Házilag készített darázscsapda az egyik csíkszeredai teraszon. Idén szükség van rá
Fotó: Balogh Orsolya
Nagyon sok idén nyáron a darázs – és az ezzel együtt járó darázscsípés. A csíkszeredai kórház sürgősségi osztályát az elmúlt időszakban rengetegen keresték fel a rovar csípése miatt, több beteget életveszélyes állapotban kezeltek.
2017. augusztus 22., 20:482017. augusztus 22., 20:48
Az átlagosnál többen jelentkeztek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán darázscsípés miatt az elmúlt hónapokban, olyan is volt, hogy naponta öt-hat esetet kellett ellátni – közölte érdeklődésünkre Demeter Ferenc kórházmenedzser. Mindezt a sürgősség osztályvezető főorvosa, Kacsó Jolán is megerősítette, a tapasztalata szerint is rengeteg a darázs- és méhcsipés.
– fogalmazott.
Kétféle darázscsípést különböztetünk meg: a sima darázscsípést, ami egy kis vizes borogatástól is enyhül, de ajánlott antihisztaminos kenőccsel bekenni vagy antihisztamin-tartalmú tablettát bevenni rá. A második azonban már allergiás reakciókat vált ki.
– mutatott rá a sürgősség osztályvezető főorvosa. Elmondta, ez szerencsére ritka, viszont idén nyáron már volt két ilyen esetük. Kihangsúlyozta,
Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke úgy látja, noha idén valóban sok a darázs, nem több, mint tavalyelőtt nyáron. Mint fogalmazott, az időjárási körülmények idén is kedvezők voltak a rovarok szaporodásához. Kifejtette, ő méhészcsapdával védekezik a rovarok ellen.
Ezt a következőképp lehet elkészíteni: egy műanyag palackot ketté kell vágni, majd vizet tölteni az így keletkezett edénybe, abba pedig ecetet, cukrot belekavarni. Továbbá pár szem gyümölcs vagy a sör is hatásos lehet a vízben. Ezután a flakon tetejét rá kell fordítani tölcsérszerűen az edényre. Ez a keverék odavonzza a darazsakat, amelyben csapdába esnek és nem tudnak elmenekülni.
Demeter László csíkszeredai biológus is megerősítette, hogy a meleg száraz idő kedvez a darazsaknak. Elmondta, a környékünkön az úgynevezett kecskedarázs az elterjedt, amely egy alkalmazkodó faj mind a természetben, mind a városi környezetben megél. Ez a rovar kisebb kolóniákban él, hasonló élettípusa van, mint a méheknek. Esetükben is van királynő, amely a többi rovar fölött áll. Ezek a darazsak kisebb lépszerű, papírhoz hasonló anyagból készítik a fészkeiket. Ezeket tárgyakra vagy erősebb növényekre építik.
Útburkolati munkálatok akadályozhatják a forgalmat Székelyudvarhely bethlenfalvi részének mellékutcáiban.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat 25 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
George Simion elsöprő vasárnapi győzelméről, további lehetőségeiről, illetve Nicușor Dan esetleges második fordulós esélyeiről kérdezték Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét hétfőn reggel a Kossuth Rádióban.
Elena Lasconi hétfőn bejelentette, hogy lemondott a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéről.
Véget ért Székelyföld legnagyobb 2025-ös sporteseménye: az április 27-e és május 3-a között zajló jégkorong-világbajnokságon pedig a Duma Duba mellett a Székely Sport is masszívan képviseltette magát.
Különleges programmal készül május második hétvégéjén az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Csíkszeredában: gyógynövényismertető tanfolyamra várják az érdeklődőket.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatok szerint Hargita megyében Crin Antonescu győzött, második pedig George Simion lett.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint eldőlt, hogy George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) mérkőzik meg az elnökválasztás második fordulójában.
A külföldi körzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek 99 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 60,99 százalékát szerezte meg.
szóljon hozzá!