Házilag készített darázscsapda az egyik csíkszeredai teraszon. Idén szükség van rá
Fotó: Balogh Orsolya
Nagyon sok idén nyáron a darázs – és az ezzel együtt járó darázscsípés. A csíkszeredai kórház sürgősségi osztályát az elmúlt időszakban rengetegen keresték fel a rovar csípése miatt, több beteget életveszélyes állapotban kezeltek.
2017. augusztus 22., 20:482017. augusztus 22., 20:48
Az átlagosnál többen jelentkeztek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán darázscsípés miatt az elmúlt hónapokban, olyan is volt, hogy naponta öt-hat esetet kellett ellátni – közölte érdeklődésünkre Demeter Ferenc kórházmenedzser. Mindezt a sürgősség osztályvezető főorvosa, Kacsó Jolán is megerősítette, a tapasztalata szerint is rengeteg a darázs- és méhcsipés.
– fogalmazott.
Kétféle darázscsípést különböztetünk meg: a sima darázscsípést, ami egy kis vizes borogatástól is enyhül, de ajánlott antihisztaminos kenőccsel bekenni vagy antihisztamin-tartalmú tablettát bevenni rá. A második azonban már allergiás reakciókat vált ki.
– mutatott rá a sürgősség osztályvezető főorvosa. Elmondta, ez szerencsére ritka, viszont idén nyáron már volt két ilyen esetük. Kihangsúlyozta,
Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke úgy látja, noha idén valóban sok a darázs, nem több, mint tavalyelőtt nyáron. Mint fogalmazott, az időjárási körülmények idén is kedvezők voltak a rovarok szaporodásához. Kifejtette, ő méhészcsapdával védekezik a rovarok ellen.
Ezt a következőképp lehet elkészíteni: egy műanyag palackot ketté kell vágni, majd vizet tölteni az így keletkezett edénybe, abba pedig ecetet, cukrot belekavarni. Továbbá pár szem gyümölcs vagy a sör is hatásos lehet a vízben. Ezután a flakon tetejét rá kell fordítani tölcsérszerűen az edényre. Ez a keverék odavonzza a darazsakat, amelyben csapdába esnek és nem tudnak elmenekülni.
Demeter László csíkszeredai biológus is megerősítette, hogy a meleg száraz idő kedvez a darazsaknak. Elmondta, a környékünkön az úgynevezett kecskedarázs az elterjedt, amely egy alkalmazkodó faj mind a természetben, mind a városi környezetben megél. Ez a rovar kisebb kolóniákban él, hasonló élettípusa van, mint a méheknek. Esetükben is van királynő, amely a többi rovar fölött áll. Ezek a darazsak kisebb lépszerű, papírhoz hasonló anyagból készítik a fészkeiket. Ezeket tárgyakra vagy erősebb növényekre építik.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
A téli szezon idejére bezár a Sepsi ReKreatív szabadidős létesítményeinek egy része, vasárnapig érdemes ellátogatni a parkokba és kerékpárt bérelni.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
szóljon hozzá!