek, tanácsosoknak lehet, de állampolgároknak is lehet bizonyos követelmények teljesítése esetén. Az indítvány alapján tervezetet készítenek, azt véleményezik a polgármesteri hivatal illetékes szakirodái. Ezután átkerül a dokumentum a helyi közigazgatási irodára, majd a polgármesteren és a jegyzőn keresztül a napirendtervezet listájára teszik. Ezután átküldik a szakbizottságoknak megvitatásra, miután azok véleményezték, napirendre tűzik és a önkormányzati képviselő-testület szavaz róla.
Wohlfart Rudolf
Wohlfart Rudolf 1981-ben született Csíkszeredában, 2002 óta tevékenykedik a közigazgatásban, 2013-óta a Gyergyószentmiklósi Polgármesteri Hivatal jogi osztályának vezetőjeként dolgozott. Idén sikeresen versenyvizsgázott a több mint két éve megüresedett jegyzői állásra a csíkszeredai önkormányzatnál, tisztségébe április 11-én iktatták. Tanulmányait a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskolában, majd a kolozsvári Babeș-Bolyai egyetemen, a brassói George Barițiu jogi egyetemen, a szebeni Lucian Blaga egyetem Simion Bărnuțiu fakultásán (mesteri fokozat magánjogi jogviszonyokból) végezte.
Újabb megemelt gyalogátjárókat alakítottak ki Csíkszeredában, hogy megfékezzék a sebességhatárt jóval túllépő száguldozókat. Most Csíksomlyón és Csobotfalván történt ilyen beavatkozás, de Zsögödben is folytatják.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!