Fotó: Kristó Róbert
Csíkszeredában a Majláth Gusztáv Károly téren is lesz borvízkút – a fúrás eredménnyel járt, és a hozam még nagyobb, mint a Szabadság téren feltárt forrás esetében.
2011. december 22., 15:582011. december 22., 15:58
2011. december 22., 16:522011. december 22., 16:52
A fúrás megtörtént, a víz elemzése következik
„Én azzal is elégedett lettem volna, ha legalább egyik helyszínen borvizet találunk, de ezúttal is a lehető legtöbbet sikerült kihozni a projektből” – mondta kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán polgármester, teljes sikernek értékelve a borvízforrások feltárása érdekében végzett kutatófúrásokat.
A Szabadság tér után most a Majláth Gusztáv Károly téren is megtalálták a forrást, a fúróberendezést a napokban el is szállították onnan. A második borvízforrásnak nagyobb a hozama, így itt várhatóan szivattyúzás nélkül a felszínre tör az ásványvíz. A polgármester szerint most a takarítás, a víz elemzése és a furat béléscsövezése következik, és a számítások szerint, amire a két tér felújítása elkészül, a források vizét is megízlelhetik az érdeklődők. Azt kell még eldönteni, hogy a borvízkutakból folyamatosan csorogjon a víz, vagy pedig érzékelővel lássák el ezeket.
Ráduly egy másik eredményről is beszámolt: a város megkapta a szakhatóságtól az ásványvíz-feltárásra feljogosító engedélyt. „Bár vannak, akik azt mondják, hogy itt nálunk a hivatalban van a nagy bürokrácia, ehhez viszonyítva három év után sikerült ezt az engedélyt megkapnunk. A most elvégzett két fúrásra a vízügytől kaptunk engedélyt sima vízre, de a következő fúrást, a központi parkban már ásványvíz-feltárási engedély birtokában végezzük” – mondta a polgármester. Jövőre a központi park mellett a Gál Sándor-szobor közelében is fúrnak, borvizet keresve.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!